Ciąża czy tylko PMS?
LENA JANOWSKA • dawno temuKiedy mocno bolą cię piersi, jesteś rozdrażniona, a miesiączka się spóźnia, od razu pojawia się myśl, że to ciąża. Nie zawsze jednak pierwsze objawy ciąży oznaczają, że oczekujesz dziecka. Łatwo pomylić je z symptomami napięcia przedmiesiączkowego.
Brak miesiączki budzi różne uczucia. Niektóre kobiety, zwłaszcza bardzomłode, są przerażone na myśl o niechcianej ciąży, inne długooczekujące maleństwa są szczęśliwe, że wreszcie nadeszła upragnionachwila. Gdy miesiączka się nie pojawia, kobieta może być w ciąży,ale także może zmagać się z problemami hormonalnymi czy nagłymspadkiem wagi bądź jej przyrostem. Inne przyczyny problemów zmiesiączką to stres, przemęczenie, podróż czy nawet strach przedewentualną ciążą. To wszystko ma bardzo duży wpływ na układrozrodczy kobiety i cykl miesiączkowy.
Brak zainteresowania monitorowaniem cyklu powoduje, że powstaje problem zustaleniem dokładnego czasu owulacji, a w związku z tym także terminuspodziewanej miesiączki.
— Po owulacji następuje faza lutealna, którazazwyczaj ma stałą długość u każdej kobiety – wynosi od 12 do 16dni. Po tym czasie występuje miesiączka. Jednakże faza folikularna,następująca po miesiączce a przed owulacją, może mieć bardzo różnądługość. Na skutek pewnych zawirowań hormonalnych owulacja możewystąpić nie w 14 czy 15 dniu cyklu, a przykładowo dopiero w 25 dniucyklu. Wtedy miesiączka może się pojawić dopiero w 40 dniu cyklu. -wyjaśnia Aleksandra Demiańczyk, biolog, ekspertka ds kobiecej płodnościdystrybutora komputerów cyklu.
Każda kobieta, która monitoruje cykl, zauważa skoki temperatury, któresą sygnałem tego, że nastąpi przesunięcie terminu miesiączki. Wartowiedzieć, że nieregularne cykle wynikają także z powodu odstawieniatabletek antykoncepcyjnych, rezygnacji z karmienia dziecka piersią. Dziejesię tak również po porodzie czy w wyniku zmian chorobowych w układzierozrodczym.
— Objawy ciąży i napięcie przedmiesiączkowe łatwo pomylić. Napięte piersi, wzdęty brzuch, większa nerwowość, senność, spadek samopoczucia – w zależności od kobiety objawy PMS mogą być nietypowe, bądź nasilone w wyniku zmian hormonalnych, przeżywanego stresu czy negatywnych sytuacji życiowych. - mówi Aleksandra Demiańczyk.
Niektóre objawy charakterystyczne dla ciąży mogą oznaczać problemy zukładem pokarmowym, zatrucie, stres czy właśnie napięcieprzedmiesiączkowe, dlatego jeżeli taki stan trwa długo, albo zdarza sięczęsto, należy zgłosić się do lekarza.
Gdy podejrzewasz, że możesz być w ciąży, wykonaj test ciążowy, alenie wcześniej niż dzień, dwa po terminie spodziewanej miesiączki, anajlepiej po tygodniu. Mimo ogromnej dokładności testów zdarza się, żepodają one nieprawdziwy wynik np. w przypadku występowania torbieli.
— Testy domowe nie dają stuprocentowej pewności, jeśli chodzi o wynikciąży. Dlatego podejrzewając ciążę, w przypadku braku wystąpieniamiesiączki, najlepiej udać się do lekarza prowadzącego, który zleciprzeprowadzenie testów z krwi dających całkowitą pewność. -potwierdza ekspertka.
W przypadku monitorowania cyklu za pomocą specjalnych komputerów możnamieć pewność, że po 15 dniach migająca lampka komputera poinformuje oprawdopodobieństwie zajścia w ciążę, a po 18 stałym światłempotwierdzi ją.
Źródło: informacja prasowa Beata Mąkolska
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze