Awantura o zęby mądrości - usuwać czy zostawiać?
JADWIGA OLCZAK • dawno temu„Ósemki”, słusznie nazywane zębami mądrości, pojawiają się zwykle w wieku 16-20 lat, czyli wtedy gdy jesteśmy nie tylko starsze, ale i mądrzejsze. Chociaż nie decydują one o naszym poziomie inteligencji, to wpływają na stan jamy ustnej, dlatego wciąż otwarte pozostaje pytanie, czy je zostawiać czy usuwać.
— Zęby te, mimo iż stwarzają sporo problemów, wciąż spełniają ważną rolę. Do ich głównych zadań należy dokładne przeżuwanie i rozdrabnianie pokarmu. Właściwa ich higiena, a także leczenie może uchronić nas przed koniecznością usuwania. Z drugiej strony ich brak, chociaż zmniejsza powierzchnie żujące, nie powoduje problemów w funkcjonowaniu jamy ustnej. Coraz częściej także spotykamy się z przypadkami, w których zęby mądrości po prostu nie wyrosły. – tłumaczy lek. stom. Bartosz Nowak z Centrum Implantologii i Stomatologii Estetycznej Prodenta w Gliwicach.
Zębów mądrości nie posiada 30–35% dorosłych Polaków. Dentyści przestrzegają przed pochopną decyzją o ich usunięciu, gdyż zabieg ten jest jednym z najbardziej skomplikowanych w chirurgii stomatologicznej.
— Zabieg trwa około 30 minut i powinien być wykonany przez chirurga stomatologicznego lub chirurga szczękowo-twarzowego. Przeprowadza się go w znieczuleniu miejscowym lub w narkozie. Po usunięciu zęba zaszywamy zębodół. – mówi lek. dent. Maciej Nowiński, chirurg z Prodenty.
Kłopoty z „ósemkami” wynikają ze zbyt małej ilości miejsca w szczęce. U współczesnego człowieka szczęka jest mniejsza niż u człowieka pierwotnego, któremu zęby te były potrzebne, a poza tym zdarza się, że sama kość jest nieprawidłowo zbudowana. Ten problem pomagają jednak rozwiązać aparaty ortodontyczne.
Na pytanie, kiedy usuwać zęby mądrości, dr Nowak odpowiada:
- Ósemki usuwamy zazwyczaj wtedy, gdy występują problemy z dziąsłami, a ząb nie może się przebić lub też dziąsło przykrywa część korony zęba. Wklinowanie, czyli inaczej uwięźnięcie zęba zazwyczaj skutkuje bolesnym obrzękiem, nieraz na dziąśle tworzą się torbiele i jest to wskazanie do ekstrakcji. Inne wskazanie to zaawansowana próchnica, a trzeba pamiętać, że do tamtych zębów trudniej dotrzeć szczoteczką czy nitką dentystyczną, w związku z tym trudniej utrzymać higienę, często występują tam stany zapalne.
Czasami zęby mądrości usuwa się, gdy stomatolog nie może z ich powodu dopasować aparatu ortodontycznego lub protezy.
— Dla doświadczonego stomatologa lub chirurga szczękowego, przeprowadzenie takiego zabiegu jest już rutyną. Nie powinien usuwać ósemek niedoświadczony lekarz, bo mogą się pojawić problemy. – tłumaczy dr Nowiński.
Stomatolodzy radzą zastanowić się przed usunięciem zębów mądrości, a zwłaszcza zdrowych. Zęby te są połączone z ośrodkowym układem nerwowym, dlatego po ich ekstrakcji często występuje ból głowy czy twarzy.
— Nie ma potrzeby, żeby usuwać zdrowy ząb. Uwagę powinniśmy natomiast zwracać na zęby przylegające do ósemek, często to właśnie one są źródłem bólu, który promieniuje na ząb mądrości. Nie usuwajmy ósemek pochopnie. – tłumaczy lek. stom. Bartosz Nowak.
Jeżeli „ósemki” nie sprawiają kłopotu, dziś stomatolodzy odradzają ich usuwanie ze względu na ryzyko powikłań mogących wystąpić po zabiegu. Należy do nich ból, krwawienie, opuchlizna, a czasami nawet uszkodzenie nerwu.
— Pamiętajmy, że ewentualną decyzję o usunięcie zębów mądrości podejmuje stomatolog na podstawie zdjęcia RTG. Ze względu na to, że zęby usuwane w wieku poniżej 20 lat, mają mniej wykształconych korzeni i zabieg taki wiąże się z mniejszą częstością powikłań, zaleca się, by u osób od 16. do 19. roku życia sprawdzić, czy zęby te nie wymagają usunięcia . – radzi stomatolog i uspokaja, że ekstrakcja nie ma wpływu na zgryz ani zdrowie jamy ustnej w przyszłości.
Źródło: informacja prasowa Joanna Opas
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze