Co twoje włosy mówią o twoim zdrowiu?

10. Czy wygląd włosów może świadczyć o naszym zdrowiu?Niektóre schorzenia układowe czy stosowane przez nas leki mogą mieć negatywny wpływ na wygląd włosów. Niekiedy jednak czynnikiem odpowiedzialnym za wygląd naszych włosów jest po prostu ich regularna pielęgnacja.
Zdjęcie autorstwa Robby Mueller / CC BY-NC-SA

10. Czy wygląd włosów może świadczyć o naszym zdrowiu?
Niektóre schorzenia układowe czy stosowane przez nas leki mogą mieć negatywny wpływ na wygląd włosów. Niekiedy jednak czynnikiem odpowiedzialnym za wygląd naszych włosów jest po prostu ich regularna pielęgnacja.

9. Nadmierne wypadanie włosówSzacuje się, że dopuszczalna ilość wypadających w ciągu dnia włosów powinna znajdować się w zakresie 100-150 sztuk. W przypadku, gdy jest ona zdecydowanie większa, konieczna jest wizyta u dermatologa lub trychologa. Nadmierne wypadanie włosów może być wynikiem chorób układowych, stresu, hormonów albo genów.
Zdjęcie autorstwa Eltjo Poort / CC BY-NC

9. Nadmierne wypadanie włosów
Szacuje się, że dopuszczalna ilość wypadających w ciągu dnia włosów powinna znajdować się w zakresie 100-150 sztuk. W przypadku, gdy jest ona zdecydowanie większa, konieczna jest wizyta u dermatologa lub trychologa. Nadmierne wypadanie włosów może być wynikiem chorób układowych, stresu, hormonów albo genów.

8. Łysienie polekoweNiektóre leki mogą mieć negatywny wpływ na nasze włosy, a wręcz mogą one prowadzić do ich nadmiernego wypadania. Zaliczamy do nich niektóre leki obniżające poziom cholesterolu we krwi, leki przeciwdepresyjne, niesteroidowe leki przeciwzapalne czy antybiotyki. W tym przypadku konieczne jest odstawienie danego leku lub zastosowanie jego zamiennika, który nie spowoduje efektów ubocznych w postaci łysienia.
Zdjęcie autorstwa Zephyris / CC BY-SA

8. Łysienie polekowe
Niektóre leki mogą mieć negatywny wpływ na nasze włosy, a wręcz mogą one prowadzić do ich nadmiernego wypadania. Zaliczamy do nich niektóre leki obniżające poziom cholesterolu we krwi, leki przeciwdepresyjne, niesteroidowe leki przeciwzapalne czy antybiotyki. W tym przypadku konieczne jest odstawienie danego leku lub zastosowanie jego zamiennika, który nie spowoduje efektów ubocznych w postaci łysienia.

7. Kruchość i łamliwość włosówNadmierna kruchość i tendencja do łamania się włosów może sugerować zniszczenia ich struktury na skutek działania słońca lub czynników mechanicznych. Niekorzystnie na kondycję naszych włosów wpływają czynniki mechaniczne, takie jak modelowanie, suszenie, prostowanie czy kręcenie. Włosy mogą stracić blask i dobry wygląd również na skutek działania słońca czy chlorowanej wody. Z tego względu warto zadbać o odpowiednią ochronę włosów za pomocą środków do stylizacji, filtrów ochronnych oraz szerokiego kapelusza.
Zdjęcie autorstwa Marta Nørgaard / CC BY

7. Kruchość i łamliwość włosów
Nadmierna kruchość i tendencja do łamania się włosów może sugerować zniszczenia ich struktury na skutek działania słońca lub czynników mechanicznych. Niekorzystnie na kondycję naszych włosów wpływają czynniki mechaniczne, takie jak modelowanie, suszenie, prostowanie czy kręcenie. Włosy mogą stracić blask i dobry wygląd również na skutek działania słońca czy chlorowanej wody. Z tego względu warto zadbać o odpowiednią ochronę włosów za pomocą środków do stylizacji, filtrów ochronnych oraz szerokiego kapelusza.

6. Przedwczesne siwieniePojawienie się siwych włosów u osób poniżej 40 roku życia może sugerować anemię, problemy z tarczycą, bielactwo bądź niedobory niektórych witamin. Może to być również wynik silnego stresu bądź genów przekazywanych z pokolenia na pokolenie.
Zdjęcie autorstwa evelyn pollins / CC BY-NC-SA

6. Przedwczesne siwienie
Pojawienie się siwych włosów u osób poniżej 40 roku życia może sugerować anemię, problemy z tarczycą, bielactwo bądź niedobory niektórych witamin. Może to być również wynik silnego stresu bądź genów przekazywanych z pokolenia na pokolenie.

5. Rozdwajające się końcówkiNajstarszą częścią naszych włosów są ich końcówki. Z tego względu są one bardziej podatne na uszkodzenia mechaniczne czy chemiczne. Nierzadko są one szorstkie, łamliwe i matowe. Rozdwajające się końcówki włosów to często występujący objaw w przypadku włosów długich i półdługich. W tym przypadku konieczne jest regularne ich podcinanie.
Zdjęcie autorstwa lindsey kone / CC BY-NC-ND

5. Rozdwajające się końcówki
Najstarszą częścią naszych włosów są ich końcówki. Z tego względu są one bardziej podatne na uszkodzenia mechaniczne czy chemiczne. Nierzadko są one szorstkie, łamliwe i matowe. Rozdwajające się końcówki włosów to często występujący objaw w przypadku włosów długich i półdługich. W tym przypadku konieczne jest regularne ich podcinanie.

4. Matowe i szorstkie włosyMoże to być wynik nieodpowiedniej pielęgnacji bądź jej całkowitego braku. Rozmaite odżywki do włosów wygładzają ich strukturę, dodają blasku i zdrowego wyglądu. Nieumiejętnie dobrane do typu włosów mogą zadziałać wręcz odwrotnie. Ponadto, utrata blasku włosów oraz ich nadmierne wypadanie może być związane z niedoborem poszczególnych składników odżywczych pochodzących z pożywienia, np. kwasów omega-3, cynku oraz witamin.
Zdjęcie autorstwa Eddy Van 3000 / CC BY-SA

4. Matowe i szorstkie włosy
Może to być wynik nieodpowiedniej pielęgnacji bądź jej całkowitego braku. Rozmaite odżywki do włosów wygładzają ich strukturę, dodają blasku i zdrowego wyglądu. Nieumiejętnie dobrane do typu włosów mogą zadziałać wręcz odwrotnie. Ponadto, utrata blasku włosów oraz ich nadmierne wypadanie może być związane z niedoborem poszczególnych składników odżywczych pochodzących z pożywienia, np. kwasów omega-3, cynku oraz witamin.

3. Co mówi łupież o stanie naszego zdrowia?Zmiany łupieżowe nie stanowią zagrożenia dla naszego zdrowia. Pojawiają się one zazwyczaj w przypadku nadmiernego przetłuszczania się czy skrajnego wysuszenia skóry głowy, otyłości oraz silnego stresu. Warto podjąć leczenie łupieżu nie tylko ze względu na jego nieestetyczny wygląd, ale również z powodu uciążliwych dolegliwości, takich jak silne swędzenie skóry.
Zdjęcie autorstwa Joseph Tame / CC BY-NC-ND

3. Co mówi łupież o stanie naszego zdrowia?
Zmiany łupieżowe nie stanowią zagrożenia dla naszego zdrowia. Pojawiają się one zazwyczaj w przypadku nadmiernego przetłuszczania się czy skrajnego wysuszenia skóry głowy, otyłości oraz silnego stresu. Warto podjąć leczenie łupieżu nie tylko ze względu na jego nieestetyczny wygląd, ale również z powodu uciążliwych dolegliwości, takich jak silne swędzenie skóry.

2. Leczenie łupieżuTerapia lecznicza przeciwko łupieżowi polega na stosowaniu odpowiednich szamponów hamujących jego rozwój. W trakcie mycia włosów warto pozostawić ten produkt kosmetyczny na ok. 5 minut, aby zawarte w nim składniki zdążyły zadziałać na skórę głowy. Ciężkie przypadki łupieżu mogą wymagać wizyty u lekarza oraz stosowania leków.
Zdjęcie autorstwa Annouk / CC BY-NC-ND

2. Leczenie łupieżu
Terapia lecznicza przeciwko łupieżowi polega na stosowaniu odpowiednich szamponów hamujących jego rozwój. W trakcie mycia włosów warto pozostawić ten produkt kosmetyczny na ok. 5 minut, aby zawarte w nim składniki zdążyły zadziałać na skórę głowy. Ciężkie przypadki łupieżu mogą wymagać wizyty u lekarza oraz stosowania leków.

1. Żółty łupieżŻółtawe zabarwienie łupieżu może sugerować łojotokowe zapalenie skóry. W ciężkich przypadkach konieczne jest zastosowanie leczenia przy użyciu leków przeciwgrzybiczych czy kortykosteroidów.
Zdjęcie autorstwa CitySkylineSouvenir / CC BY-ND

1. Żółty łupież
Żółtawe zabarwienie łupieżu może sugerować łojotokowe zapalenie skóry. W ciężkich przypadkach konieczne jest zastosowanie leczenia przy użyciu leków przeciwgrzybiczych czy kortykosteroidów.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Uroda:

Kremo-żel Herbal Care z algami błękitnymi i wodą termalną idealny pod make-up! Urodowe sztuczki - sposoby na bycie zawsze atrakcyjną! Paznokcie pełne blasku na Sylwestra Piękny biust dzięki innowacyjnemu kosmetykowi Cera na wakacjach Środki odchudzające Darmowe próbki kosmetyków i perfum – gdzie je znaleźć? Pediucurowy „must have” Makijaż brwi - jak to zrobić dobrze? Kosmetyki organiczne 4 niezwykłe możliwości wykorzystania soli do pielęgnacji skóry i stylizacji włosów! LINIA AGE PROTECT URIAGE – GLOBALNA ODPOWIEDŹ NA OZNAKI STARZENIA