Ciąża skomplikowana
DANUTA CAPIGA • dawno temuNiestety nie każda ciąża przebiega książkowo, nie każda też jest dziewięciomiesięcznym czasem spokoju i bezstresowego oczekiwania na dziecko. W ciąży mogą pojawić się różnorodne powikłania. Na jedne mamy wpływ, są wynikiem naszego działania, inne są całkowicie od nas niezależne.
Niestety nie każda ciąża przebiega książkowo, nie każda też jest dziewięciomiesięcznym czasem spokoju i bezstresowego oczekiwania na dziecko. W ciąży mogą pojawić się różnorodne powikłania. Na jedne mamy wpływ, są wynikiem naszego działania, inne są całkowicie od nas niezależne.
Dokładne i szczegółowe rozpoznanie zaburzeń w czasie ciąży ma istotne znaczenie dla zapewnienia dobrej opieki przedporodowej.
— Należy też zwracać uwagę na wszystkie niepokojące objawy, na przykład bóle brzucha i kręgosłupa, obrzęki, wzrost ciśnienia krwi czy nietypową wydzielinę z pochwy. Nie muszą one oznaczać poważnych komplikacji, ale lepiej zachować czujność. – mówi dr n. med. Ewa Kurowska, ginekolog – położnik ze szpitala Medicover. – Jeżeli kobieta ciężarna zauważy u siebie jakiekolwiek niepokojące symptomy, powinna jak najszybciej skonsultować się ze specjalistą – dodaje.
Początkowa ocena ryzyka ciążowego obejmuje wywiad lekarski, badania ginekologiczne oraz badania laboratoryjne. Ciężarna z grupy wysokiego ryzyka musi być objęta szczegółową opieką lekarską. Czasami jest to hospitalizacja na oddziale patologii ciąży w celu monitorowanie zdrowia przyszłej mamy i nienarodzonego dziecka.
Sygnałem ostrzegawczym podczas ciąży są plamienia w pierwszym trymestrze, zbyt szybko rozwierająca się i skracająca szyjka macicy czy pojawiające się nadciśnienie.
Trudnym wyzwaniem dla kobiety jest zalecone leżenie w łóżku przez kilka tygodni lub miesięcy. Bardzo ważne w tym okresie jest samopoczucie, stres nie pomaga w prawidłowym przebiegu ciąży. Warto w tym okresie nadrobić zaległości z literatury, oglądać ciekawe filmy itp. Leżenie w ciąży poprawia przepływ krwi przez macicę, zmniejsza nacisk na szyjkę, ułatwia pracę nerek i obniża ciśnienie krwi. Zazwyczaj zalecane leżenie w łóżku jest tymczasowe, jednak należy je traktować serio i ściśle stosować się do zaleceń lekarza.
Wiele kobiet za zaistniałą sytuację obwinia siebie, uważając, że przyczyną takiego stanu jest niewłaściwe dbanie o siebie przed zajściem w ciążę i w jej początkach.
— Oczywiście papierosy, alkohol czy inne używki są w szczególności w tym okresie niewskazane, bo zwiększają ryzyko wystąpienia wad wrodzonych, poronienia czy przedwczesnego odklejenia łożyska. Niebezpieczne są wszelkie upadki czy urazy, a także silny stres. Należy jednak pamiętać, że czynników, które mogą spowodować komplikacje, jest wiele, wcale nie muszą one mieć związku ze stylem życia przyszłej mamy – tłumaczy dr n. med. Małgorzata Uchman – Musielak ze szpitala Medicover.
Ciąża zagrożona to także problem losowy, który dotyczy kobiet zdrowych, nieznajdujących się w grupie ryzyka, a przed zajściem w ciążę o siebie wyjątkowo dbających.
Do grupy ryzyka należą kobiety, które są w swojej pierwszej ciąży po 40. roku życia lub te bardzo młode, które nie ukończyły 16 lat. Istotne też są wady anatomiczne, zaburzenia gospodarki hormonalnej, cukrzyca, astma, nadciśnienie tętnicze, choroby serca, nerek czy wątroby, choroby zakaźne przechodzone w ciąży.
Pojawiające się w ciąży powikłania stawiają przyszłych rodziców przed wieloma problemami, przez które chcąc nie chcąc muszą przejść. Ciąża zagrożona prowadzona przez doświadczonego lekarza może być czasem spokojnego oczekiwania na dziecko. Warto jednak zadbać o szczegóły: dobrą opiekę przyszłej mamy w domu i poza nim. Wsparcie, miłość i cierpliwość pozwalają przetrwać te ciężkie chwile.
Źródło: informacja prasowa www.porody.medicover.pl
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze