Dieta lekkostrawna
ALICJA • dawno temuNiestrawność i bóle brzucha to typowe skutki obżarstwa. Przykre dolegliwości wyeliminuje dieta lekkostrawna. Zasady diety są bardzo proste. Wystarczy sporządzić listę produktów wskazanych i zakazanych, a przyrządzanie potraw ograniczyć do gotowania na parze i pieczenia. Unikaj tłustych, wzdymających i smażonych dań. Ogranicz ich wielkość i ilość do 5 w ciągu dnia, a unikniesz przejedzenia.
Dieta lekkostrawna po operacji jest obowiązkowa. Należy odciążyć układ pokarmowy także przy stanach zapalnych jelita, bólach żołądka, nadpobudliwości jelita grubego oraz wtedy, gdy dolegają nam infekcje, którym towarzyszy gorączka. Lekkie posiłki wskazane są dla osób starszych i małych dzieci. Tak naprawdę dieta lekkostrawna jest dla każdego. Jeśli chcesz pozbyć się skutków przejedzenia i niestrawności, sięgaj po produkty lekkostrawne.
Zasady diety lekkostrawnej
Dieta łatwostrawna polega na takim komponowaniu posiłków, aby ich ilość i skład dostarczyły organizmowi niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania mikro i makroelementów, a jednocześnie nie obciążały żołądka. Zdrowa dieta składa się z 4–5 posiłków dziennie, spożywanych regularnie w odstępach ok. 1,5-godzinnych. Ostatni posiłek należy spożyć najpóźniej na dwie godziny przed snem.
W diecie lekkostrawnej niezwykle ważną rolę odgrywa sposób przygotowywania posiłków. W dużej mierze to od niego zależy, czy potrawa, którą serwujemy, jest lekko czy ciężkostrawna. W odstawkę idą dania smażone i wędzone. Dominuje gotowanie na parze, w wodzie, duszenie lub pieczenie w folii lub naczyniu żaroodpornym. Warto potrawy przecierać przez sito lub miksować. Papkowata konsystencja nie musi zniechęcać do jedzenia. Potrawy lekkostrawne są smaczne, a jeśli ich wygląd pozostawia wiele do życzenia, wystarczy podać potrawę w ładnym naczynku i ozdobić, np. listkiem mięty.
Ostre i kwaśne dodatki powinny zniknąć z jadłospisu, jeśli chcemy ułatwić trawienie. Niewskazane są również produkty powodujące wzdęcia. Warto ograniczyć ilość błonnika, który zmusza organizm do wytężonej pracy.
Produkty lekkostrawne
Przygotowując zdrowy posiłek, sięgaj po następujące produkty:
- kasza manna, ryż, kaszka kukurydziana, makaron nitki, mąka pszenna,
- jasne pieczywo pszenne, biszkopty, sucharki,
- kefiry, jogurty, serki homogenizowane, twaróg,
- oliwa z oliwek, olej słonecznikowy i sojowy,
- warzywa gotowane lub ugotowane na parze i przetarte,
- pieczone lub tarte owoce (jabłka, jagody, banany, morele), soki owocowe i warzywne bez konserwantów,
- chude mięso i wędliny,
- łagodne przyprawy (majeranek, koper, pietruszka, rzeżucha, cukier, sok z cytryny),
- budynie, kisiele, galaretki, mus,
- herbaty ziołowe i owocowe, woda niegazowana, kawa zbożowa.
Ogranicz produkty ciężkostrawne, do których należą, m.in: ostre przyprawy (ocet, pieprz, musztarda, chili, gorczyca, ziele angielskie), alkohole, mocna kawa i herbata, napoje gazowane, potrawy smażone i tłuste, potrawy mączne, pieczywo razowe, grzyby, pasztety, torty i ciasta z masą, sery żółte i topione, wzdymające warzywa (fasola, kapusta, cebula), słodycze.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze