Pieczenie i swędzenie w okolicy odbytu
ANETA RZYSKO • dawno temuOkres letni to czas zabawy, beztroskiego lenistwa i urlopu, także w dbaniu o zdrowie. Czasem musimy ponieść tego konsekwencje. Po wakacyjnych wojażach miewamy problemy zdrowotne, także te związane z intymnymi okolicami naszego ciała. Najbardziej wstydliwą dolegliwością jest świąd odbytu. Skrywany nawet przed lekarzem, może doprowadzić do wielu powikłań. Nie należy czekać, leczenie jest proste.
Pomimo że swędzenie w okolicy odbytu dotyka częściej mężczyzn, z problemem tym zmagają się także kobiety. Statystyki pokazują, że dotyczy ono około 7% populacji na świecie. To właśnie okres letni sprzyja nasilaniu się objawów. Uczucie swędzenia oraz pieczenia utrudnia pracę, wypoczynek, powoduje rozdrażnienie i niechęć do kontaktów z partnerem a nawet spotkań z przyjaciółmi. Długotrwale skrywane schorzenie może więc prowadzić nie tylko do pogorszenia zdrowia fizycznego, ale także psychicznego.
Większość osób próbuje leczyć się w domu, wstydząc się iść do lekarza. Niepotrzebnie, ponieważ wstępna diagnoza jest łatwa. Nawet lekarz rodzinny potrafi zdiagnozować świąd odbytu już po samym wywiadzie. Skóra okolic odbytu jest bowiem mocno zaczerwieniona, zgrubiona oraz sączy się z niej płyn. Lekarz nie musi więc zlecać badań specjalistycznych. Może to zrobić, jeśli chce zdiagnozować konkretną przyczynę schorzenia. A jakie one mogą być? Może to być dieta uboga w witaminy i błonnik, schorzenia powodujące nadmierną wilgotność odbytu a – najczęściej - niewłaściwa higiena i narażenie skóry na alergię (mydło, proszki do prania, sztuczna bielizna). Oczywiście świąd odbytu może być konsekwencją pewnych chorób jak np. cukrzycy zaburzającej gospodarkę organizmu a także mieć podłoże psychiczne. U kobiet przyczyną świądu odbytu mogą być także zakażenia pochwy lub grzybica.
Przede wszystkim higiena
Kilka podstawowych zasad pozwoli nam przetrwać czas choroby i sprowadzi naszą skórę na właściwe tory.
Częsta higiena — podmywaj się po każdej wizycie w toalecie.Zadbaj o właściwą dietę tak, aby oddawanie stolca nie odbywało się ze wzmożonym wysiłkiem. Używaj delikatnych chusteczek zamiast papieru toaletowego. Najlepsze są te przeznaczone dla dzieci.Nie stosuj talku lub pudru ani innych posypek. Nie stosuj także maści bez zalecenia lekarza. Pozwól skórze oddychać. Unikaj obcisłej sztucznej bielizny, a już na pewno nie noś stringów. Trzymaj się ściśle zaleceń lekarza, szczególnie jeśli dotyczą one stosowania określonych maści i kremów oraz częstotliwości ich stosowania.
I pamiętaj – świąd można wyleczyć, trzeba się tylko udać do specjalisty, a nie ukrywać wstydliwy problem.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze