Jak przebiega leczenie uzdrowiskowe?
MARICRUZ • dawno temuWyjazd do sanatorium kojarzy nam się zwykle z chorującymi babciami czy też kuracją po ciężkiej chorobie. Tymczasem leczenie uzdrowiskowe to nie tylko czas na poprawę zdrowia, ale też profilaktykę, odprężenie i poprawę samopoczucia. Jak przebiega takie leczenie?
Podstawowe działania podczas leczenia
Leczenie uzdrowiskowe opiera się przede wszystkim na ochronie pacjenta od szkodliwego wpływu hałasu, zanieczyszczeń, stresu i nieprawidłowego odżywiania się. Oprócz tego ważny jest trening, który obciąża mięśnie i narządy, zwiększając ich sprawność, a także edukacja w zakresie zdrowia ogólnego i prawidłowego odżywiania.
Środki
W zależności od miejsca pobytu, pacjenci poddawani są działaniu miejscowych środków leczniczych. Najczęściej są nimi wody mineralne, różniące się od wody pitnej zawartością związków mineralnych lub wyższą temperaturą; gazy lecznicze, przede wszystkim dwutlenek węgla i radon; peloidy, używane w formie mułu lub papki, a także czynniki klimatyczne, np. naturalnie jodowane powietrze nad morzem.
Rodzaje zabiegów
Najczęstszymi zabiegami, którym poddawani są kuracjusze, są kąpiele wodne, siarkowe, radonowe, błotne czy solankowe, ale także popularne w medycynie fizykalnej inhalacje, leczenie wodą, ciepłem i światłem, masaże lecznicze, elementy sportu, diety, elektroterapie, ćwiczenia oddechowe i gimnastyka lecznica, a także specjalne wykłady i porady psychologiczne.
Efekty
Pobyt w sanatorium przynosi wiele korzyści. Badania potwierdzają, że osoby, które poddały się leczeniu uzdrowiskowemu, mniej odczuwają dolegliwości związane z przewlekłymi chorobami. Organizm zostaje przy tym wzmocniony, łatwiej radzi sobie z bólem fizycznym i psychicznym. Poprawia się też samopoczucie i zwiększa radość życia. Czasowe odizolowanie od czynników zewnętrznych, codziennych obowiązków i napięć, pomaga przestawić się na zdrowy tryb życia, jest bodźcem do zmian
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze