Ciemieniucha u niemowląt
PATRYCJA • dawno temuKiedy na głowie maluszka dostrzeżesz łuszczącą się żółtą skórkę, nie wpadaj w panikę. To ciemieniucha - bardzo częsta przypadłość noworodków i niemowląt. Oprócz nieestetycznej skorupki na głowie dziecka, ciemieniucha nie daje innych objawów — nie boli ani nie swędzi. Dlatego podejdź do problemu na spokojnie. Przeczytaj, skąd wzięła się ta choroba skóry oraz jak z nią sobie poradzić.
Przyczyny ciemieniuchy
Pod koniec życia płodowego maluszek otrzymuje od mamy porcję hormonów. Może ona doprowadzić do nadmiernej produkcji łoju przez gruczoły skóry głowy dziecka. Powstają żółte, odchodzące plamy na skórze, głównie we włoskach, ale również w okolicach uszu i brwi. Zdarza się, że ciemieniucha powstaje w wyniku nieodpowiedniej pielęgnacji skóry dziecka.
Leczenie ciemieniuchy
Zapobieganiułojotokowemu zapaleniu skóry sprzyja nawilżanie główki oliwką po kąpieli. Przydatny jest również masaż główki oraz czesanie jej miękką szczoteczką, pod wpływem pod wpływem czego zostaje starty wierzchni naskórek. Pamiętaj, aby w zamkniętych pomieszczeniach ściągać dziecku czapeczkę. Przegrzanie dziecka przyczynia się do powstania ciemieniuchy. Co więcej, stosuj czapeczki bawełniane, które zapewniają lepszą wentylację powietrza niż sztuczne tkaniny. Nie wolno wydrapywać łusek paznokciem, gdyż może dojść do zadrapań i zakażeń. W ostrych stanach zapalnych skóry należy zgłosić się z dzieckiem do lekarza. Bądź świadoma tego, że ciemieniucha nie zniknie z dnia na dzień. Leczenie trwa ok. 2 tygodni.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze