Która sauna jest najlepsza dla Ciebie?
PAULA • dawno temuSauna to – w skrócie mówiąc – pomieszczenie, w którym panuje wysoka temperatura. Uściślając: miejsce to musi być szczelne, w środku znajduje się piec oraz drewniane ławy do siedzenia. Są trzy rodzaje saun:fińska, łaźnia rzymska a także sauna solna. Każda ma inne właściwości.
W saunie fińskiej temperatura osiąga nawet 120 stopni Celsjusza. Ławy umieszczone są na schodkach; im wyżej, tym goręcej. W saunie fińskiejpanuje niewielka wilgotność powietrza. Łaźnia rzymska charakteryzuje się niższą temperaturą (40–50 stopni Celsjusza), natomiast wilgotność w pomieszczeniu sięga nawet 100 procent. Natomiast saunę solną można stworzyć w każdej saunie, wystarczy umieścić w niej specjalne panele solne.
Sauna ma zbawienny wpływ na nasz zmęczony organizm i zestresowany umysł. Wchodząc do sauny trzeba pamiętać o robieniu krótkich przerw w kąpieli. Całkowity czas przebywania w saunie nie powinien przekraczać 30 minut dziennie, jednorazowo zaś możemy sobie pozwolić na maksymalnie 5–10 – minutowy pobyt w łaźni. Pod koniec kąpieli w saunie, warto polać kamyki w piecu szklanką wody. Saunę można też wzbogacić w aromatyczny zapach, dodając do wody olejek zapachowy.
Po wizycie w saunie należy wziąć prysznic. Zalecane jest puszczanie naprzemiennie ciepłego i zimnego strumienia wody, zaczynając od nóg. W trakcie prysznica masujemy także delikatnie ciało. Po kąpieli i wysuszeniu można wrócić do sauny i powtórzyć cały zabieg od początku. Codzienny rytuał nie powinien jednak przekraczać trzech wejść do sauny.
Sauna ma zbawienny wpływ na nasz organizm, jednak niektórym osobom może zaszkodzić. Nie powinny z niej korzystać osoby przeziębione, mające problemy z nadciśnieniem, a także chorobami skóry, wrzodami, czy chorobami wenerycznymi. Kobiety nie powinny korzystać z sauny w trakcie ciąży oraz podczas miesiączki.Źródło: jejZdrowie.pl
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze