Zaszczep się przeciw meningokokom
BARBARA MARCYSIAK • dawno temuFerie zimowe już się zaczęły. Należy pamiętać, że podczas zimowych wyjazdów jesteśmy szczególnie narażeni na sytuacje, które sprzyjają zakażeniu meningokokami. W czasie przygotowań do urlopów i ferii, oprócz dodatkowej pary ciepłych skarpet, warto pomyśleć o szczepieniach ochronnych dla całej rodziny przeciw meningokokom grupy C.
Ferie zimowe już się zaczęły. Dla wielu osób będzie to czas, wypoczynku i beztroskiej zabawy, jednak należy pamiętać, że w trakcie zimowych wyjazdów jesteśmy szczególnie narażeni na sytuacje, które sprzyjają zakażeniu meningokokami. Przebywanie w zatłoczonych pomieszczeniach, przygodne pocałunki, picie z jednej butelki, używanie wspólnych sztućców, a także osłabianie wcześniejszymi infekcjami lub wysiłkiem fizycznym sprzyjają zakażeniu. Dlatego w czasie przygotowań do zimowych wyjazdów, oprócz dodatkowej pary ciepłych skarpet, warto pomyśleć o szczepieniach ochronnych dla całej rodziny przeciw meningokokom grupy C.
Meningokoki - Neisseria meningitidis - zwane również dwoinkami zapalenia opon mózgowych to bakterie wywołujące niebezpieczne choroby, z których najpoważniejsze to ropne zapalenie opon mózgowo — rdzeniowych i posocznica (sepsa).
Na zakażenie meningokokami grupy C narażeni są wszyscy, ale to dzieci i młodzież, w porównaniu do innych grup wiekowych, są najbardziej podatne na zakażenie, ponieważ ich system odpornościowy nie jest jeszcze wystarczająco dobrze rozwinięty.
Do zarażenia meningokokami może dojść w dowolnym momencie, przy wykonywaniu zwykłych czynności, jednak zakażeniu sprzyja przebywanie w zatłoczonych miejscach jak np. środki komunikacji miejskiej, supermarkety, kościoły, dyskoteki, restauracje, windy lub przebywanie w grupie, w zamkniętych pomieszczeniach. Dlatego szczególnie narażeni są uczestnicy kolonii, obozów, goście schronisk, pensjonatów i internatów, gdyż w takich warunkach ułatwione jest przenoszenie się bakterii poprzez bliski kontakt, co sprzyja powstawaniu ognisk epidemicznych. Do sytuacji ryzykownych zaliczają się również zachowania typowe dla młodzieży, jak picie z jednej butelki, używanie tych samych sztućców, palenie tego samego papierosa, pocałunki.
Co sprzyja zakażeniu meningokokami?
przebywanie w zatłoczonych pomieszczeniach;przebywanie dłuższy czas w grupie, w zamkniętych pomieszczeniach;przygodne pocałunki;picie z jednej butelki;używanie wspólnych sztućców;palenie tego samego papierosa.
Podatni na zakażenie są ludzie, których organizm jest osłabiony wcześniejszymi infekcjami (np. grypą), wysiłkiem fizycznym, stresem czy długotrwałym odchudzaniem.
Choroby wywołane meningokokami we wczesnym etapie rozwoju trudno jest poprawnie zdiagnozować, ponieważ pierwsze objawy choroby nie różnią się od pierwszych oznak przeziębienia czy grypy. Przebieg zakażenia jest niezwykle gwałtowny i ciężki, niejednokrotnie prowadzący do wielu poważnych powikłań, a niestety w wielu przypadkach prowadzi także do śmierci. Choroba meningokokowa najczęściej przebiega jako zapalenie opon mózgowych lub zakażenie krwi (posocznica, sepsa). Jednocześnie u chorującego pacjenta Neisseria meningitidis grupy C może wywoływać zapalenie gardła, płuc, ucha środkowego, osierdzia, wsierdzia, stawów i inne. Śmiertelność pacjentów z inwazyjną chorobą meningokokową jest bardzo wysoka i wynosi 10–12 proc. Co piąty chory po przebytej chorobie doznaje trwałych powikłań, z których najczęstsze to niedosłyszenie, uszkodzenia mózgu, ataki epileptyczne lub utrata kończyn.
Obecnie najlepszą i jedyną metodą zapobiegania zakażeniom meningokokowym grupy C są szczepienie ochronne, dlatego przed wyjazdem na zimowy urlop lub wysłaniem dziecka na zimowisko warto zadbać o profilaktykę i ochronę.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze