Co niszczy szkliwo zębów?
REDAKCJA • dawno temuŚcieranie się szkliwa jest naturalnym procesem. Wraz z upływem czasu tkanka zużywa się i słabnie. Często jednak sami sobie szkodzimy, doprowadzając do przedwczesnego zniszczenia szkliwa, poprzez nieodpowiednie nawyki, złą dietę, nieprawidłowe szczotkowanie, niedostateczną higienę jamy ustnej.
Korona czyli widoczna część zęba pokryta jest szkliwem. Jest to najtwardsza tkanka naszego organizmu. Szkliwo jest dla zębów jak tarcza ochronna – zabezpiecza przed atakiem bakterii i rozwojem chorób.
Co niszczy szkliwo zębów?
Najbardziej szkodliwe są napoje (zwłaszcza słodzone) gazowane i energetyczne, herbaty ziołowe i owocowe, białe wino, soki owocowe.
Zbyt częste i mocne szczotkowanie zębów powoduje ścieranie szkliwa. Agresywne szczotkowanie zębów może też być powodem cofania się dziąseł.
Mycie zębów bezpośrednio po zjedzeniu kwaśnych owoców lub soków.
Wysokie stężenie chloru w wodzie basenowej może doprowadzić do powstania przebarwień, erozji szkliwa, a nawet groźnych chorób przyzębia.
Szkliwu szkodzi nadmiar pokarmów bogatych w cukier i skrobię. Zalegające na zębach i oblepiające je resztki chipsów, frytek, ciast, miękkich cukierków, to doskonałe środowisko dla rozwoju bakterii.
Kamień nazębny również nie sprzyja szkliwu, obecne w nim bakterie wytwarzają kwasy, które je niszczą.
Osoby cierpiące na refluks żołądkowo – przełykowy częściej mają nadwrażliwe zęby, ponieważ ich jama ustna ciągle narażona jest na działanie kwasów żołądkowych. Refluks objawia się cofaniem zawartości żołądka do przełyku.
Jak zapobiegać przedwczesnemu niszczeniu szkliwa?
Myć zęby miękką szczoteczką, nie agresywnie, najlepiej ruchami wymiatającymi.
Jeżeli stomatolog rozpozna bruksizm, rozpocząć leczenie i zastosować się do jego zaleceń.
Po zjedzeniu cytrusów lub kwaśnych produktów umyć zęby dopiero po godzinie. Inna metoda to spożycie po kwaśnym czegoś zasadowego, np. białego sera, mleka, jogurtu.
Nie jeść nadmiaru słodyczy, wprowadzić do diety więcej warzyw i owoców.
Używać past ze związkami fluorów, które wzmacniają szkliwo.
Jeżeli szkliwo uległo zniszczeniu, należy je odbudować w gabinetach dentystycznych za pomocą remineralizacji.
— Dentysta piaskuje zęby preparatem, który ma w składzie kryształy hydroksyapatytu, wbudowujące się w szkliwo i pogrubiające je – mówi Iwona Gnach – Olejniczak, stomatolog z Unident Union Dental Spa.
Prawidłowo chronione i pielęgnowane szkliwo, dzięki właściwej higienie jamy ustnej i odpowiedniej diecie, sprawia, że zęby są mniej narażone na niebezpieczeństwo.
Źródło: informacja prasowa Sylwia Chmielarz
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze