Pielęgnacja włosów
DAMIESA • dawno temuIstnieje wiele mitów związanych z zabiegami przeprowadzanymi na włosach. Część z nich jest prawdą, inne zaś to wyssane z palca kłamstewka, które krążą w obiegowej opinii. Jakie elementy pielęgnacji są prawdziwe i które z nich warto sobie zapamiętać, by mieć piękne włosy na dłużej? Oto niektóre z nich.
Mycie włosów płukankami ziołowymi
Wiele osób powątpiewa w ich skuteczność, ale tak naprawdę sceptycyzm bierze się najpewniej z tego, że taką odżywczą miksturę trudno przygotować, bo jej przyrządzanie zajmuje czas. Warto jednak wiedzieć, że takie mieszanki mogą przynieść włosom dużo więcej profitów niż tradycyjne szampony czy ekspresowe odżywki. Płukanki do włosów poprawiają nie tylko ich kondycję, ale i wygląd. Mogą więc je lekko rozjaśnić (rumianek), wzmocnić (skrzyp polny), dodać blasku i witalności (pokrzywa) czy zadziałać tonizująco i regenerująco na podrażnioną skórę głowy (szałwia). Dla uzyskania pożądanych efektów, należy jednak taki zabieg regularnie powtarzać.
Mycie włosów – częstotliwość
Istnieje opinia, że zbyt częste mycie osłabia włosy i nadmierne je wysusza. Nie jest to jednak prawdą. Niezbyt częste mycie skóry głowy i włosów może bowiem doprowadzić do dużo poważniejszych dolegliwości takich jak pojawienie się łupieżu czy wzmożone wypadanie. Poza tym, aby były estetyczne, świeże, puszyste i ładnie się układały nie można odmawiać sobie tego pielęgnacyjnego zabiegu. Nie ma przy tym gotowej recepty, co ile dni należy go przeprowadzać. Wszystko zależy od indywidualnych potrzeb, a więc jeśli włosy po dwóch dniach są przetłuszczone przy nasadzie, ich umycie jest nie tylko wskazane, ale wręcz konieczne! Bardzo ważne jest, aby zabieg kończyć spłukaniem szamponu letnią wodą. Zamyka ona bowiem łuski co zapobiega ich łamaniu się i kruszeniu. Warto też pamiętać o tym, że po otworzeniu szamponu należy go zużyć w przeciągu 3 miesięcy. Wysoka temperatura i wilgotność powietrza w łazience może bowiem powodować, że stopniowo będzie on tracił swoje cenne właściwości, więc nie będzie dobrze działał.
Wypadanie włosów – kilka mitów
Na ten temat krąży chyba najwięcej legend. Jedną z nich jest to, że wypadanie włosów może być spowodowane niewłaściwie dobranymi kosmetykami. Produkty pielęgnacyjne mają za zadanie oczyszczać skórę głowy i odżywiać włosy, nie ingerują zaś w cebulki, więc nie mogą wpływać na to, że fryzura stopniowo traci na objętości. Czynnikami, które są odpowiedzialne za przerzedzanie się czupryny są zazwyczaj: niewłaściwa dieta, zaburzenia hormonalne, łysienie dziedziczne czy stres. Kiedy na szczotce pojawia się coraz więcej włosów, zamiast zmieniać produkty kosmetyczne, należy raczej udać się do dermatologa, który po odpowiednich badaniach zleci właściwe leczenie. Problem można w porę wyeliminować, dlatego po zauważeniu niepokojących objawów nie należy zwlekać z wizytą u specjalisty, by nie dopuścić do przedwczesnego łysienia. Nie zaszkodzi także zaopatrzyć się w suplementy diety na bazie takich ziół jak skrzyp polny czy pokrzywa, witaminę A i E, które wpływają na kondycję włosów oraz cynk.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze