Jakie błędy popełniamy podczas odchudzania
BEATA RATUSZNIAK • dawno temuGrudzień to czas obżarstwa. Część kobiet przed świętami stara się szybko zrzucić zbędne kilogramy, by w sylwestra i na wigilię wcisnąć się w ulubioną kreację. Pomogą tu szybkie ćwiczenia, ale warto pamiętać też o odpowiedniej diecie. Jakie błędy popełniamy najczęściej podczas odchudzania się?
Odchudzasz się, by potem popaść w obżarstwo
To jeden z największych błędów. Stosujemy głodówki i drakońskie diety, a potem jak gdyby nigdy nic zasiadamy przy wigilijnym stole i nie znamy umiaru. Po pierwsze chcemy sobie wynagrodzić czas wyrzeczeń, a po drugie – przecież po to właśnie się odchudzałyśmy, prawda? Błąd. Warto znaleźć złoty środek i pójść na kompromis. Ustal sobie limity, np. „nie zjem więcej, niż dwóch kawałków ciasta, które upiecze babcia”. Jeśli wyznaczysz sobie odpowiednie granice, unikniesz nieposkromionego obżarstwa i nie narazisz się na problemy żołądkowe oraz efekt jo-jo.
Całkowita rezygnacja z węglowodanów
Kolejny błąd – myślimy, że eliminacja węglowodanów z diety pozwoli szybko schudnąć. Owszem, ale tylko tych „złych” węglowodanów, zawartych w słodyczach! Nie rezygnuj więc z owoców i warzyw, a jasny chleb zastąp ciemnym, pełnoziarnistym. Zamiast słodyczy szykuj sobie owocowe koktajle. Wtedy Twoja dieta będzie odpowiednio zrównoważona, a Ty nie będziesz miała nagłych napadów na słodycze, również w trakcie świąt.
Niejedzenie śniadania
Zazwyczaj na diecie nie odczuwamy głodu rano. Nasila się dopiero popołudniu, tak więc rano sięgamy jedynie po kawę. To niezdrowe. Śniadanie jest najważniejszym posiłkiem w ciągu całego dnia, warto je jeść, a ograniczyć jedzenie wieczorem. W ciągu dnia organizm jest w stanie spalić to, co zjesz rano. Wieczorem zaś zazwyczaj nie chce nam się ćwiczyć, organizm się wycisza i wolniej spala kalorie. Na diecie postaw więc na porządne śniadanie i skromną kolację.
Dieta bez ćwiczeń
Błędy w odchudzaniu to również samo ograniczenie kalorii i brak ćwiczeń. Najbardziej skuteczna dieta to ta połączona z aktywnością fizyczną. Zwróć jednak uwagę na to, ile kalorii spalasz podczas określonego wysiłku. Na przykład 30 minut biegania to tylko 300 kcal mniej, czyli tyle, ile ma jedno śniadanie. Staraj się ćwiczyć przynajmniej godzinę dziennie, urozmaicaj swoje ćwiczenia.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze