Dieta paleolityczna
DAMIESA • dawno temuWśród wielu rodzajów diet są i takie, które zaskakują swoją ideologią. Przykładem jest dieta paleo, której zasady opierają się na przekonaniu, że zdrowe odżywianie to takie, które jest wzorowane na ludziach pierwotnych. Ta zaskakująca w swoich założeniach i dość kontrowersyjna dieta cieszy się jednak dużą popularnością
Na czym polega dieta paleolityczna?
Ten rodzaj odżywiania pochodzi z USA i skupia się na odwoływaniu do pierwotnych instynktów i jedzenia takich pokarmów, jakie spożywali nasi przodkowie. Choć ich jadłospis był bardzo ubogi, zawierał niezbędne im do życia wartości odżywcze. Ludzie pierwotni jadali to, co udało się upolować, a zatem mięso, owoce i ryby. Pokarmy takie nie tylko zapewniały im zdrowie, ale także szczupłą sylwetkę. Podobne zasady żywieniowe propaguje dieta paleolityczna. Przede wszystkim odrzuca ona zboża, więc jeśli chcemy ją stosować, musimy usunąć z jadłospisu wszystkie węglowodany, na przykład chleb i makaron. Zakazane jest także używanie cukru i soli. W jadłospisie ludzi pierwotnych nie było również ziemniaków, fasoli czy ziaren. Jedzenie, które powinno królować na talerzu jak najczęściej, to surowe mięso (zaleca się jedzenie tego najbardziej chudego oraz dziczyznę), ryby, jajka oraz warzywa i owoce. Jednym słowem, jest to zdrowa dieta beztłuszczowa. Wszystkie produkty powinny pochodzić z ekologicznych upraw, dlatego taka metoda odchudzania to spory wydatek. Poza tym w trakcie stosowania tej diety ważna jest także aktywność fizyczna.
Dieta paleo i jej wpływ na organizm
Zanim podejmie się konkretny rodzaj diety, warto na początek zapoznać się z kilkoma faktami na temat jej działania. Niektóre metody odchudzania nie są bowiem polecane, a wręcz uważane są za niezdrowe i działające wyniszczająco na organizm. Jedną z nich jest np. popularna dieta proteinowa dr Dukana, wokół której rozpętało się niedawno istne piekło kontrowersji.
Dieta paleo także posiada swoje wady i zalety. Jedzenie jest dość monotonne i nie każdemu może przypaść do gustu, a z czasem pojawia się ryzyko, że nawet śmiałkom podejmującym wyzwanie stosowania tej metody odchudzania takie menu zwyczajnie się znudzi. Według ludzi propagujących taki styl odżywiania brak konserwantów zawartych w pokarmach powoduje, że można uchronić się przez wieloma dolegliwościami zdrowotnymi, takimi jak np. próchnica zębów, bóle brzucha czy migreny. Według Dr Lorena Cordain profesora State University, eksperta w dziedzinie diety paleolitycznej, takie komponowanie posiłków to nawet nie metoda na zgubienie zbędnych kilogramów, ale styl życia. Nie jest to więc złota recepta na to jak szybko schudnąć. Dieta te eliminuje tłuszcze i sztuczne składniki, a zatem przyczynia się do lepszej kondycji serca i naczyń krwionośnych. Jej zaletą jest także fakt, że nie jest ona zbyt restrykcyjna. Nie narzuca więc, ile kalorii potrzeba jeść dziennie i w jakich porcjach. Stosowanie się do jej zaleceń powoduje jednak, że przyspiesza się przemiana materii, w związku z czym sylwetka nie przybiera na wadze. Poprawia się także trawienie. Krótko mówiąc, metabolizm na tyle zwiększa swoje obroty, że nie odczuwa się głodu, a jednocześnie wyszczuplanie sylwetki jest szybsze. Nie dziwi więc fakt, że taki argument przekonuje więc coraz więcej osób.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze