Usg noworodka
BEATKA • dawno temuBadanie USG dzieci pozwala w prosty, szybki i bezpieczny sposób uzyskać zdjęcie organów wewnętrznych dziecka. Badanie jest bezbolesne, więc dziecko może poddać się mu bez obaw. Aparat do USG nie emituje szkodliwego promieniowania. Po przeprowadzeniu badania nie wystąpią żadne objawy niepożądane ani skutki uboczne. USG w ciąży należy do popularnych badań w okresie ciąży, gdyż pozwala na monitorowanie rozwoju dziecka w okresie prenatalnym. Najczęściej wykonywane są USG bioder, brzucha i mózgu.
Rodzaje badań ultrasonograficznych
Badanie USG to badanie ultrasonograficzne. Do najczęściej wykonywanych badań USG u dzieci należą:
- USG brzucha,
- USG bioder,
- USG mózgu.
Badanie ultrasonograficzne stawu biodrowego pozwala na wczesne zdiagnozowanie poważnych schorzeń biodra – wrodzonego zwichnięcia stawu biodrowego i rozwojowej dysplazji stawów biodrowych dziecka. Nieleczone choroby mają negatywny wpływ na rozwój fizyczny dzieci. Jak najszybsze rozpoznanie choroby i wszczęcie odpowiedniego leczenia pozwala na prawidłowy rozwój stawu biodrowego w następnych etapach życia dziecka.
Badanie USG mózgu daje obraz tkanek i komór mózgowych. Lekarz zleci przeprowadzenie USG mózgu u dziecka, które przez nieprawidłowo długi czas ma miękki obszar w czaszce (ciemiączko). Zbyt długo utrzymujące się ciemiączko powiększa obwód głowy. Wskazaniem do USG jest też badanie przesiewowe w kierunku krwawienia mózgu (zwłaszcza u dzieci urodzonych przedwcześnie), poszukiwanie zakażenia i badanie w kierunku wad wrodzonych.
Badanie ultrasonograficzne brzucha pozwala monitorować stan wątroby, pęcherzyka żółciowego, śledziony, trzustki, nerek, pęcherzyka moczowego. Za pomocą USG brzucha określa się też dopływ krwi do wszystkich organów wewnętrznych. U noworodka lepiej przeprowadzać badanie USG, gdy dziecko jest najedzone. Badanie ultrasonograficzne nie jest ryzykowne ani niebezpieczne. Nie występują po nim żadne powikłania czy skutki uboczne.
Przygotowanie do USG
Dziecka nie trzeba w żaden szczególny sposób przygotowywać do badania USG. Maluch powinien być jednak najedzony w wypadku USG brzucha. Jeżeli dziecko ma problemy z pęcherzem, badanie przeprowadzane jest zarówno przed wypróżnieniem, jak i po. Jak wygląda samo badanie? Dziecko należy położyć na stole zabiegowym. Skóra dziecka w obszarze badanym smarowana jest specjalnym, ciepłym żelem. Do tego miejsca lekarz przyciska przetwornik ultradźwiękowy – gładki i okrągły przyrząd. Lekarz porusza przetwornikiem w różne strony po to, by obraz pokazujący się na monitorze był jak najdokładniejszy. Maluszek może odczuć nacisk lub mrowienie, jednak nie jest to bardzo nieprzyjemne.
Badanie ultrasonograficzne nie wymaga stosowania igieł i strzykawek, jest bezbolesne i nieinwazyjne. Jest najczęściej stosowanym badaniem diagnostycznym. USG pokazuje aktualny obraz organów wewnętrznych. W odróżnieniu od badania RTG pokazuje też obraz tkanek miękkich w organizmie. Badanie USG przydatne jest do zdiagnozowania bólu brzucha u dzieci – pomaga określić jego przyczynę.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze