Poznaj przyczyny swojego zapominalstwa

10. Problemy z zapamiętywaniemKażdemu z nas zdarza się zapomnieć o czymś ważnym. Zapominalstwo często jest związane z silnym stresem albo przeciążeniem mózgu nadmiarem informacji. Niekiedy jednak może to być wynik innych czynników zewnętrznych lub problemów zdrowotnych. Zastanawiasz się jakich?
Zdjęcie autorstwa webvilla / CC BY

10. Problemy z zapamiętywaniem
Każdemu z nas zdarza się zapomnieć o czymś ważnym. Zapominalstwo często jest związane z silnym stresem albo przeciążeniem mózgu nadmiarem informacji. Niekiedy jednak może to być wynik innych czynników zewnętrznych lub problemów zdrowotnych. Zastanawiasz się jakich?

9. Niedobór witaminy B12Witamina B12 jest kluczowym składnikiem niezbędnym dla zachowania prawidłowych funkcji mózgu i układu nerwowego. Jej niedobór często powoduje objawy takie jak utrata pamięci czy otępienie. Witamina B12 znajduje się w produktach pochodzenia zwierzęcego.
Zdjęcie autorstwa PublicDomainPictures / CC BY

9. Niedobór witaminy B12
Witamina B12 jest kluczowym składnikiem niezbędnym dla zachowania prawidłowych funkcji mózgu i układu nerwowego. Jej niedobór często powoduje objawy takie jak utrata pamięci czy otępienie. Witamina B12 znajduje się w produktach pochodzenia zwierzęcego.

8. Problemy z tarczycąU chorych na niedoczynność tarczycy często obserwuje się skłonność do zapominania. Jest to związane ze zmniejszonym metabolizmem i zmęczeniem organizmu na skutek niedostatecznej ilości hormonów wytwarzanych przez tarczycę. Stosowanie odpowiednich leków redukuje problemy z pamięcią.
Zdjęcie autorstwa PublicDomainPictures / CC BY

8. Problemy z tarczycÄ…
U chorych na niedoczynność tarczycy często obserwuje się skłonność do zapominania. Jest to związane ze zmniejszonym metabolizmem i zmęczeniem organizmu na skutek niedostatecznej ilości hormonów wytwarzanych przez tarczycę. Stosowanie odpowiednich leków redukuje problemy z pamięcią.

7. NadciśnienieBadania naukowe wykazały, że osoby o wysokim ciśnieniu zdecydowanie gorzej radzą sobie z testami pamięciowymi. Z tego względu warto wyeliminować czynniki odpowiedzialne za nadciśnienie, takie jak brak ruchu, stosowanie nieodpowiedniej diety oraz nadmierne spożywanie soli.
Zdjęcie autorstwa succo / CC BY

7. Nadciśnienie
Badania naukowe wykazały, że osoby o wysokim ciśnieniu zdecydowanie gorzej radzą sobie z testami pamięciowymi. Z tego względu warto wyeliminować czynniki odpowiedzialne za nadciśnienie, takie jak brak ruchu, stosowanie nieodpowiedniej diety oraz nadmierne spożywanie soli.

6. ChemioterapiaBadania naukowe prowadzone na osobach chorujących na raka piersi, które poddały się chemioterapii, potwierdziły jej niepożądany wpływ na zdolność zapamiętywania. Związki chemiczne w niej zawarte mają negatywny wpływ na struktury mózgu odpowiedzialne za pamięć czy koncentrację. Na szczęście po zakończeniu leczenia obserwuje się u chorych przywrócenie tych naturalnych funkcji umysłowych.
Zdjęcie autorstwa Phil and Pam Gradwell / CC BY

6. Chemioterapia
Badania naukowe prowadzone na osobach chorujących na raka piersi, które poddały się chemioterapii, potwierdziły jej niepożądany wpływ na zdolność zapamiętywania. Związki chemiczne w niej zawarte mają negatywny wpływ na struktury mózgu odpowiedzialne za pamięć czy koncentrację. Na szczęście po zakończeniu leczenia obserwuje się u chorych przywrócenie tych naturalnych funkcji umysłowych.

5. Okres pokwitaniaOkres pokwitania to trudny czas w życiu każdej kobiety, który prowadzi do menopauzy, w czasie której obserwuje się zakończenie cyklu menstruacyjnego. Typowe objawy klimakterium to uderzenia gorąca, wahania nastroju czy zaburzenia snu. U kobiet wchodzących w okres pokwitania obserwuje się również problemy z pamięcią.

5. Okres pokwitania
Okres pokwitania to trudny czas w życiu każdej kobiety, który prowadzi do menopauzy, w czasie której obserwuje się zakończenie cyklu menstruacyjnego. Typowe objawy klimakterium to uderzenia gorąca, wahania nastroju czy zaburzenia snu. U kobiet wchodzących w okres pokwitania obserwuje się również problemy z pamięcią.

4. CiążaZa większość typowych objawów ciąży odpowiada burza hormonów w organizmie kobiety. Między innymi ma to również wpływ na problemy z koncentracją czy zapamiętywaniem. W szczególności dotyczy to pierwszych tygodni ciąży, kiedy organizm nie może sobie poradzić z nadmiarem hormonów.
Zdjęcie autorstwa PublicDomainPictures / CC BY

4. Ciąża
Za większość typowych objawów ciąży odpowiada burza hormonów w organizmie kobiety. Między innymi ma to również wpływ na problemy z koncentracją czy zapamiętywaniem. W szczególności dotyczy to pierwszych tygodni ciąży, kiedy organizm nie może sobie poradzić z nadmiarem hormonów.

3. Nadmierne spożycie alkoholuNadmierne spożywanie alkoholu może mieć negatywny wpływ na pamięć i koncentrację. Na skutek neurotoksycznego działania alkoholu dochodzi do obumierania komórek nerwowych, a tym samym upośledzenia myślenia i zaburzenia pamięci.
Zdjęcie autorstwa PDPhotos / CC BY

3. Nadmierne spożycie alkoholu
Nadmierne spożywanie alkoholu może mieć negatywny wpływ na pamięć i koncentrację. Na skutek neurotoksycznego działania alkoholu dochodzi do obumierania komórek nerwowych, a tym samym upośledzenia myślenia i zaburzenia pamięci.

2. Częste podróżowanieBadania kliniczne dowiodły, że częste podróże samolotem oraz zmiana stref czasowych niekorzystnie wpływają na funkcjonowanie mózgu. Czynniki te prowadzą do anatomicznych zmian w mózgu, których konsekwencją są zaburzenia pamięci.
Zdjęcie autorstwa Holgi / CC BY

2. Częste podróżowanie
Badania kliniczne dowiodły, że częste podróże samolotem oraz zmiana stref czasowych niekorzystnie wpływają na funkcjonowanie mózgu. Czynniki te prowadzą do anatomicznych zmian w mózgu, których konsekwencją są zaburzenia pamięci.

1. Czy to alzheimer?Zaburzenia pamięci obserwuje się również u osób dotkniętych chorobą Alzheimera. W tym przypadku dochodzi do degradacji ośrodkowego układu nerwowego, a to z kolei upośledza funkcjonowanie mózgu.
Zdjęcie autorstwa geralt / CC BY

1. Czy to alzheimer?
Zaburzenia pamięci obserwuje się również u osób dotkniętych chorobą Alzheimera. W tym przypadku dochodzi do degradacji ośrodkowego układu nerwowego, a to z kolei upośledza funkcjonowanie mózgu.

Podziel siÄ™:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Zdrowie:

Rowerzyści narażeni na bezpłodność ENJOY YOUR TRAVEL – wakacyjna kolekcja WIBO Zaszczep się przeciw meningokokom Dlaczego kasza jaglana jest zdrowa? Pielęgnacyjne SOS dla skóry. Oliwą! Włosy latem Mowa ciała kobiety Zadbaj o ramiona Ból psychogenny Oglądaj telewizję i chudnij! 4 błędy w domowej pielęgnacji stóp Ta alergia zagraża życiu