Mało znane źródła zanieczyszczeń powietrza w domu

10. Substancje chemiczne w domuZanieczyszczenia powietrza mogą być gorsze w twoim domu niż na zewnątrz. Lotne związki organiczne (LZO) to gazy ulatniające się z wielu środków czyszczących, mogące powodować mdłości, ból głowy, podrażnienie oczu i gardła. Są one szczególnie szkodliwe dla dzieci, które szybciej oddychają i wdychają więcej substancji niż dorośli, oraz dla niemowlaków, które często są blisko podłogi, gdzie szkodliwe związki się unoszą. Niektóre substancje zawierające amoniak czy chlor mogą być szczególnie drażniące dla dzieci z astmą, więc próbuj czyścić powierzchnie w domu gorącą wodą, sodą oczyszczoną lub innymi mało toksycznymi produktami.
Zdjęcie autorstwa Bradley Gordon / CC BY

10. Substancje chemiczne w domu
Zanieczyszczenia powietrza mogą być gorsze w twoim domu niż na zewnątrz. Lotne związki organiczne (LZO) to gazy ulatniające się z wielu środków czyszczących, mogące powodować mdłości, ból głowy, podrażnienie oczu i gardła. Są one szczególnie szkodliwe dla dzieci, które szybciej oddychają i wdychają więcej substancji niż dorośli, oraz dla niemowlaków, które często są blisko podłogi, gdzie szkodliwe związki się unoszą. Niektóre substancje zawierające amoniak czy chlor mogą być szczególnie drażniące dla dzieci z astmą, więc próbuj czyścić powierzchnie w domu gorącą wodą, sodą oczyszczoną lub innymi mało toksycznymi produktami.

9. Wykładzina może wydzielać szkodliwe substancjeWiele osób skarży się na bóle głowy, wysypkę, podrażnienie oczu czy gardła po położeniu w domu nowej wykładziny. Wybieraj więc wykładziny z niskim poziomem LZO, a przed położeniem ich w domu rozwiń i wywietrz je. Ważne jest też wyjście z domu podczas kładzenia wykładzin i wietrzenie pomieszczeń kilka dni po. Jeśli twoje dzieci mają alergię lub astmę, zastanów się nad innym rodzajem podłóg.
Zdjęcie autorstwa Renato Ganoza / CC BY

9. Wykładzina może wydzielać szkodliwe substancje
Wiele osób skarży się na bóle głowy, wysypkę, podrażnienie oczu czy gardła po położeniu w domu nowej wykładziny. Wybieraj więc wykładziny z niskim poziomem LZO, a przed położeniem ich w domu rozwiń i wywietrz je. Ważne jest też wyjście z domu podczas kładzenia wykładzin i wietrzenie pomieszczeń kilka dni po. Jeśli twoje dzieci mają alergię lub astmę, zastanów się nad innym rodzajem podłóg.

8. FarbaFarby również mogą wydzielać szkodliwe gazy. Aby zminimalizować ryzyko dla zdrowia, wybieraj farby z niskim poziomem LZO i otwórz okna podczas malowania i na kilka dni po, aby farba wyschła. Nie przechowuj puszek z farbą w domu, ponieważ nawet zamknięte mogą wydzielać szkodliwe substancje. Jeśli musisz to zrobić, trzymaj farbę w miejscu dobrze wentylowanym, z dala od głównych miejsc w domu.
Zdjęcie autorstwa Alan Cleaver / CC BY

8. Farba
Farby również mogą wydzielać szkodliwe gazy. Aby zminimalizować ryzyko dla zdrowia, wybieraj farby z niskim poziomem LZO i otwórz okna podczas malowania i na kilka dni po, aby farba wyschła. Nie przechowuj puszek z farbą w domu, ponieważ nawet zamknięte mogą wydzielać szkodliwe substancje. Jeśli musisz to zrobić, trzymaj farbę w miejscu dobrze wentylowanym, z dala od głównych miejsc w domu.

7. Opary z teflonuGotowanie na teflonie może uwalniać toksyczne opary w bardzo wysokich temperaturach (powyżej 500 stopni). Nie używaj teflonu w wysokiej temperaturze piekarnika i każdorazowo korzystaj z wyciągu. Zamiast teflonu rozważ zakup garnków ze stali nierdzewnej lub żeliwa.
Zdjęcie autorstwa Didriks / CC BY

7. Opary z teflonu
Gotowanie na teflonie może uwalniać toksyczne opary w bardzo wysokich temperaturach (powyżej 500 stopni). Nie używaj teflonu w wysokiej temperaturze piekarnika i każdorazowo korzystaj z wyciągu. Zamiast teflonu rozważ zakup garnków ze stali nierdzewnej lub żeliwa.

6. Pranie chemiczne a zdrowiePralnie chemiczne używają tetrachloroetenu, substancji chemicznej, która według badań powoduje raka u zwierząt. Po przyniesieniu prania do domu, rodzina może wdychać potencjalnie szkodliwe substancje, więc zaleca się wietrzenie ubrań na zewnątrz lub w garażu przez kilka dni, zanim je włożysz.
Zdjęcie autorstwa Parker Knight / CC BY

6. Pranie chemiczne a zdrowie
Pralnie chemiczne używają tetrachloroetenu, substancji chemicznej, która według badań powoduje raka u zwierząt. Po przyniesieniu prania do domu, rodzina może wdychać potencjalnie szkodliwe substancje, więc zaleca się wietrzenie ubrań na zewnątrz lub w garażu przez kilka dni, zanim je włożysz.

5. Odświeżacze powietrzaOdświeżacze powietrza mogą powodować trudności z oddychaniem i bóle głowy u niektórych osób. Według jednych badań, 1/3 astmatyków odczuła problemy z oddychaniem przy korzystaniu z odświeżaczy. Lepiej jest używać naturalnych ziół, jak rozmaryn, bazylia lub mięta, i dobrej wentylacji, aby powietrze było odświeżone.
Zdjęcie autorstwa Peter Taylor / CC BY<a></a>

5. Odświeżacze powietrza
Odświeżacze powietrza mogą powodować trudności z oddychaniem i bóle głowy u niektórych osób. Według jednych badań, 1/3 astmatyków odczuła problemy z oddychaniem przy korzystaniu z odświeżaczy. Lepiej jest używać naturalnych ziół, jak rozmaryn, bazylia lub mięta, i dobrej wentylacji, aby powietrze było odświeżone.

4. Bierne palenieMieszkanie w domu, gdzie ktoś pali może sprawić, że dzieci będą podatne na infekcję, zapalenie płuc, zapalenie oskrzeli i kaszel. Dzieci z astmą mogą doświadczać częstszych i poważniejszych ataków, a co więcej – bierne palenie może też wywołać astmę u dzieci, które wcześniej nie miały objawów. Wdychanie dymu zawartego w ubraniach, poduszkach, dywanie również może być szkodliwe dla dzieci, szczególnie kiedy bawią się na podłodze.
Zdjęcie autorstwa Centophobia / CC BY

4. Bierne palenie
Mieszkanie w domu, gdzie ktoś pali może sprawić, że dzieci będą podatne na infekcję, zapalenie płuc, zapalenie oskrzeli i kaszel. Dzieci z astmą mogą doświadczać częstszych i poważniejszych ataków, a co więcej – bierne palenie może też wywołać astmę u dzieci, które wcześniej nie miały objawów. Wdychanie dymu zawartego w ubraniach, poduszkach, dywanie również może być szkodliwe dla dzieci, szczególnie kiedy bawią się na podłodze.

3. PiecŹle zainstalowane piecyki gazowe mogą wydzielać szkodliwe gazy w domu. W małych ilościach czad powoduje zmęczenie, większe dawki natomiast mdłości, ból głowy, a nawet śmierć. Upewnij się, że piecyk jest zainstalowany prawidłowo, tak aby płomień był zawsze niebieski, koniecznie zainstaluj też wentylację.
Zdjęcie płomieni / Shutterstock

3. Piec
Źle zainstalowane piecyki gazowe mogą wydzielać szkodliwe gazy w domu. W małych ilościach czad powoduje zmęczenie, większe dawki natomiast mdłości, ból głowy, a nawet śmierć. Upewnij się, że piecyk jest zainstalowany prawidłowo, tak aby płomień był zawsze niebieski, koniecznie zainstaluj też wentylację.

2. Meble a formaldehydFormaldehyd często występuje w meblach z prasowanego drewna, jak również w zasłonach i ubraniach. Dzieci są szczególnie narażone na podrażnienia dróg oddechowych w wyniku wdychania tej substancji. Wywietrz nowe meble, a zasłony wypierz, zanim je powiesisz.
Zdjęcie autorstwa Jordanhill School D&T / CC BY

2. Meble a formaldehyd
Formaldehyd często występuje w meblach z prasowanego drewna, jak również w zasłonach i ubraniach. Dzieci są szczególnie narażone na podrażnienia dróg oddechowych w wyniku wdychania tej substancji. Wywietrz nowe meble, a zasłony wypierz, zanim je powiesisz.

1. RadonNie ma on zapachu, smaku, nie możesz też go zobaczyć – jest to niebezpieczny gaz, który naturalnie rozkłada się w ziemi, kamieniach czy wodzie. Może dostać się do domu przez pęknięcia, dziury czy zbierać wokół rur. Radon stoi na drugim miejscu jako przyczyna raka, zaraz po paleniu tytoniu. Obecność radonu można zbadać specjalnym urządzeniem.
Zdjęcie autorstwa Alan Light / CC BY

1. Radon
Nie ma on zapachu, smaku, nie możesz też go zobaczyć – jest to niebezpieczny gaz, który naturalnie rozkłada się w ziemi, kamieniach czy wodzie. Może dostać się do domu przez pęknięcia, dziury czy zbierać wokół rur. Radon stoi na drugim miejscu jako przyczyna raka, zaraz po paleniu tytoniu. Obecność radonu można zbadać specjalnym urządzeniem.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Zdrowie:

Zabójcze niebo w gębie Jaki krem na narty? Zrelaksuj się Poparzenia słoneczne – jak ich uniknąć? Inteligentny telefon dla najmłodszych Salsa Akupresura – leczenie dotykiem Leczenie kaca Jak szybko wyleczyć wakacyjne rany i podrażnienia? Polacy królami miłości? Laserowa korekcja wzroku Typy osobowości