10 rad, jak uchronić dziecko przed otyłością

11. Statystyki nie kłamiąAż 29 proc. polskich 11-latków ma nadwagę według danych Światowej Organizacji Zdrowia. Rodzice muszą być świadomi, że waga dziecka to nie tylko kwestia estetyczna. Badania wykazują, że nadwaga u dzieci i nastolatków może wpłynąć nie tylko na wagę w wieku dorosłym, ale też na ogólne zdrowie i długość życia. Rodzice dobrze wiedzą, że skłonienie dziecka do zdrowego odżywiania się i ćwiczeń jest często trudnym zadaniem. Przeczytaj nasze rady, jak sprawić, by dziecko było w dobrej formie.
Zdjęcie autorstwa PublicDomainPictures / CC BY

11. Statystyki nie kłamią
Aż 29 proc. polskich 11-latków ma nadwagę według danych Światowej Organizacji Zdrowia. Rodzice muszą być świadomi, że waga dziecka to nie tylko kwestia estetyczna. Badania wykazują, że nadwaga u dzieci i nastolatków może wpłynąć nie tylko na wagę w wieku dorosłym, ale też na ogólne zdrowie i długość życia. Rodzice dobrze wiedzą, że skłonienie dziecka do zdrowego odżywiania się i ćwiczeń jest często trudnym zadaniem. Przeczytaj nasze rady, jak sprawić, by dziecko było w dobrej formie.

10. Jedzcie wspólne posiłkiJedzenie posiłków wspólnie z rodziną wpływa na to, że dzieci spożywają więcej owoców, warzyw, błonnika, a mniej tłustych potraw i napojów gazowanych. Jeśli nie masz czasu na codzienne wspólne obiady, upewnij się, że w lodówce zawsze znajdzie się coś zdrowego, aby uniknąć dań typu fast food lub potraw zamawianych na wynos na ostatnią chwilę, które przeważnie zawierają więcej tłuszczu i kalorii niż domowe obiady. Miej zawsze pod ręką umytą sałatę, marchewki, wędlinę bez dodatku azotanów, humus, pełnoziarnisty chleb oraz masło migdałowe.
Zdjęcie autorstwa Lars Plougmann / CC BY-SA

10. Jedzcie wspólne posiłki
Jedzenie posiłków wspólnie z rodziną wpływa na to, że dzieci spożywają więcej owoców, warzyw, błonnika, a mniej tłustych potraw i napojów gazowanych. Jeśli nie masz czasu na codzienne wspólne obiady, upewnij się, że w lodówce zawsze znajdzie się coś zdrowego, aby uniknąć dań typu fast food lub potraw zamawianych na wynos na ostatnią chwilę, które przeważnie zawierają więcej tłuszczu i kalorii niż domowe obiady. Miej zawsze pod ręką umytą sałatę, marchewki, wędlinę bez dodatku azotanów, humus, pełnoziarnisty chleb oraz masło migdałowe.

9. Przygotuj zdrowszą wersję ulubionej potrawyNie musisz karmić dziecka jedynie sałatą i pieczonym kurczakiem. Przyrządzaj makaron, taco czy pizzę w zdrowszej wersji. Zastąp masło oliwą z oliwek, zmniejsz ilość sera żółtego, śmietany i innych wysokotłuszczowych produktów. Przemyć dodatkowe warzywa w sosie pomidorowym lub posyp pizzę kawałkami zielonej papryki lub brokułów. Przygotuj kanapki z pełnoziarnistego chleba zamiast białego i zastąp majonez jego chudszą wersją.
Zdjęcie autorstwa Katrin Morenz / CC BY-SA

9. Przygotuj zdrowszą wersję ulubionej potrawy
Nie musisz karmić dziecka jedynie sałatą i pieczonym kurczakiem. Przyrządzaj makaron, taco czy pizzę w zdrowszej wersji. Zastąp masło oliwą z oliwek, zmniejsz ilość sera żółtego, śmietany i innych wysokotłuszczowych produktów. Przemyć dodatkowe warzywa w sosie pomidorowym lub posyp pizzę kawałkami zielonej papryki lub brokułów. Przygotuj kanapki z pełnoziarnistego chleba zamiast białego i zastąp majonez jego chudszą wersją.

8. Ogranicz napoje gazowane i sokiNapoje te zawierają mnóstwo cukru i kalorii. Jeśli dajesz dziecku sok, rozmieszaj go z wodą sodową, aby zmniejszyć ilość kalorii. Trzymaj wodę w lodówce, tak żeby była pod ręką, kiedy dzieciaki będą spragnione.
Zdjęcie autorstwa Errin Borrini / CC BY

8. Ogranicz napoje gazowane i soki
Napoje te zawierają mnóstwo cukru i kalorii. Jeśli dajesz dziecku sok, rozmieszaj go z wodą sodową, aby zmniejszyć ilość kalorii. Trzymaj wodę w lodówce, tak żeby była pod ręką, kiedy dzieciaki będą spragnione.

7. Słodycze podawaj z umiaremLody, tort, cukierki czy ciasta powinny być zarezerwowane na specjalne okazje, np. urodziny czy wyjazd wakacyjny i inne rzadko nadarzające się okazje i imprezy. Jako alternatywę dla słodyczy miej w lodówce jabłka, banany, winogrona i jagody – umyte i gotowe do spożycia.
Zdjęcie autorstwa Tetra Pak / CC BY-SA

7. Słodycze podawaj z umiarem
Lody, tort, cukierki czy ciasta powinny być zarezerwowane na specjalne okazje, np. urodziny czy wyjazd wakacyjny i inne rzadko nadarzające się okazje i imprezy. Jako alternatywę dla słodyczy miej w lodówce jabłka, banany, winogrona i jagody – umyte i gotowe do spożycia.

6. Spakuj dziecku drugie śniadanie do szkołyPozwól dziecku zaplanować, co będzie jadło na drugie śniadanie przez cały tydzień. Nie tylko jest to tańsze, ale też zdrowsze. Dobrym pomysłem jest humus, pełnoziarnista pita z ogórkiem, jogurt, domowa zupa w termosie, jajka na twardo, jabłka, orzechy i kanapki z tuńczykiem bez majonezu.
Zdjęcie autorstwa Christian Cable / CC BY

6. Spakuj dziecku drugie śniadanie do szkoły
Pozwól dziecku zaplanować, co będzie jadło na drugie śniadanie przez cały tydzień. Nie tylko jest to tańsze, ale też zdrowsze. Dobrym pomysłem jest humus, pełnoziarnista pita z ogórkiem, jogurt, domowa zupa w termosie, jajka na twardo, jabłka, orzechy i kanapki z tuńczykiem bez majonezu.

5. Zachęć dziecko do aktywnościJeśli ćwiczenia przedstawi się dziecku w formie gry lub zabawy, będzie ono bardziej zainteresowane i chętniej się ich podejmie. Przykładowe pomysły dla dzieci w wieku 5-8 lat to skakanie, czołganie się lub zabawa w berka. Starsze dzieci mogą skakać na skakance albo biegać przez tory przeszkód. Najważniejsze jest, aby ćwiczenia sprawiały dzieciom frajdę.
Zdjęcie autorstwa kelsey e. / CC BY

5. Zachęć dziecko do aktywności
Jeśli ćwiczenia przedstawi się dziecku w formie gry lub zabawy, będzie ono bardziej zainteresowane i chętniej się ich podejmie. Przykładowe pomysły dla dzieci w wieku 5-8 lat to skakanie, czołganie się lub zabawa w berka. Starsze dzieci mogą skakać na skakance albo biegać przez tory przeszkód. Najważniejsze jest, aby ćwiczenia sprawiały dzieciom frajdę.

4. Wyłącz telewizorIstnieje bezpośredni związek między ilością godzin spędzoną przed telewizorem a ryzykiem otyłości. Przesiadywanie przed komputerem również przyczynia się do problemu. Ograniczaj czas, który dziecko przeznacza na te czynności do 1 godziny dziennie.
Zdjęcie autorstwa Shauna Hawkins / CC BY

4. Wyłącz telewizor
Istnieje bezpośredni związek między ilością godzin spędzoną przed telewizorem a ryzykiem otyłości. Przesiadywanie przed komputerem również przyczynia się do problemu. Ograniczaj czas, który dziecko przeznacza na te czynności do 1 godziny dziennie.

3. Obowiązki domowe to też ćwiczeniaŚcielenie łóżka, odkurzanie, koszenie trawnika czy grabienie liści również zaliczają się do ćwiczeń. Powierzaj starszym dzieciom więcej obowiązków w domu, aby miały więcej ruchu.
Zdjęcie autorstwa Rubbermaid Products / CC BY

3. Obowiązki domowe to też ćwiczenia
Ścielenie łóżka, odkurzanie, koszenie trawnika czy grabienie liści również zaliczają się do ćwiczeń. Powierzaj starszym dzieciom więcej obowiązków w domu, aby miały więcej ruchu.

2. Poszukaj innych form pomocyWiększość szkół oferuje sportowe zajęcia pozalekcyjne, więc dziecko może na nie uczęszczać za darmo, a czas na nich spędzony nie będzie marnowany na bezczynne przesiadywanie przed telewizorem.
Zdjęcie autorstwa Greyerbaby / CC BY

2. Poszukaj innych form pomocy
Większość szkół oferuje sportowe zajęcia pozalekcyjne, więc dziecko może na nie uczęszczać za darmo, a czas na nich spędzony nie będzie marnowany na bezczynne przesiadywanie przed telewizorem.

1. Dawaj dobry przykładDzieci obserwują uważnie, co robisz, więc zapewnij im dobry wzór do naśladowania, polepszając swoje nawyki żywieniowe i częstotliwość uprawiania sportu.
Zdjęcie autorstwa Rance Costa / CC BY
 

1. Dawaj dobry przykład
Dzieci obserwują uważnie, co robisz, więc zapewnij im dobry wzór do naśladowania, polepszając swoje nawyki żywieniowe i częstotliwość uprawiania sportu.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Rodzina:

Kiedy należy wybrać się z dzieckiem do specjalisty? Ospa wietrzna. Jak pomóc choremu dziecku? Jak podróżować z dzieckiem? Praca nad emocjami - ostatnie ósme wydanie Urządź pokój dziecięcy w stylu vintage! Pokój dla dziecka: inspiracje Ciąża bez leków - czy to zawsze dobry pomysł...? Rodzeństwo Zobacz unikalne butelki, które rosną wraz z dzieckiem! Ćwiczenia dla najmłodszych Z dzieckiem u logopedy Indian summer