Dolegliwości po porodzie
PATRYCJA • dawno temuDepresja poporodowa to nie jedyny, choć najbardziej nagłaśniany, problem w okresie połogu. Przez najbliższe 6–8 tygodni po porodzie twoje ciało będzie wracać do formy sprzed ciąży. W tym czasie mogą pojawić się typowe fizyczne dolegliwości poporodowe: odchody połogowe, zaparcia, nietrzymanie moczu, ból brzucha, ból piersi, ból krocza, nadpotliwość i inne. Na tym etapie nieoceniona jest pomoc najbliższych.
To, co rzuca się w oczy, to zmiany w wyglądzie. Podkrążone oczy, siniaki pod oczami popękane naczynka na twarzy oraz przekrwione spojówki to efekt wielkiego wysiłku, jakim bez wątpienia jest poród naturalny. Bezpośrednim sprawcą defektów urody po porodzie są bóle parte, kiedy wstrzymuje się oddech i z całych sił wypiera dziecko przez kanał rodny. Cóż, choć nie wyglądasz najefektowniej, zaistniałe zmiany szybko miną. Spójrz na tymczasowe mankamenty urody z pozytywnej strony – czymże są worki pod oczami czy pęknięte naczynka wobec bezbronnego maluszka, którego trzymasz w ramionach? Zostałaś mamą, a radość z wydania dziecka na świat sprawi, że poczujesz się piękna i tak też będziesz odbierana przez otoczenie. Pamiętaj, że od twojego samopoczucia zależy samopoczucie maleństwa.
Dolegliwości fizyczne po porodzie
Zajęcia w szkole rodzenia, przygotowanie krocza do porodu oraz dbanie o dobrą kondycję fizyczną zdecydowanie zmniejszają dolegliwości poporodowe. Jednak pomimo gruntownego przygotowania, organizm kobiety poddany kilku, a nawet kilkunastogodzinnemu wysiłkowi wydawania dziecka na świat, jest narażony na:
- Zmęczenie, a w wielu przypadkach skrajne wyczerpanie.
- Ból krocza, zwłaszcza przy długim przebywaniu w pozycji wertykalnej, choć z drugiej strony pozycja leżąca i półleżąca wymuszają nacięcie krocza. Niezależnie od pozycji, przeciskająca się przez drogi rodne główka dziecka, rozciąga krocze, siniaczy, a nawet powoduje ranki.
- Obkurczanie się macicy i naczyń krwionośnych (tzw. skurcze poporodowe) odczuwane są zwłaszcza podczas karmienia dziecka piersią, gdyż organizm uwalnia do krwi oksytocynę.
- Ból piersi odczuwany jest najmocniej przez pierwsze kilka dni po porodzie, niezależnie od tego, czy kobieta karmi piersią czy nie. Wynika to z burzy hormonalnej panującej w organizmie kobiety, a raczej wracaniu poziomu hormonów do normy sprzed ciąży. Dodatkowy ból sprawia produkowane w nadmiarze mleko i nieumiejętne ssanie dziecka. Nie martw się, w ciągu kilku dni poziom mleka ureguluje się, a dziecko zacznie prawidłowo chwytać brodawkę (uchwycenie całej brodawki, aż do końca ciemnej obwódki; nieprawidłowe ssanie rozpoznasz po mlaskaniu dziecka).
- Nadpotliwość – nadmierna potliwość spowodowana jest wydalaniem przez organizm płynów, które nagromadziły się podczas ciąży.
- Napady gorąca, niekiedy dreszcze – pojawiają się jako konsekwencja regulowania gospodarki hormonalnej organizmu. W tym przypadku należy kontrolować temperaturę oraz nawadniać organizm. W przypadku wysokiej gorączki, skonsultuj się z lekarzem. Jeśli karmisz piersią, nie przyjmuj leków na własną rękę.
Dolegliwości fizjologiczne po porodzie
Załatwianie potrzeb fizjologicznych to główny problem kobiet po porodzie. A przyczynia się do tego szereg dolegliwości podczas defekacji i mikcji, mianowicie:
- Odczuwanie pieczenia i bólu powoduje, że kobieta zwleka z pójściem do toalety „do ostatniej chwili”.
- Zaburzenia pracy pęcherza – zdarza się, że pęcherz moczowy zostaje porażony w czasie porodu przez napierające dziecko. Rozregulowany zostaje system sygnalizujący potrzebę oddania moczu, dlatego kobiety w połogu bardzo często skarżą się na nietrzymanie moczu. Niekiedy zaburzenia mikcji powstają na skutek podania matce znieczulenia.
- Zwiotczenie mięsni tłoczni brzusznej, to kolejny problem kobiet po porodzie. I nie ma co się dziwić, w końcu mięśnie brzucha zostały mocno nadwerężone. Dlatego kobieta może mieć problem z wydalaniem.
- Ściśnięcie jelit przez maluszka prowadzi nieraz do ich uszkodzenia. Wówczas zaburzona zostaje perystaltyka jelit.
- Stres związany z wydalaniem wynika ze strachu przed pęknięciem szwów krocza i bólem. Dodatkowo kobieta może czuć presję personelu, który nalega na skorzystanie z toalety. Brak intymności skutkuje problemami w tej materii.
- Odchody połogowe zmuszają do noszenia dużych i chłonnych podpasek przez pierwsze dni połogu. Przypominają krwawienie miesięczne, ale mogą znaleźć się w nich fragmenty złuszczonego naskórka. To naturalne, choć mało przyjemne zjawisko. Trzeba uzbroić się w cierpliwość i zwyczajnie je przeczekać. W przypadku mocno nasilonego krwawienia lub jakichkolwiek obaw, skonsultuj się z lekarzem lub położną.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze