Jak walczyć z otyłością u dziecka?
PATRYCJA • dawno temuOtyÅ‚ość u dzieci staje siÄ™ coraz poważniejszym problemem. Åšmieciowe jedzenie, siedzÄ…cy tryb życia, przekarmianie — to tylko niektóre powody nadwagi u najmÅ‚odszych. Winni sÄ… przede wszystkim rodzice, którzy nie sÄ… Å›wiadomi tego, że z otyÅ‚oÅ›ci siÄ™ nie wyrasta! Jest ona przyczynÄ… nie tylko licznych chorób (cukrzycy, nowotworów, nadciÅ›nienia tÄ™tniczego), ale także problemów dziecka w relacjach z rówieÅ›nikami. Dlatego już dziÅ› przejdź z dzieckiem na zdrowÄ… dietÄ™. Jak? O tym poniżej.
Uświadamianie
Otyłość jest niezwykle delikatną sprawą. Wielu rodziców nie przyjmuje do wiadomości, że ich pociecha jest zwyczajnie za gruba. Kontroluj wagę dziecka i pytaj lekarza o opinię. Często jest tak, że pediatrzy nie potrafią zwrócić rodzicom uwagi, że ich dziecko waży za dużo. Zmieniając nawyki żywieniowe dziecka przygotuj się na nie lada wyzwanie. Malec może stawiać opór, płakać i domagać się tłustego schabowego lub chipsów. Wytłumacz mu, że dzięki zmianom w diecie będzie silniejszy, zdrowszy, wyższy i mądrzejszy. Nie zapomnij o rozmowie z dziadkami. Podrzucanie dziecku smakołyków to zdecydowanie zły prezent. I najważniejsze, zamiany żywieniowe dotyczą również rodziców. W końcu ktoś musi dać dziecku dobry przykład.
Wizyta w poradni dietetycznej
Nie odchudzaj dziecka na własną rękę. Może się to skończyć niedoborami witamin i minerałów, a w konsekwencji różnego typu chorobami. Udaj się z malcem do dietetyka, który zleci wykonanie podstawowych badań (morfologia, poziom cukru, hormony itp.) oraz przygotuje odpowiednie menu. Odchudzanie dziecka nie polega na restrykcyjnej diecie, a na zmianie nawyków żywieniowych. Musi być przede wszystkim urozmaicona, aby dostarczyć organizmowi w czasie intensywnego wzrostu i rozwoju niezbędnych składników odżywczych.
Zrównoważona dieta
- Wyeliminuj z jadÅ‚ospisu dziecka Å›mieciowe produkty (chipsy, batoniki, ciasteczka, cukierki itp.). ZastÄ…p je zdrowymi deserkami, owocami, a od czasu do czasu domowymi wypiekami o niskiej zawartoÅ›ci cukru. PozbÄ…dź siÄ™ również sÅ‚odkich napojów — zdecydowanie zdrowsze sÄ… przyrzÄ…dzane w domu soki i kompoty (bez dodatku cukru).
- Zamiast smażyć mięso, gotuj je na parze lub piecz.
- Wzbogać menu o duże ilości owoców i warzyw oraz ryby.
- Postaraj siÄ™, aby dziecko jadÅ‚o regularnie (5 posiÅ‚ków dziennie w odstÄ™pach 2–3 godzinnych).
- Nie podawaj dziecku na kolację owoców, gdyż dzieci mogą nie zdążyć spalić zawartego w nim cukru.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze