Tuczą swoich pupili
JADWIGA OLCZAK • dawno temuW ciągu ostatnich pięciu lat problem otyłości u psów wzrósł o 37% a u kotów aż o 90%*. Coraz więcej psów i kotów cierpi na choroby, które w dużym stopniu spowodowane są nadwagą. Najczęstsze schorzenia to nadczynność tarczycy, zapalenie stawów oraz niewydolność nerek.
W stosunku do roku 2007 o 6% wzrosła zachorowalność wśród psów na niedoczynność tarczycy, o 38% u psów i o 67% u kotów zwiększyła się liczba zwierząt cierpiących na zapalenie stawów, natomiast w roku 2011 1 kot na 12 miał problem z niewydolnością nerek.
— Z roku na rok coraz więcej psów i kotów dotykają poważne i przewlekłe schorzenia związane z coraz bardziej powszechną otyłością. – mówi Michał Ceregrzyn, lekarz weterynarii i kierownik naukowy ds. żywienia w firmie Mars Polska.
Otyłość jest przyczyną wielu poważnych schorzeń. Należą do nich:
- cukrzyca (42% psów i 40% otyłych kotów),
- zapalenie stawów (40% psów i 37% kotów),
- nadciśnienie mogące prowadzić do poważnych chorób nerek, serca i naczyń (40% psów),
- niedoczynność tarczycy (61% psów).
Mimo tak zatrważających wyników właściciele czworonogów bagatelizują zaistniałą sytuację. Aż 76% posiadaczy psów i 69% kotów nie dostrzega problemu otyłości. Ci, którzy zdają sobie z niego sprawę, nie wiedzą o wpływie nadwagi na stan zdrowia całego organizmu zwierzęcia. Najczęstszą przyczyną nadwagi nie są jednak czynniki genetyczne a nieprawidłowe zwyczaje żywieniowe ludzi odpowiadających za swoich pupili.
— Dla mnie jako lekarza weterynarii dane, które ukazują, jak niewielu posiadaczy psów i kotów zdaje sobie sprawę z zagrożeń wynikających z nadmiernej otyłości, są naprawdę alarmujące. Brak kontroli ilości podawanej karmy, dopuszczenie do nielimitowanego dostępu do posiłków oraz zbyt duża częstotliwość podawania resztek ze stołu i przekąsek to podstawowe przyczyny otyłości i licznych związanych z nią chorób. – zauważa dr Ceregrzyn.
W trosce o dobry stan zdrowia swoich wiernych przyjaciół warto zadbać o prawidłowy i pełnowartościowy sposób odżywiania. Poza tym w przypadku zwierząt starszych należy co najmniej dwa razy w roku wykonywać profilaktyczne badania kontrolne, które umożliwią wczesne wykrycie ewentualnych chorób, a następnie ich wyleczenie. Zwierzęta nie mówią i nie skarżą się, dlatego to od nas zależy ich samopoczucie. Powinnyśmy o tym pamiętać, decydując się na zwierzę.
*raport „Stan Zdrowia Zwierząt Domowych 2012” przygotowany przez należącą do firmy Mars Incorporated sieć specjalistycznych Szpitali dla Zwierząt BANFIELD®.
Źródło: www.mars.com
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze