9 rzeczy, które cię demotywują

10. Motywacja jest ważnaMotywacja to podstawa kreatywności, produktywności i szczęścia. Jednak często czujemy się demotywowani, a uczucie to ma różne podłoże – może to być strach lub źle wyznaczone cele. Ważne jest, aby poznać przyczynę demotywacji i zastosować odpowiednią do tego metodę zmotywowania się. Oto 9 typów demotywacji i strategie radzenia sobie z nimi.
Zdjęcie ludzi / Shutterstock

10. Motywacja jest ważna
Motywacja to podstawa kreatywności, produktywności i szczęścia. Jednak często czujemy się demotywowani, a uczucie to ma różne podłoże – może to być strach lub źle wyznaczone cele. Ważne jest, aby poznać przyczynę demotywacji i zastosować odpowiednią do tego metodę zmotywowania się. Oto 9 typów demotywacji i strategie radzenia sobie z nimi.

9. StrachKiedy się boisz, nawet jeśli chodzi o wykonanie zadania, na które samodzielnie się zdecydowałeś, coś w środku podpowiada ci, aby się zatrzymać. Strach spowalnia nas i sprawia, że wahamy się i jesteśmy ostrożni, co czasem może być zaletą, ale częściej wynika z przesadnej wyobraźni niż realnej oceny ryzyka. Jak się zmotywować: Konieczne jest pokonanie strachu. Po pierwsze, zidentyfikuj i nazwij swój strach. Po drugie, zadaj sobie pytania na jego temat, np.: „Dlaczego się tego boję?”, „Jakie są szanse, że to się wydarzy?”, po czym część tego strachu zniknie. Pozostały strach może pomóc w strategii poradzenia sobie z danym zadaniem, np. poprzez odpowiednie przygotowanie.

9. Strach
Kiedy się boisz, nawet jeśli chodzi o wykonanie zadania, na które samodzielnie się zdecydowałeś, coś w środku podpowiada ci, aby się zatrzymać. Strach spowalnia nas i sprawia, że wahamy się i jesteśmy ostrożni, co czasem może być zaletą, ale częściej wynika z przesadnej wyobraźni niż realnej oceny ryzyka. Jak się zmotywować: Konieczne jest pokonanie strachu. Po pierwsze, zidentyfikuj i nazwij swój strach. Po drugie, zadaj sobie pytania na jego temat, np.: „Dlaczego się tego boję?”, „Jakie są szanse, że to się wydarzy?”, po czym część tego strachu zniknie. Pozostały strach może pomóc w strategii poradzenia sobie z danym zadaniem, np. poprzez odpowiednie przygotowanie.

8. Źle postawione celeWiele z tego, co robimy wynika z chęci zaspokojenia potrzeb innych lub zrobienia na innych wrażenia. Kiedy czujesz demotywację, może wynikać to z faktu, że cele stawiasz wyłącznie po to, aby zadowolić innych zamiast samego siebie. Jak się zmotywować: Poświęć trochę czasu na zrewidowanie swoich celów. Zastanów się nad celami i jaka jest twoja reakcja na nie – jeżeli myśląc o jednym z celów, czujesz spięcie, może to być znak, że należy go usunąć z listy. Skup się na celach, które sprawiają, że spontanicznie się uśmiechasz i tracisz poczucie czasu.
Zdjęcie autorstwa Unsplash / CC BY

8. Źle postawione cele
Wiele z tego, co robimy wynika z chęci zaspokojenia potrzeb innych lub zrobienia na innych wrażenia. Kiedy czujesz demotywację, może wynikać to z faktu, że cele stawiasz wyłącznie po to, aby zadowolić innych zamiast samego siebie. Jak się zmotywować: Poświęć trochę czasu na zrewidowanie swoich celów. Zastanów się nad celami i jaka jest twoja reakcja na nie – jeżeli myśląc o jednym z celów, czujesz spięcie, może to być znak, że należy go usunąć z listy. Skup się na celach, które sprawiają, że spontanicznie się uśmiechasz i tracisz poczucie czasu.

7. Nie wiesz, czego chceszBrak sprecyzowania celów sprawi, że przyszłość będzie wydawała się mniej wyraźna. Lubimy to, co nam znane i staramy się trzymać z daleka od tego, co niepewne, więc jeśli nie wiesz, czego chcesz, nie będziesz mieć motywacji do działania, a zamiast tego będziesz trzymać się utartych szlaków. Jak się zmotywować: Poświęć trochę czasu na wyrażenie tego, czego chcesz i dlaczego tego chcesz, a wizja ta stanie się wyraźna i chętniej będziesz w jej kierunku podążać.
Zdjęcie mężczyzny / Shutterstock

7. Nie wiesz, czego chcesz
Brak sprecyzowania celów sprawi, że przyszłość będzie wydawała się mniej wyraźna. Lubimy to, co nam znane i staramy się trzymać z daleka od tego, co niepewne, więc jeśli nie wiesz, czego chcesz, nie będziesz mieć motywacji do działania, a zamiast tego będziesz trzymać się utartych szlaków. Jak się zmotywować: Poświęć trochę czasu na wyrażenie tego, czego chcesz i dlaczego tego chcesz, a wizja ta stanie się wyraźna i chętniej będziesz w jej kierunku podążać.

6. Konflikt wartościWartości to jedna z najważniejszych rzeczy w życiu. Konflikt wartości to sytuacja, w której dwie lub więcej wartości nie mogą zostać przez ciebie zaspokojone w danej sytuacji. To powoduje, że odczuwasz wewnętrzny konflikt i starasz się iść w wielu kierunkach, aby zdobyć rzeczy dla siebie ważne, co sprawia, że często tracisz motywację. Jak się zmotywować: Musisz rozbić konflikt wartości na części pierwsze i wejść w rolę pośrednika pomiędzy różnymi wartościami. Spisz swój konflikt: narysuj dwie kolumny i podpisz je nazwą dwóch różnych kierunków, w których chcesz podążać. Do każdej z kolumn zadawaj pytania: „dlaczego ta część tego chce?” oraz „co chce przez to osiągnąć?”, tak aby dojść do sedna. To samo zrób z drugą kolumną i zwróć uwagę na te miejsca, gdzie odpowiedzi będą takie same dla obu kolumn.
Zdjęcie autorstwa SEVENHEADS / CC BY

6. Konflikt wartości
Wartości to jedna z najważniejszych rzeczy w życiu. Konflikt wartości to sytuacja, w której dwie lub więcej wartości nie mogą zostać przez ciebie zaspokojone w danej sytuacji. To powoduje, że odczuwasz wewnętrzny konflikt i starasz się iść w wielu kierunkach, aby zdobyć rzeczy dla siebie ważne, co sprawia, że często tracisz motywację. Jak się zmotywować: Musisz rozbić konflikt wartości na części pierwsze i wejść w rolę pośrednika pomiędzy różnymi wartościami. Spisz swój konflikt: narysuj dwie kolumny i podpisz je nazwą dwóch różnych kierunków, w których chcesz podążać. Do każdej z kolumn zadawaj pytania: „dlaczego ta część tego chce?” oraz „co chce przez to osiągnąć?”, tak aby dojść do sedna. To samo zrób z drugą kolumną i zwróć uwagę na te miejsca, gdzie odpowiedzi będą takie same dla obu kolumn.

5. Brak niezależnościNiezależność sprawia, że się rozwijamy. W mózgu znajduje się centrum decyzyjne, które należy ćwiczyć. Badania pokazały, że ta część mózgu jest słabiej rozwinięta u osób z depresją, a poprzez jej ćwiczenie i podejmowanie decyzji depresja często mija. Niezależność i decydowanie o tym, co się robi ma wpływ na podsycanie motywacji, kreatywności i produktywności. Jak się zmotywować: Zastanów się nad tym, jaki wpływ masz na osiągnięcie danych celów. Czy są obszary, w których czujesz się ograniczony i kontrolowany? Podejmij kroki, aby uzyskać więcej autonomii i samodzielnie podejmować więcej decyzji.
Zdjęcie kobiety / Shutterstock

5. Brak niezależności
Niezależność sprawia, że się rozwijamy. W mózgu znajduje się centrum decyzyjne, które należy ćwiczyć. Badania pokazały, że ta część mózgu jest słabiej rozwinięta u osób z depresją, a poprzez jej ćwiczenie i podejmowanie decyzji depresja często mija. Niezależność i decydowanie o tym, co się robi ma wpływ na podsycanie motywacji, kreatywności i produktywności. Jak się zmotywować: Zastanów się nad tym, jaki wpływ masz na osiągnięcie danych celów. Czy są obszary, w których czujesz się ograniczony i kontrolowany? Podejmij kroki, aby uzyskać więcej autonomii i samodzielnie podejmować więcej decyzji.

4. Brak wyzwańWyzwania są niezwykle ważnym składnikiem motywacji. Zbyt duże wyzwanie sprawia, że strach jest zbyt wielki i nasza motywacja spada, jeśli natomiast jest zbyt małe, szybko się nudzimy, co również negatywnie wpływa na motywację. Jak się zmotywować: Przyjrzyj się celom i projektom, nad którymi pracujesz. Czy stawiają ci one wyzwania? Postaraj się podrasować swoje cele na tyle, aby stymulować i rozwijać się.
Zdjęcie ludzi / Shutterstock

4. Brak wyzwań
Wyzwania są niezwykle ważnym składnikiem motywacji. Zbyt duże wyzwanie sprawia, że strach jest zbyt wielki i nasza motywacja spada, jeśli natomiast jest zbyt małe, szybko się nudzimy, co również negatywnie wpływa na motywację. Jak się zmotywować: Przyjrzyj się celom i projektom, nad którymi pracujesz. Czy stawiają ci one wyzwania? Postaraj się podrasować swoje cele na tyle, aby stymulować i rozwijać się.

3. SmutekKażda zmiana powoduje, że przechodzimy przez fazę zastanawiania się nad tym, czy dobrze robimy oraz odczuwamy żal z powodu strat następujących wraz ze zmianą. Zdezorientowanie, powątpiewanie i nieufność to częste objawy, a im większa zmiana, tym silniejsze symptomy. W wyniku tych uczuć motywacja spada. Jak się zmotywować: Nie przyspieszysz przemijania uczucia smutku czy straty w wyniku zmian – musisz dać sobie czas na refleksję. Zajmij się sobą, dobrze się odżywiaj i ćwicz, porozmawiaj z bliskimi osobami, a żal skończy się z czasem, prawdopodobnie prędzej niż później.
Zdjęcie autorstwa Beks8385 / CC BY

3. Smutek
Każda zmiana powoduje, że przechodzimy przez fazę zastanawiania się nad tym, czy dobrze robimy oraz odczuwamy żal z powodu strat następujących wraz ze zmianą. Zdezorientowanie, powątpiewanie i nieufność to częste objawy, a im większa zmiana, tym silniejsze symptomy. W wyniku tych uczuć motywacja spada. Jak się zmotywować: Nie przyspieszysz przemijania uczucia smutku czy straty w wyniku zmian – musisz dać sobie czas na refleksję. Zajmij się sobą, dobrze się odżywiaj i ćwicz, porozmawiaj z bliskimi osobami, a żal skończy się z czasem, prawdopodobnie prędzej niż później.

2. SamotnośćTen rodzaj demotywacji jest szczególnie ważny dla osób pracujących w domu w samotności. Czasami pojawia się uczucie, że zamiast spędzać czas samemu w domu, pracując, bardziej masz ochotę na spotkanie z przyjacielem lub zagranie w koszykówkę. Ludzie są istotami społecznymi i czasami pragniemy kontaktu, co sprawia, że motywacja do pracy maleje. Jak się zmotywować: Zrób sobie przerwę i spędź trochę czasu z osobą, którą lubisz. Wpływ na motywację może cię zaskoczyć. Po powrocie do pracy poczujesz przypływ produktywności. Następnie poszukaj sposobów na nawiązywanie kontaktów służbowych i wspólnych projektów w pracy.
Zdjęcie mężczyzny / Shutterstock

2. Samotność
Ten rodzaj demotywacji jest szczególnie ważny dla osób pracujących w domu w samotności. Czasami pojawia się uczucie, że zamiast spędzać czas samemu w domu, pracując, bardziej masz ochotę na spotkanie z przyjacielem lub zagranie w koszykówkę. Ludzie są istotami społecznymi i czasami pragniemy kontaktu, co sprawia, że motywacja do pracy maleje. Jak się zmotywować: Zrób sobie przerwę i spędź trochę czasu z osobą, którą lubisz. Wpływ na motywację może cię zaskoczyć. Po powrocie do pracy poczujesz przypływ produktywności. Następnie poszukaj sposobów na nawiązywanie kontaktów służbowych i wspólnych projektów w pracy.

1. WypalenieOdczuwasz zmęczenie, nie masz siły na spotkania towarzyskie i wolisz się zdrzemnąć, zamiast robić coś, co cię interesuje? Możliwe, że w wyniku przepracowania doszło u ciebie do wypalenia, co sprawia, że motywacja jest bardzo mała. Jak się zmotywować: Wyśpij się. Po odpoczynku jakość myślenia zostanie odświeżona, a motywacja do działania będzie większa.
Zdjęcie kobiety / Shutterstock

1. Wypalenie
Odczuwasz zmęczenie, nie masz siły na spotkania towarzyskie i wolisz się zdrzemnąć, zamiast robić coś, co cię interesuje? Możliwe, że w wyniku przepracowania doszło u ciebie do wypalenia, co sprawia, że motywacja jest bardzo mała. Jak się zmotywować: Wyśpij się. Po odpoczynku jakość myślenia zostanie odświeżona, a motywacja do działania będzie większa.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Zdrowie:

Jak zwalczyć ból? Zobacz, które z tych rzeczy robisz Leczenie bólów kręgosłupa Zmiany skóry wokół oczu. Jak radzić sobie z objawami starzenia Mężczyźni, zabierzcie się do pracy Na czym polega mikrodermabrazja? Jak odmłodzić starzejący się wzrok? Sposoby na zmarszczki Kilka sposobów na ocieplenie się – termofor Kobiety częściej mają poczucie winy Nowej generacji soczewki kontaktowe Pasożyty u kota - co robić? Przyczyny, leczenie i zapobieganie Zarządzaj własnym stresem

Popularne w tym tygodniu:

Deficyt kaloryczny – ile wynosi i jak go obliczyć?