„30 dni do zmian. Dokonaj życiowej metamorfozy w kilka tygodni” Edyta Zając - recenzja
ALICJA BARSZCZ • dawno temuChcesz zmienić coś w swoim życiu? Przechodzisz kryzys osobisty lub zawodowy? Coś ci przeszkadza, a wiesz, że może funkcjonować inaczej? Potrzebujesz motywacji do zmiany? Zachęcam do sięgnięcia po książkę Edyty Zając „30 dni do zmian. Dokonaj życiowej metamorfozy w kilka tygodni”. To napisany w przystępny sposób poradnik, jak postępować, aby stać się lepszą wersją siebie i skupić się na osiąganiu szczęścia.
Książka podzielona jest na cztery części, które stanowią etapy miesięcznej zmiany proponowanej czytelnikom. Każdy rozdział zawiera część teoretyczną, w której autorka uzasadnia pomysły i rady w niej zawarte oraz część praktyczną, w której zachęca do działania i przedstawia konkretne propozycje zmian.
W części pierwszej, czyli "Tygodniu wyrzucania zbędnych rzeczy", autorka udziela praktycznych wskazówek, jak zacząć „sprzątanie” swojego otoczenia. Odwołuje się do zaburzenia osobowości, które w psychologii nazywa się zespołem Diogenesa. Osoba, która cierpi na to zaburzenie skupia się na rzeczach i je zbiera, zaniedbując przy tym siebie i swoje życie. Często gromadzi przedmioty impulsywnie i przywiązuje się do nich. Wyrzucenie zbędnych rzeczy wiąże się z popularnym podejściem minimalistycznym i pozwala skupić się na tym, co jest naprawdę ważne. Coraz bardziej pragniemy się zatrzymać, móc spełniać swoje marzenia, osiągać cele, odnosić sukcesy i robić coś dla innych osób. Autorka sukcesywnie skłania do pozbywania się zbędnych rzeczy – ubrań, których nie używamy, zbędnych kosmetyków czy papierów, a także do przejrzenia wszystkich miejsc w naszym otoczeniu w celu zrobienia w nich porządku. Na końcu tej części znajduje się lista rzeczy do zrobienia, dzięki czemu łatwiej jest skupić się na konkretach.
"Tydzień próbowania czegoś nowego" to czas na eksplorowanie, próbowanie nowych rzeczy, a to z kolei jest podstawą procesu uczenia się i doskonalenia. Autorka zachęca do doświadczania nowości, ponieważ budują one naszą pewność siebie, powodują, że żyjemy bardziej świadomie, pobudzają mózg do kreatywności, budują zasób wiedzy etc. Warto zatem być otwartym i nie bać się wyzwań. A ten tydzień zmian to wyzwanie, które poszerzy nasze horyzonty. Autorka przedstawia kilka praktycznych trików i zachęca do ćwiczeń rozwojowych na każdy dzień zmiany. Co najciekawsze, dostajemy na tacy listę 200 pomysłów na próbowanie czegoś nowego – nic, tylko korzystać!
Trzeci "Tydzień perfekcyjnego stylu życia" to propozycje działań według kilku zdrowych zasad – autorka proponuje, aby stosować się do nich codziennie, a są to m.in. gotowanie i wybieranie zdrowych posiłków, nawadnianie organizmu, rezygnacja z oglądania telewizji etc. Generalnie dbanie o siebie całościowo — o sferę fizyczną, duchową, profesjonalną, emocjonalną. Autorka nie ukrywa, że na tym etapie wprowadzania zmian mogą pojawić się przeszkody – wymówki (np. nie stać mnie na zdrowe jedzenie, bo jest ono drogie czy nie mam czasu na ćwiczenia i gotowanie) i inne mechanizmy obronne, dlatego poleca metody, które pomogą nam się ich skutecznie pozbyć. Podobnie jak w poprzedniej części, tak i w tej otrzymujemy zbiór cennych inspiracji, które sprawią, że dążenie do perfekcyjnego stylu życia nie będzie męczarnią, a naszą codziennością.
Ostatnia część, czyli "Tydzień Planowania i Organizacji" zachęca nas do wprowadzenia planowania w swoim życiu, dzięki czemu chronimy się przed negatywnym wpływem niespodziewanych sytuacji, panujemy nad stresem, oszczędzamy czas i pieniądze, kształtujemy relacje etc. Autorka nie byłaby sobą, gdyby nie podzieliła się z czytelnikami pomocnymi trikami, które sprawdzają się w jej życiu. Zachęca do zidentyfikowania rzeczy, które zmniejszają naszą produktywność oraz podjęcia kroków, które pomogą nam walczyć z prokrastynacją (odkładaniem wszystkiego na później). Na końcu rozdziału znajduje się oczywiście lista rzeczy do zrobienia w tym tygodniu zmiany. Praktyczne wskazówki jak ogarnąć swoje życie!
Podsumowując, polecam książkę Edyty Zając każdemu, kto chce zacząć wprowadzanie pozytywnych zmian w życiu. Należy jednak pamiętać, że zmiany nie są zajęciem sezonowym, tylko stanowią długotrwały proces, który doprowadzi nas do osiągnięcia celów. Po lekturze książki mam pewną refleksję — myślę, że próba dokonania życiowej metamorfozy to kwestia indywidualna, jednak z pewnością książka może pomóc nakierować nasze życie na pozytywne tory. Miesiąc zmian, który opisuje i proponuje autorka może być moim zdaniem świetnym początkiem nowej drogi. Pozytywne nawyki, do których czytelnik jest przekonywany należy kontynuować i sprawić, aby stały się naszą codziennością. Dlatego ważna jest nasza praca nad sobą i motywacja, której pokłady z pewnością omawiany poradnik pozwala w nas obudzić.
Autor: Ilona Szczotka
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze