Ekorodzicielstwo
PATRYCJA • dawno temuEkologiczne rodzicielstwo przywodzi na myśl: zdrową żywność, ekologiczne kosmetyki, pieluchy wielokrotnego użytku, orzechy do prania czy chusty do noszenia. Nie należy zapominać, że ekorodzicielstwo to przede wszystkim rodzicielstwo bliskości dziecka z rodzicami oraz dziecka z naturą.
Rodzicielstwo bliskości
Radosna ciąża i poród naturalny to pierwszy etap ekorodzicielstwa. Po narodzinach podstawową metodą wychowawczą jest nawiązanie z potomkiem bliskich relacji już od pierwszych dni życia. Nauka komunikacji z dzieckiem ułatwi rozpoznawanie i zaspokajanie potrzeb maluszka. W jaki sposób ekomamy nawiązują więź z dzieckiem? Karmienie piersią i częste noszenie dziecka na rękach to najprostszy sposób na nawiązanie nici porozumienia. Dzięki powyższym zabiegom dzieci mają się stać spokojniejsze i bardziej ufne względem rodziców.
Rodzice starają się poświęcić dzieciom jak najwięcej czasu. Wpajają im zasady ochrony środowiska, uczą samodzielności i oszczędności. Wolny czas spędzają aktywnie.
Dieta dziecka bazuje początkowo wyłącznie na mleku mamy, a gdy konieczne jest rozszerzanie diety dziecka, wówczas wprowadzane są produkty "eko" lub "bio". Podstawową zasadą jest podawanie produktów sezonowych, nieprzetworzonych lub niskoprzetworzonych. Produkty pochodzące z ekologicznych upraw mają wzmocnić odporność dziecka i zapobiec ewentualnym uczuleniom.
Produkty ekologiczne
Ekologiczni rodzice zrywają z konsumpcyjnym stylem życia. Stawiają na ochronę przyrody i produkty wielokrotnego użytku. Sięgają po wszystko to, co naturalne i w ograniczonych ilościach, czyli w takich, które nie generują szkodliwych odpadów. Ubranka, zabawki, a nawet pieluszki dla dzieci wykonane są z tworzyw naturalnych, drewna, bawełny, lnu. Rodzice rezygnują z tworzyw sztucznych, m.in. z plastiku. Produkty second-hand nie są niczym wstydliwym, gdyż pozwalają zaoszczędzić.
Kosmetyki do pielęgnacji dziecka zostały ograniczone do minimum. Zasypki i kremy na odparzenia są — zdaniem użytkowniczek ekologicznych pieluch — zbędnym wydatkiem, skoro pieluszki wielokrotnego użytku nie powodują alergii skórnych, odparzeń i podrażnień. Dzieci kąpane są w wodzie z dodatkiem naturalnych kosmetyków, nie zawierających detergentów. Niektórzy ekomaniacy dodają do kąpieli mleko matki, które ma odżywić i uodpornić skórę na urazy mechaniczne oraz zmniejszyć ryzyko reakcji alergicznej. Ekomamy podkreślają, że ekologiczna wyprawka dla dziecka to duży, jednorazowy wydatek, który się opłaca. W końcu opakowanie pieluch kupuje się tylko raz, a dziecko szybciej uczy się korzystać z nocnika i toalety.
Wózek i nosidełko ekorodzice zamieniają na chusty do noszenia. Odciążone i uwolnione ręce mamy, mogą zająć się codziennymi obowiązkami, a dziecko cały czas jest blisko mamy. Brudne ubranka i pieluchy prane są bez użycia proszku do prania. Rolę ekologicznego środka piorącego pełnią orzechy do prania.
Ekorodzicielstwo nie jest ani łatwym, ani tanim rodzicielstwem (choć trzeba zaznaczyć, że koszty generuje przede wszystkim kupno zdrowej żywności, którą można produkować samemu). Co więcej, jest rodzicielstwem kontrowersyjnym. Czy to tylko chwilowy trend w wychowaniu dzieci, czy może jednak ugruntowujący się sposób na życie?
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze