Etapy porodu
BEATKA • dawno temuPoród jest ważnym wydarzeniem w życiu każdej kobiety. Pierwszy poród bywa szczególnie stresujący. Przyszła mama nie zawsze wie, co ją dokładnie czeka. Do porodu warto się przygotować. Wcześniej należy ustalić z partnerem, czy będzie on przy porodzie. Poza tym należy porozmawiać z położną lub zapisać się do szkoły rodzenia. Poród składa się z trzech etapów. Pierwszy jest najbardziej bolesny.
Pierwszy etap porodu
Pierwszym etapem porodu jest etap rozwierania. To, że poród się rozpoczął zwiastują początkowo łagodne skurcze błony mięśniowej trzonu macicy. Pojawiają się one w konkretnych odstępach czasu i mogą przypominać bóle menstruacyjne. W tym okresie kobieta może jeszcze spokojnie coś zrobić – poczekać w domu na męża, przygotować sobie ostateczną wyprawkę do szpitala.
Skurcze te nie muszą pojawiać się bezpośrednio przed porodem. Niekiedy ustępują, a akcja porodowa rozpoczyna się na nowo dopiero po pewnym czasie (np. po dobie). Skurcze te mogą być wywołane strachem, lękiem, stresem przyszłej mamy. Kiedy jednak skurcze stają się regularne (co 7–10 minut) i zaczynają być dość silne, należy koniecznie udać się już do szpitala. Takim ostatecznym sygnałem jest też odejście wód płodowych.
Kiedy następuje najbardziej bolesny moment porodu? Pod określeniem „bóle porodowe” ukrywają się bóle kręgosłupa w dolnej jego części. Bóle obejmują spojenie łonowe oraz górną część ud. Najsilniejszy ból kobieta odczuwa, gdy następuje rozwarcie szyjki macicy na 7 centymetrów. W tym czasie niektóre panie nie wytrzymują i proszą o znieczulenie do porodu. Inne decydują się na cesarskie cięcie. Czas uzyskania pełnego rozwarcia szyjki macicy jest różny. Zwykle kobiety rodzące po raz pierwszy dłużej czekają na pełne rozwarcie. Tym samym czas trwania porodu się wydłuża.
Na tym etapie porodu dziecko przygotowuje się do wyjścia. Przyjmuje w tym celu specjalną pozycję embrionalną. Główkę przyciąga do klatki piersiowej, a nóżki tuli do tułowia. Maluch przeciska się przez drogi rodne kobiety ruchem śrubowym. Ponieważ dziecko również się stresuje, może wykonywać pewne ruchy. W takiej sytuacji kobieta musi być opanowana.
Drugi i trzeci etap porodu
Etap parcia to drugi etap porodu, najkrótszy ze wszystkich. Może trwać od kilku minut do godziny (góra dwóch). Na tym etapie być może potrzebne będzie nacięcie krocza. Uchroni to przed niekontrolowanych pęknięciem, które trudno i długo się goi. Parcia nie można powstrzymać, gdyż jest odruchowe. Wszystko to dzięki dziecku – jego główka dotyka zakończeń nerwowych kontrolujących parcie. Dzięki parciu maluch popychany jest na zewnątrz. Koniec etapu drugiego zwiastuje pojawienie się dziecka.
Ostatnie etap to rodzenie łożyska. Po urodzeniu dziecka, u kobiety pojawiają się kolejne skurcze. Kobieta musi jeszcze urodzić łożysko. Jeżeli jednak łożysko nie wyjdzie całe, konieczne będzie czyszczenie macicy. Dziecko jest już na zewnątrz. Dla młodej mamy jest to wspaniała chwila, która zaciera pamięć o bólu porodowym. Pielęgniarki podają dziecko mamie, tak by ta mogła przyłożyć je do piersi. Do dziecka trzeba mówić. Maluch zna głos mamy, więc będzie czuł się bezpieczny, gdy będzie go słyszał.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze