Najbardziej zaskakujące zmiany w życiu rodzica
10. Cały czas spędzasz z dzieckiem
10. Cały czas spędzasz z dzieckiem
Gratulacje, dziecko jest już w domu! Twoje życie zmienia się w cudowny i nieoczekiwany sposób. Rozkład dnia dziecka, to teraz twój rozkład dnia. Noworodki śpią 18 godzin dziennie – ale z przerwami. Pomiędzy drzemkami jest oczywiście karmienie, zmienianie pieluch i dużo noszenia dziecka na rękach.
Fakt: po pierwszych kilku szalonych tygodniach dzieci śpią już dłużej i o bardziej przewidywalnych porach.
9. Jesteś członkiem światowego klubu
9. Jesteś członkiem światowego klubu
Nagle masz wielu znajomych: obce osoby uśmiechają się do ciebie, inne napotkane matki chcą umówić się na wspólne spotkanie z dziećmi. Ten rodzicielski klub ma wiele zalet, więc korzystaj z tego.
Rada: wypracuj swój własny sposób na wychowanie dzieci, który będzie dobry dla twojej rodziny, a może różnić się znacznie od stylu innych rodziców.
8. Twój związek zmienia się
8. Twój związek zmienia się
Dynamika związku zmienia się – jest jeszcze jedna osoba, co oznacza mniej czasu tylko dla was. Czasami może nawet zabraknąć czasu na wspólne rozmowy.
Rada: wygospodaruj czas tylko dla was – dzielcie się tym, co dzieje się w waszym życiu.
7. Nowy rozkład nocny
7. Nowy rozkład nocny
To prawda, że dziecko zmieni to, jak spędzamy noc – pamiętaj jednak, że nie powinno to potrwać długo. Zanim uda się dziecku przespać całą noc, wstawajcie z partnerem na zmianę w nocy.
Rada: w ciągu dnia nie próbuj nadrobić prac domowych, kiedy dziecko śpi – połóż się i odpocznij.
6. Ciągłe odwiedziny
6. Ciągłe odwiedziny
Oczywiste jest to, że rodzina i przyjaciele będą chcieli zobaczyć dziecko. Kiedy tak się stanie, zazwyczaj będą opowiadać historie o wychowaniu swoich dzieci i dawać mnóstwo rad na temat wychowania twojego dziecka. Pokazywanie dziecka sprawia rodzicom dużo radości, upewnij się tylko, że goście nie są chorzy i umyją ręce przed wzięciem dziecka na ręce.
Rada: jeśli jesteście zmęczeni, powiedzcie po prostu „Może innym razem” – dobrzy przyjaciele zrozumieją.
5. Potrzebujesz pomocy
5. Potrzebujesz pomocy
Dzieci to wielka radość, ale wymagają mnóstwo uwagi. Nie bierz wszystkich obowiązków na swoje barki – poproś o pomoc partnera. Każde z was powinno zajmować się dzieckiem, tak aby drugie miało też czas zająć się sobą. Zrelaksuj się: weź kąpiel, idź na spacer, poczytaj książkę.
Rada: jeśli jesteś samotnym rodzicem, nie obawiaj się poprosić o pomoc przyjaciela lub krewnego – czas spędzony bez dziecka pomoże zregenerować siły.
4. Poczucie winy jest normalne
4. Poczucie winy jest normalne
Kiedy pierwszy raz bierzesz dziecko na ręce, a często nawet przed tym momentem, obiecujesz, że będziesz najlepszym rodzicem. Jednak czasami tęsknisz za dawnym życiem. Jeśli masz poczucie winy z powodu niecieszenia się każdą sekundą rodzicielstwa – nie jesteś sam! To naturalne, że chcesz sobie zrobić przerwę od dziecka.
3. Nie korzystasz z łazienki sam
3. Nie korzystasz z łazienki sam
Minie kilka lat, zanim zaczniesz uczyć dziecko korzystać z nocnika. Jeśli jednak już to się stanie, ty albo partner będziecie mieli widownię w łazience. Nazywa się to nauczaniem przez naśladowanie – to jeden ze sposobów, jak nauczyć dziecko korzystania z toalety.
2. Miłość do dziecka jest prawdziwa
2. Miłość do dziecka jest prawdziwa
Dla niektórych rodziców to sprawa natychmiastowa, innym może zająć to nieco więcej czasu, ale któregoś dnia spojrzysz na dziecko i poczujesz przypływ emocji, których wcześniej nie było dane ci doświadczyć. Ta bezwarunkowa miłość może być bardzo przyjemną niespodzianką dla rodzica.
1. Rodzicielstwo polega też na samodzielności dziecka
1. Rodzicielstwo polega też na samodzielności dziecka
To kropla goryczy w rodzicielstwie. Każdy ważny etap w życiu dziecka to osiągnięcie, z którego będziesz dumny, mogąc dziecku pomóc do niego dojść. Jednak każdy etap oznacza, że dziecko będzie potrzebowało trochę mniej pomocy. Kiedy dziecko jest malutkie i potrzebuje cię w każdej chwili, masz wrażenie, że to nigdy się nie skończy, a zanim się obejrzysz, dziecko jest duże i samodzielne. I wtedy często zaczynasz tęsknić za wcześniejszą relacją.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze