Co oznaczają skróty usg płodu?
PAULINA WÓJTOWICZ • dawno temuBadania usg to najważniejsze dla mam badania w okresie ciąży. Nie tylko dają informację o stanie rozwoju i zdrowia dziecka, ale też są przemiłą pamiątką i okazją do wzruszeń. Jednak terminologia, którą stosuje lekarz podczas interpretacji usg są zwykle niezrozumiałe dla przyszłej mamy. Co oznaczają skróty usg w ciąży?
Podstawowe skrótyusg w ciąży:
CRL – to długość ciemieniowo-siedzeniowa płodu. Mierzy się ją tylko do 13. tygodnia ciąży. Później jest to utrudnione ze względu na ruchy dziecka i wyginanie kręgosłupa.
HC – obwód główki. Mierzony w 12–14 tygodniu. Uwzględnia kształt głowy, a więc ułatwia określenie dokładnego wieku ciąży
BPD – szerokość główki (wymiar dwuciemieniowy). Pomiar przeprowadzany jest już w 10. tygodniu ciąży i powtarzany jest do samego jej końca. Nie bierze pod uwagę kształtu główki, nie jest więc tak dokładny jak HC.
FL– długość kości udowej. Pomiar brany jest w tym samym czasie, co HC i daje informację o tempie wzrostu płodu. Dzięki oszacowaniu jego długości, można wykluczyć lub rozpoznać wiele chorób.
R– ruchy płodu.
EFW – szacowana masa płodu.
ASP – akcja serca płodu.
NT – przezierność karkowa.
GA – wiek ciążowy według ostatniej miesiączki.
AC – obwód brzucha matki. Mierzy się go ok. 12–15 tygodnia ciąży. Jest bardzo istotną informacją pod koniec trzeciego trymestru, daje bowiem wskazówkę jak odżywia się dziecko. W skład obwodu wchodzi m.in. grubość tkanki tłuszczowej, wielkość narządów wewnętrznych jamy brzusznej, łożysko.
GS – średnica pęcherzyka ciążowego.
AFI– indeks płynu owodniowego.
EDD – przybliżona data porodu.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze