Jakie zupki dla niemowląt?
PATRYCJA • dawno temuZupka gotowana czy ze słoiczka? Masz kłopot z wyborem zupki dla dziecka? Kiedyś nie było problemu, gdyż rynek nie oferował gotowych zupek i kleików dla najmłodszych. Dziś sytuacja się zmieniła i produkty sklepowe zastąpiły mamine obiadki. Czy to dobrze?
Co na to pediatrzy?
Zdania pediatrów są podzielone. Niektórzy uważają, że dzieci do 12. miesiąca życia powinny jeść zupki i przeciery wyłącznie ze słoiczków. Daje to pewność, że użyte w nich warzywa i owoce są wolne od toksyn, których młody organizm nie umie jeszcze wydalić. Inni z kolei nawołują do zachowania zdrowego rozsądku. Według nich maluch powinien próbować wszystkiego, co jedzą domownicy, zwłaszcza gdy pojawią się u niego pierwsze ząbki. Uważają, że pokarmy ze słoiczków są tak dalece przetworzone, że ich wartość odżywcza i smakowa jest zdecydowanie uboższa niż pokarmów przyrządzonych własnoręcznie przez rodziców.
Jak wyglądają koszta?
Cena zupek ze słoiczków to koszt rzędu 100 — 200 zł miesięcznie, w zależności jakie zupki kupujemy i ile dziecko zjada. Zupki gotowane własnoręcznie zmniejszają koszt przynajmniej o połowę. Jeśli posiadamy przydomowy ogródek z warzywami koszt przygotowania zupki dla niemowlaka jest praktycznie żaden. Zróbcie bilans zysków i strat — poświęcacie dla zupek czas czy pieniądze?
Kiedy zupki?
Do szóstego miesiąca życia dziecko może pozostawać wyłącznie na mleku matki, chyba, że się nim nie najada. Pierwsze zupki wprowadza się zwykle do menu dziecka około piątego miesiąca życia. Są to głównie przeciery warzywne i zupki jarzynowe. Po siódmym miesiącu można dodawać do zupki gotowane mięso i jajko kurze.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze