USG dopochwowe
ALICJA • dawno temuBadanie USG jest podstawową metodą diagnostyczną w ginekologii i położnictwie. USG transwaginalne zdecydowanie poprawiło jakość oceny stanu narządów rodnych kobiety, zwłaszcza jej małych struktur, tj. błony śluzowej macicy i jajników. Wielu specjalistów uważa, że powinno być standardowym badaniem ginekologicznym. Nie ma powodu, aby obawiać się tego typu badania. Jednak, jak przed każdym badaniem, warto zapoznać się z informacjami dotyczącymi jego przebiegu. Dzięki temu unikniesz niepotrzebnego stresu przed nieznanym.
Jak wygląda USG dopochwowe?
Do zobrazowania narządów wewnętrznych wykorzystywane są fale ultradźwiękowe o bezpiecznym dla człowieka natężeniu. Fale wytwarza specjalny przetwornik połączony z sondą, która wprowadzana jest do wnętrza pochwy. Gdy fale napotkają przeszkodę (ciało obce, przerwę w tkankach, zwapnienie itp.) zostają odbite i wracają do przetwornika. Otrzymane informacje są przetwarzane i wyświetlane na monitorze w postaci czarno-białego obrazu jasnych i ciemnych punktów. W badaniu wykorzystywane jest zjawisko Dopplera, za pomocą którego dokonuje się oceny przepływu krwi w naczyniach krwionośnych narządów wewnętrznych.
Pacjentka rozebrana od pasa w dół usadawia się na fotelu ginekologicznym w pozycji pół leżącej. Lekarz zakłada na podłużną sondę o grubości ok. 1,5cm specjalną jednorazową osłonkę nawilżoną żelem i wprowadza ją do pochwy. Obserwując obraz na monitorze dokonuje oceny stanu poszczególnych struktur układu rozrodczego. Badanie jest bezbolesne i trwa kilkanaście minut (w razie konieczności wydłużone jest nawet do kilkudziesięciu minut). Badanie zostaje udokumentowane w postaci zdjęcia lub filmu ze słownym opisem.
Badanie nie wymaga specjalnego przygotowania. Należy zadbać o higienę miejsc intymnych, a przed wejściem do gabinetu dokładnie opróżnić pęcherz. Na badanie zabierz ze sobą wyniki ostatnich badań narządu rodnego oraz oblicz pierwszy dzień ostatniej miesiączki. Po badaniu można odczuwać pewien dyskomfort, jednak jest ono bezpieczne i może być powtarzane wielokrotnie.
Wskazania do USG dopochwowego
USG ginekologiczne wykonuje się we wczesnych stadiach ciąży, kiedy istnieje podejrzenie, że w układzie rozrodczym dzieje się coś niepokojącego. W zaawansowanej ciąży wykonuje się USG przez powłoki brzuszne. Ponadto przeprowadzenie badania przezpochwowego uzasadniają następujące okoliczności:
- nieprawidłowe krwawienie z dróg rodnych,
- bóle podbrzusza,
- bolesne miesiączki,
- zaburzenia miesiączkowania,
- niepłodność (w celu ustalenia jej przyczyny),
- podejrzenie zmian w obrębie jajników (podejrzenie torbieli, mięśniaków, zespołu policystycznych jajników),
- podejrzenie wad budowy narządu rodnego.
Podczas badania sprawdza się również prawidłowość budowy szyjki macicy. Jednak nie jest to najlepsza metoda diagnostyczna do wykrywania zmian nowotworowych w tym obszarze.
Badanie dopochwowe w wyjątkowych sytuacjach i z użyciem małej głowicy sondy może być przeprowadzone u kobiet, które nie rozpoczęły współżycia. Jednak ze względu na możliwość uszkodzenia błony dziewiczej, unika się tego typu badania u dziewic.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze