„Pogodzić różnice” - recenzja
ALICJA BARSZCZ • dawno temuNie od dziś wiadomo, że „mężczyźni są z Marsa, a kobiety z Wenus”… Ten znany cytat obrazuje, że pomiędzy dwiema płciami istnieją różnice, które - pozornie nie do pogodzenia - często potrafią uprzykrzać wspólne życie. Okazuje się, że kluczem do trwałego i szczęśliwego związku jest wzajemna akceptacja, która prowadzi do harmonii pomiędzy partnerami. Do takiego stwierdzenia przekonują nas autorzy przewodnika „Pogodzić różnice. Jak odbudować związek odkrywając na nowo ukochaną osobę?”.
Książka autorstwa światowej klasy naukowców ma na celu pomóc w zrozumieniu konfliktów z partnerem, a następnie w przekształceniu ich w bliskość i harmonię.
Kiedy dochodzi do konfliktu, obie strony zrzucają winę na przywary partnera. Każdy w związku próbuje pozbyć się tych wad, usiłując zmieniać drugą osobę. Jednak druga strona opiera się zmianie i w ten sposób zostajemy uwikłani w walkę, która wpływa negatywnie na wzajemne odczucia. Każda strona może czuć się jak w pułapce, nie wiedząc, jak sobie poradzić z tymi niepożądanymi różnicami u drugiej osoby i uciekając się do oskarżeń, krytyki, postaw obronnych i wycofania. Wspomniane sposoby prowadzą wyłącznie do ranienia wzajemnych uczuć. W takiej sytuacji pary często mogą mieć wrażenie, że zaistniała przepaść stała się niemożliwa do przekroczenia.
Książka ta, która jest swoistym „przewodnikiem dla par”, pokazuje właśnie jedyne wyjście z tej pozornie beznadziejnej sytuacji, a jest nim akceptacja swojego partnera. Autorzy popierają ową teorię wieloletnimi badaniami i konstatują, że, kiedy rzeczywiście zaakceptujemy partnera, może dojść do zażegnania konfliktu i, paradoksalnie, do pozytywnej zmiany z jego lub jej strony. Akceptacja otwiera drogę, która doprowadzi nas do szczęśliwego i zażyłego związku. Jednak jak można osiągnąć prawdziwą akceptację?
Przewodnik podzielony jest na pięć części. Jego niewątpliwymi walorami są przykłady pochodzące z życia innych par jako dowody na to, jak koncepcje przedstawione w książce sprawdzają się w rzeczywistości, a także ćwiczenia, które mogą wykonywać partnerzy w związku.
Pierwsza część - „Sprzeczność interesów w konflikcie” - obejmuje powszechne sposoby interpretacji kłótni, które sprawiają, że scysje przybierają na sile. W tym rozdziale znajduje się kwestionariusz na temat związku, aby zrozumieć jego obecny sposób funkcjonowania. Czytelnicy mają też okazję wybrać jeden główny konflikt, by następnie wykorzystać swoją coraz większą wiedzę i umiejętność w jego złagodzeniu.
Druga część „Głębokie (DEEP) zrozumienie konfliktu: trzecia strona medalu” przedstawia nowy sposób postrzegania konfliktu, który może doprowadzić do jego akceptacji i rozwiązania. Akronim DEEP reprezentuje cztery główne czynniki, które odrywają rolę w konfliktach i mają kluczowe znaczenie dla rozwiązania problemu przez akceptację i zmianę: naturalne różnice między partnerami, ich emocjonalną wrażliwość, okoliczności zewnętrzne stanowiące źródło stresu dla każdego z partnerów oraz wzorce komunikacji, które prowadzą do impasu w trakcie próby zażegnania konfliktu.
Rozdział trzeci „Od kłótni do akceptacji” wskazuje na sposoby budowania wzajemnej akceptacji przez skupienie się na wybranym przez nas głównym konflikcie. Akceptacji nie można żądać lub wymusić, nie chodzi jednak o to, aby pozostać biernym. Czytelnicy zapoznają się z kluczową różnicą pomiędzy akceptacją a rezygnacją i przekonają się, jak nawet niewielki krok w kierunku wzajemnej akceptacji i zrozumienia może poprawić relacje w związku.
W kolejnej części książki zatytułowanej „Świadoma zmiana przez akceptację” autorzy przedstawili sposoby dokonywania bezpośredniej zmiany w kontekście akceptacji.
W ostatnim rozdziale „Kiedy akceptacja to za mało” omówione zostały przypadki, w jakich partnerzy stanowią szczególne wyzwanie ze względu na ich zaburzenia, takie jak depresja lub dopuszczenie się zdrady. Wszystkie rozdziały książki kończą się krótkim podsumowaniem głównych koncepcji do własnego związku.
Autorzy zachęcają, aby każde z partnerów przeczytało książkę i wykonało poszczególne ćwiczenia. Dobrze jest skupić się na zastosowaniu wskazówek do siebie, a nie do swojego partnera. Większość ćwiczeń została opracowana w taki sposób, aby można je było wykonać samodzielnie. Dlatego też obok wiedzy teoretycznej popartej badaniami czytelnicy otrzymują część praktyczną, która może być niezwykle pomocna w walce o swój związek.
Polecam lekturę każdej parze, która ma problemy z komunikacją w związku i szuka skutecznego rozwiązania. Wnioski z wieloletnich badań autorów wykazały, że zastosowana integracyjna terapia behawioralna par może wzmocnić związek i zapobiec rozwodowi u większości par przez przynajmniej 5 lat (moment, kiedy autorzy ostatni raz kontaktowali się z badanymi parami). Głęboko wierzę, że wskazówki zawarte w przewodniku i koncepcje rozwiązywania konfliktów pomogą otworzyć się partnerom na wzajemne dostosowanie. Większy dystans wobec konfliktów pomoże następnie doprowadzić do akceptacji uczuć i zachowania partnera, co z kolei przerywa błędne koło kłótni i wycofania – a przynajmniej umożliwia szybszy powrót do równowagi w związku.
Autor: Ilona Szczotka
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze