Jak sen wpływa na otyłość u dzieci?
PATRYCJA • dawno temuWedług prof Susan Redline z Harvard Mediacal School w USA, niedostateczna ilość snu zwiększa ryzyko wystąpienia nadwagi u nastolatków. Jak to możliwe? O tym, jak sen wpływa na otyłość u dzieci i nie tylko przeczytacie poniżej.
1. Dłuższa aktywność zwyczajnie stwarza możliwość spożywania większej ilości posiłków w ciągu doby.
2. Inny powód ryzyka przybierania na masie związany jest z aktywnością hormonów greliny i leptyny, które wpływają na poczucie głodu. Krótki sen powoduje zwiększenie się aktywności greliny, która nasila uczucie głodu oraz zmniejsza stężenie leptyny, która z kolei zmniejsza łaknienie.
3. Obserwuje się, że nastolatki, które śpią krócej niż 8 godzin dziennie, spożywają więcej kalorycznych i tłustych posiłków niż ich wysypiający się rówieśnicy. Ograniczenie snu do około 4 godzin wiąże się z większą chęcią spożywania produktów spożywczych wysokoenergetycznych i bogatych w węglowodany.
4. Kształtowane w tym okresie nawyki żywieniowe zwykle utrwalają się i trudno się ich potem pozbyć w przyszłości.
5. Krótsze okresy snu powodują pogorszenie metabolizmu glukozy. Nieprawidłowe przyswajanie glukozy wiąże się nie tylko z ryzykiem przybierania na wadze, ale również z wystąpieniem cukrzycy.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze