Zupy dla niemowląt
BEATKA • dawno temuJednym z najczęściej serwowanych dań dla dzieci jest zupka. Stanowi ona pełnowartościowy obiad, może być traktowana jako przekąska lub obojętnie które danie. Rodzice wprowadzają zupki do diety dziecka po 6 miesiącu życia. Wówczas według schematu karmienia dzieci można zacząć rozszerzać dietę malucha. Pierwsze zupki przypominają papkę i są wykonywane z ograniczonej liczby składników. Z czasem zupki można zacząć wzbogacać tak, by stały się pełnowartościowe.
Pierwsze zupki dla dziecka
Dziecko przez pierwsze 6 miesięcy powinno być karmione jedynie mlekiem matki lub mlekiem modyfikowanym. Jednak już w drugim półroczu życia maluch może dostawać jedno- lub dwuskładnikowe papki warzywne. Po 7 miesiącu życia zupki mogą być już wzbogacone o dodatkowe składniki. Nowe smaki warto podawać dziecku powoli, tak by maluch zdążył się do nich przyzwyczaić.
Podczas rozszerzania diety u dziecka mogą pojawić się różne dolegliwości typu:
Żeby dowiedzieć się, co jest powodem tych dolegliwości, należy uważnie obserwować dziecko po posiłku. Pierwsze zupki powinny być gęste, gładkie i płynne. Dziecko jeszcze nie może żuć. W zupce nie mogą pojawić się żadne grudki – zupki trzeba miksować lub przecierać przez gęste sitko. Żeby wszystkie składniki odżywcze mogły się wchłonąć, do zupki należy dodać odrobinę oliwy z oliwek lub trochę masła. Warto pamiętać, że witamina A, witamina D, witamina E i witamina K są rozpuszczalne w tłuszczach. Poza tym zdrowe tłuszcze dostarczają dziecku energii.
Dziecko należy karmić specjalną łyżeczką dla niemowląt z miękkiego plastiku. Tego typu łyżeczka przyczynia się do prawidłowego rozwoju żuchwy oraz mięśni ust. Łyżeczki o dziwnych kształtach mogą niekorzystnie wpłynąć na rozwój dziecka.
Zupki z mięsem dla dziecka
Gdy dziecko przyzwyczai się do papek warzywnych, po około 2–3 tygodniach warto do zupki dodać 2 łyżeczki mięska. Mięso należy ugotować oddzielnie, a potem wrzucić do zupki. Wszystko trzeba zmiksować. Zupy gotowane na mięsie można podawać maluchowi dopiero po 10 miesiącu życia. Kawałki mięsa przeznaczone dla dziecka powinny być chude, bez skóry i kości. Ponieważ mięso jest źródłem białka, a to z kolei jest silnym alergenem, u dzieci z alergią pokarmową lepiej wstrzymać się z dodawaniem mięsa do zup do 3 roku życia malucha. Około 8 miesiąca życia zupki dziecka można dodatkowo wzbogacać o ugotowane na twardo żółtka, a zamiast mięska co pewien czas można dodać rybkę morską.
Między 8 a 9 miesiącem życia malucha warto zmienić konsystencję zupki na półpłynną z małymi i miękkimi grudkami warzyw. Dzięki temu dziecko będzie mogło żuć, a to doskonale wpływa na rozwój aparatu mowy. Jak uzyskać konsystencję półpłynną? Warzywa można rozgniatać lub zetrzeć na tarce i dopiero gotować. Jeżeli twój maluch jeszcze nie ma ząbków mlecznych, nie przejmuj się. W ten sposób przygotowany posiłek dziecko będzie mogło rozdrobnić dziąsłami i językiem.
Do gotowania zupek dla dzieci nie powinno się używać soli, zupek nie należy zabielać śmietaną (lepiej jogurtem naturalnym). Zakazane jest zagęszczanie mąką i zasmażką. Do zupek warto dodawać zioła – natkę pietruszki, koperek, majeranek, tymianek, bazylię, oregano. Zioła ułatwiają trawienie i poprawiają apetyt.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze