Ile lat mają twoje oczy?
JADWIGA OLCZAK • dawno temuOczy są zwierciadłem duszy, zdradzają nasze myśli i uczucia. Można wyczytać z nich smutek, przygnębienie czy radość. Poza stanem emocjonalnym ujawniają także nasz wiek, gdyż starzeją się razem z całym ciałem, mimo że często nie zdajemy sobie z tego sprawy.
Wzrok jest tym zmysłem, na który upływający czas ma największy wpływ. Zdaniem lekarzy w każdym z przedziałów wiekowych istnieje duże prawdopodobieństwo wystąpienia pewnych schorzeń oczu. Chodzi tu nie tylko o układ optyczny i procesy prawidłowego widzenia, ale także o otoczenie tkankowe narządu wzroku. Dr n. med. Alicja Dreksler – Tkacz z chorzowskiego szpitala Weiss Klinik informuje o przykładach zmian zachodzących wraz z upływem lat: Skóra powiek ulega zwiotczeniu, a włókna mięśnia dźwigacza rozejściu się, co może powodować opadnięcie powieki górnej czy podwinięcie lub odwinięcie powieki dolnej. Zanik tkanki tłuszczowej oczodołu powoduje, że oczy wydają się być mniejsze.
W wieku 20 lat wzrok sprawuje się najlepiej. Jedynym problemem fizjologicznym jest w tym czasie stabilizująca się wada wzroku. Inne schorzenia oczu występujące w tym młodym wieku związane są z czynnikami zewnętrznymi. Mowa tu o urazach, uszkodzeniach mechanicznych czy o wpływie środowiska. Do tej pory przyjmowano, że granicą oznaczającą moment starzenia się oczu jest 40. rok życia. Teraz jednak objawy starczowzroczności można zauważyć u osób młodszych, które ukończyły 35 lat. W tym czasie dostrzegalne są pierwsze oznaki starzenia. Zdaniem dr Dreksler – Tkacz: Na skutek stwardnienia soczewki dochodzi do stopniowej utraty zdolności do akomodacji, czyli ostrego widzenia przedmiotów w różnej odległości. Proces ten nazywany starczowzrocznością jest nieodwracalny i możliwy do skutecznego wyleczenia tylko poprzez zastosowanie odpowiedniej korekcji. Rozwiązaniem mogą być okulary lub soczewki kontaktowe.
Przełomowym momentem dla stanu zdrowia naszych oczu jest ukończenie 60. roku życia. Na skutek starzenia się narządu wzroku pojawia się zaćma, jaskra i zwyrodnienia plamki.
Skutki starzenia się oczu:
Źrenica staje się mniejsza i słabiej reaguje na światło, co powoduje docieranie mniejszej ilości światła do siatkówki, a tym samym zaburza zdolność prawidłowego widzenia. Dr Dreksler – Tkacz wyjaśnia, że zmniejszenie średnicy źrenicy utrudnia zauważanie przedmiotów w zaciemnionym miejscu. Poza tym oczom trudniej jest dostosowywać się do zmian związanych z natężeniem światła.
Soczewka tracąc swą elastyczność, staje się grubsza, cięższa i twardsza. Pojawiają się z tego powodu trudności z dostosowaniem ostrości w postrzeganiu przedmiotów, które znajdują się w bliskiej odległości. Ponadto żółknięcie soczewki zakłóca prawidłową percepcję kolorów.
Medycyna XXI wieku stwarza ogromne możliwości dla wyleczenia naprawdę wielu schorzeń oczu, począwszy od laserowej korekcji wzroku poprzez wszczepianie soczewek wewnątrzgałkowych aż do operacji chirurgicznych, które skutecznie hamują skutki starzenia się oczu. Aby jednak dobrze widzieć, należy skonsultować się z lekarzem jak najszybciej od momentu, gdy zaczną pojawiać się pierwsze niepokojące objawy.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze