Mentalne uzależnienie od nikotyny
BARBARA MARCYSIAK • dawno temuPapieros to powiernik, przyjaciel, towarzysz niedoli. Jest pod ręką zawsze, gdy go potrzebujemy – w samotne wieczory przy butelce wina, po rozstaniu z chłopakiem, w wielu różnych sytuacjach życiowych, gdy wszyscy inni zawiodą. Niestety obraz, który roztaczamy same przed sobą, choć tak pociągający, jest tylko iluzją, wynikiem mentalnego uzależnienia od nikotyny.
Słaba płeć — to określenie zupełnie nie pasuje do obrazu współczesnej kobiety. Rozwijamy własny biznes, zajmujemy wysokie stanowiska w firmie, uprawiamy typowo męskie sporty, a łatwość z jaką naprawiamy domowe usterki, już dawno przyprawiła niejednego pana o rumieniec. Po latach męskiej dominacji nadszedł czas wyzwolenia i swobody, o który tyle walczyłyśmy. Szkoda jednak, że niektóre z nas z powodu palenia, nie mogą cieszyć się tą wolnością bez ograniczeń.
Nie jest tajemnicą, że palenie tytoniu negatywnie wpływa na wygląd kobiety. Zadziwiające i całkowicie niezrozumiałe jest więc tak ochocze sięganie po papierosa zadbanych, atrakcyjnych pań, tych samych, które wieczorami biegają z karimatą pod pachą na jogę, a w weekendy poddają się zabiegom pielęgnacyjnym w SPA. O ile tajski masaż czy błotna maseczka dają rewelacyjne efekty, o tyle palenia papierosów nie ma dobroczynnego wpływu na urodę. Pożółkłe zęby, paznokcie, nieprzyjemny zapach z ust, przenikający także wszystkie ubrania, matowe, starzejące się włosy, szybsze starzenie się skóry, zmarszczki — to tylko niektóre skutki uzależnienia od nikotyny, z którymi każda palaczka już się spotkała bądź dopiero spotka się w przyszłości. Przez nałóg cierpi nie tylko wizerunek, ale przede wszystkim — zdrowie.
Co wdychasz do płuc?
Dym zawiera związki chemiczne powodujące nowotwory:
aceton — który rozpuszcza tkankę łączną, akrydynę — wykorzystywaną w produkcji barwników,arsen — składnik trutki na szczury,chlorek winylu — wykorzystywany do produkcji plastiku,cyjanowodór — gaz używany w komorach gazowych do zabijania,substancje smoliste,formaldehyd — stosowany do konserwacji np. żab,kadm — metal ciężki,nikotynę,polon — pierwiastek radioaktywny, tlenek węgla — niebezpieczny czad,toluen — rozpuszczalnik używany w przemyśle.
Prawie 95% złośliwych nowotworów płuc dotyczy osób palących. Osoby palące narażone są 20 razy częściej niż niepalące na nowotwory jamy ustnej, wargi, języka, gardła, przełyku i krtani. Palenie prowadzi do częstych infekcji dróg oddechowych: przewlekłego zapalenia oskrzeli, gruźlicy układu oddechowego. Rezultatem palenia są nie tylko choroby układu oddechowego, ale i układu krążenia. Następuje niedotlenienie krwinek, zwiększona ilość krwi pompowana jest przez serce, tętno zostaje przyspieszone, wzrasta ciśnienie tętnicze – ryzyko zawału jest u palących kobiet 5 razy większe niż u niepalących. Palacze często mają nadciśnienie. Palenie powoduje miażdżycę tętnic kończyn dolnych, zmniejsza płodność, powoduje osłabienie pamięci. Do chorób, na które narażone są palaczki należą także: udar mózgu, katarakta, nowotwór nerek i trzustki, pęcherza moczowego, wrzody żołądka i dwunastnicy, przepukliny jelitowe.
Z czego, mimo oczywistych minusów palenia, wynika więc kobieca fascynacja papierosem? Dla jednej papieros to codzienny dodatek do porannej kawy, dla drugiej sposób na ukojenie skołatanych nerwów po stresującym dniu w pracy, dla trzeciej gwarancja udanej zabawy. Jeszcze inne utożsamiać będą papierosa z luksusem i bogactwem. Kobiety częściej niż mężczyźni sięgają po papierosa w przypływie silnych emocji. Podczas gdy panowie palą najczęściej dla zabicia nudy, panie wychodzą na papierosa targane smutkiem, złością, rozżaleniem. Życie współczesnej kobiety stało się także w ostatnich latach bardziej stresujące. Składa się na to m.in. obawa przed pogodzeniem wszystkich obowiązków domowych i zawodowych, stres związany z rodzeniem dzieci, macierzyństwem, organizowaniem życia rodzinnego, rywalizacją w pracy. Jedno jest pewne – sięgamy po papierosa z innych powodów niż panowie.
Koi, uspokaja, dodaje energii i motywacji do pracy – takie właśnie jest kobiece myślenie o papierosie i z pewnością to dla nas coś więcej niż tylko odrobina tytoniu starannie zawinięta w papier. To powiernik, przyjaciel, towarzysz niedoli. Jest pod ręką zawsze, gdy go potrzebujemy – w samotne wieczory przy butelce wina, po rozstaniu z chłopakiem, w wielu różnych sytuacjach życiowych, gdy wszyscy inni zawiodą. Niestety obraz, który roztaczamy same przed sobą, choć tak pociągający, jest tylko iluzją, wynikiem mentalnego uzależnienia od nikotyny.
W życiu każdej palaczki przychodzi moment, w którym relaksujący do niedawna dymek zaczyna być coraz bardziej uciążliwy i przysparzać kłopotów. Wtedy też rodzą się postanowienia pożegnania go raz na zawsze i poszukiwania skutecznego sposobu na skończenie z nałogiem. Psychicznym uzależnieniem od nikotyny zajmują się kliniki rzucania palenia. Skuteczna jest na przykład psychoterapia i przeciwieństwo metody silnej woli – czyli metoda Allena Carra. Niezależnie od tego, czy palacz stosuje plastry, gumę, akupunkturę, laser czy hipnozę, zawsze przychodzi moment, kiedy musi zmierzyć się z tym prawdziwym problemem – z psychiczną potrzebą zapalenia. Problem - jak mówi Allen Carr – tkwi nie w ciele lecz w głowie. Choćby dlatego warto czasem zdobyć się na krótką refleksję nad papierosem.
Najpierw pomyśl, dlaczego palisz i czy przyczyna jest warta swojej ceny. Zastanów się, co dają ci kilkuminutowe przerwy na papierosa w ciągu dnia i czy nie jest to zwykła strata czasu. Sięgnij pamięcią do chwil, wydarzeń, których z powodu nałogu nie byłaś uczestnikiem. Jak często musiałaś opuścić rodzinne przyjęcie, by zaspokoić „nikotynowego potwora” lub jak często na spotkaniu wśród niepalących zamiast dobrze się bawić, myślałaś tylko o jednym — o paleniu?
Pamiętaj, żaden krem, dieta, masaż, zabieg pielęgnacyjny nie doda kobietom więcej urody niż życie bez nikotyny.
Zajrzyj na stronę: www.allen-carr.pl
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze