Jedzenie na problemy hormonalne



1. Jesteś tym, co jesz
Wiele kobiet stosuje terapię hormonalną, nie wiedząc o tym, że wymaga to konieczności zmian w diecie. Tymczasem żywność wpływa na cały nasz organizm – zmienia procesy chemiczne w mózgu, oddziałuje na hormony czy układ pokarmowy. Odpowiednia dieta jest jednym z najpotężniejszych leków. Wyeliminuj więc z niej żywność przetworzoną, cukier, niezdrowe tłuszcze i produkty zwierzęce, które zawierają hormony. Sprawdź także, które produkty powinnaś włączyć do jadłospisu.
2. Brokuły
Brokuły to jedne z najlepszych produktów na problemy hormonalne, ponieważ bogate
są w fitochemikalia pomagające usuwać szkodliwe estrogeny z ciała. Toksyczne hormony pochodzą ze środowiska, przetworzonej żywności i pestycydów. Mogą powodować huśtawkę nastrojów, depresję i przybieranie na wadze.
3. Słodkie ziemniaki
Słodkie ziemniaki czyli bataty bogate są w aminokwas, który wysyła sygnał uspokojenia do organizmu i pomaga redukować stres w wyniku wysokiego poziomu kortyzolu. Są również dobrym źródłem witaminy B6, która minimalizuje stres i wspomaga metabolizm. Co więcej, warzywa te mają dużo węglowodanów, które dostarczają serotoninę ciału, powodując poprawę nastroju

4. Dziki łosoś
Dziki łosoś bogaty jest w kwasy tłuszczowe omega 3, które optymalizują poziomy hormonów. Co więcej, ryby te mają niską zawartość tłuszczów nasyconych i wysoką zawartość aminokwasów, co oznacza, że zawierają dużo białka. Jest ono ważne dla równowagi hormonów, ponieważ zmienia procesy chemiczne w mózgu.
5. Jogurt grecki
Jogurt grecki to świetny produkt, ponieważ zawiera białko, wapń, magnez, witaminę B6 i potas. Te składniki odżywcze pomagają obniżać poziom stresu, redukować zachcianki na coś słodkiego, poprawiają nastrój i pomagają utrzymać prawidłową wagę ciała.
6. Owoce leśne
Owoce leśne pomagają obniżyć poziom szkodliwego estrogenu w organizmie, oczyścić układ trawienny i odżywić wątrobę. Co więcej, mają niską zawartość cukru i nie powodują nagłego wzrostu jego poziomu we krwi. Wysoki poziom cukru może spowodować brak hormonalnej równowagi, stres i przybieranie na wadze.
7. Migdały
Surowe migdały zawierają dużą dawkę minerałów i witamin, które pomagają ciału funkcjonować jak najlepiej. Magnez, witamina B6, wapń, potas i białko znajdujące się w migdałach sprawiają, że mają one dobroczynny wpływ na nastrój i metabolizm. Pamiętaj, aby jeść około 20 orzechów dziennie, najlepiej po południu, zamiast zazwyczaj podjadanych niezdrowych chipsów

8. Liście warzyw
Liście warzyw mają cudowny wpływ na hormony, obniżają poziom stresu i pomagają wydalać szkodliwe estrogeny z organizmu. Są również bogate w chlorofil, witaminy i minerały, dzięki czemu dobrze wpływają na krew.
9. Fermentowane warzywa
Kapusta kiszona czy ogórki kiszone są nie tylko pyszne, ale i dobre dla zdrowia. Zawierają dużo probiotyków, które regulują nastrój, wspomagają układ trawienny i optymalizują poziom hormonów — m.in. obniżają poziom estrogenów w ciele oraz odżywiają wątrobę i krew.
10. Białko serwatkowe
Białko serwatkowe może być pomocne dla kobiet z problemami hormonalnymi. Nie zawiera ono cholesterolu, tłuszczu, laktozy, cukru czy nadmiaru węglowodanów. Pomaga redukować stres, wspomaga układ odpornościowy i procesy hormonalne. Poza tym ułatwia optymalizować testosteron w ciele, tak aby nie doszło do dominacji estrogenu
11. Inne pokarmy
Inne pokarmy takie jak: jagody acai, goji, kokos czy spirulina również świetnie wspomagają naszą gospodarkę hormonami. Bardzo łatwo włączyć je do diety. Możesz kupić je w supermarkecie czy przez internet.

Najnowsze

Trendy w meblach ogrodowych 2025 – inspiracje na meble tarasowe i balkonowe
MATERIAŁ PROMOCYJNY
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze