Dziecko przeklina
PATRYCJA • dawno temuTwoja latorośl rośnie w oczach - pierwsze kroki, pierwsze słowa i… pierwsze problemy wychowawcze. Co zrobić, gdy w wypowiedzi malca pojawiają się brzydkie słowa? Dlaczego dziecko przeklina? Podpowiadamy, jak postępować z przeklinającym dzieckiem.
Dlaczego dziecko przeklina?
Eksperymentowanie z wulgaryzmami w wykonaniu kilkulatków to nic nowego. Zasłyszane w domu słowa dzieci chłoną jak gąbka. Z przyjemnością ćwiczą nowe wyrazy, niekoniecznie zdając sobie sprawę z ich znaczenia. W końcu chcą biegle posługiwać się językiem dorosłych. Jeśli nie używacie wulgaryzmów lub skrupulatnie selekcjonujecie słownictwo przy dzieciach, maluch może poznać brzydkie słowa od kolegów, z telewizji, usłyszeć w sklepie lub na ulicy. Niezależnie od źródła, powtarzanie przekleństw sprawia dzieciom przyjemność. Dlaczego? Kluczowa jest reakcja dorosłych. Dziecko dąży do zwrócenia na siebie uwagi wszelkimi sposobami. Wulgarne wyrazy będą padać z ust dziecka tak długo, jak długo będą wpływać na zachowanie rodziców. Mały manipulant ma niezłą frajdę obserwując, jak mama pąsowieje na dźwięk wykrzyczanego w sklepie przekleństwa. Jeśli zapracowany tato nie ma czasu zająć się dzieckiem, malec poszuka sposobności, by zwrócić i jego uwagę. Chętnie powtórzy po stokroć brzydkie słowo, aby usłyszeć tłumiony chichot rodzica. W końcu przekleństwo w ustach sepleniącego brzdąca brzmi tak zabawnie i niewinnie, ale nie tędy droga.
Jak oduczyć dziecko przeklinania?
Zacznijcie od siebie. Jak przestać przeklinać? To już pytanie do was samych. Znajdźcie skuteczną metodę i to szybko, zanim malec opanuje całą paletę pikantnych słówek, które nie przystoją dobrze wychowanemu dziecku. Spróbujcie miękkich zamienników, typu „kurka wodna”. Lepiej, aby dziecko posługiwało się tego typu wyrażeniami, niż szokowało nauczycielkę w przedszkolu.
Jak reagować na przeklinające dziecko? Najlepiej nie reagować w ogóle. Malec używając po raz pierwszy nowego słowa, testuje jego znaczenie i reakcję otoczenia. Jeśli uda mu się kogoś sprowokować, z pewnością to zapamięta i nie zawaha się powtórzyć przekleństwa, gdy poczuje się ignorowany. Na początku warto powściągnąć nerwy i przemilczeć zachowanie małego nicponia. Poinstruujcie również starsze rodzeństwo, aby nie wpadało w furię na dźwięk wulgaryzmu wystosowanego pod ich adresem.
Jeśli sytuacja będzie się powtarzać, porozmawiaj z dzieckiem. Bądź opanowana i stanowcza. Wytłumacz dziecku, dlaczego nie powinno stosować takiego słownictwa. Zwróć uwagę, że może sprawić komuś przykrość tak, jakby kogoś uderzył. Wytłumacz znaczenia niektórych słów i zapytaj, czy nadal chce kogoś tak brzydko nazywać. Znajdź zamienniki tłumacząc, że to są właśnie poprawne formy używanych przez malca. Możesz również zapytać, co maluch widzi fajnego w używaniu brzydkich wyrażeń.
Jeśli zauważysz, że pociecha używa niecenzuralnych zwrotów w chwilach stresu, złości lub przygnębienia, porozmawiaj o jego emocjach. Naucz dziecko jak radzić sobie ze stresem i jak odreagowywać złe emocje (np. poprzez skakanie, bieganie wokół ogródka, stosowanie miękkich zamienników), a problem z przeklinaniem zniknie. A może dziecko chce imponować kolegom i koleżankom? Pomóż dziecku znaleźć inne cechy, które sprawiają, że jest kimś wyjątkowym.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze