Jak wygląda wycinanie migdałków u dzieci?
PAULINA WÓJTOWICZ • dawno temuTrzeci migdał pełni u małych dzieci bardzo ważną rolę – chroni przed drobnoustrojami i wspomaga układ odpornościowy. Z czasem jednak przestaje być potrzebny i zanika. O ile nie doszło do jego przerośnięcia. Gdy trzeci migdał uparcie blokuje przełyk, trzeba go usunąć. Jak to wygląda?
Krok 1: Antybiotyki
Wycinanie migdałów nie jest i nie powinno być pierwszym (i jedynym) krokiem w leczeniu przerośniętego migdałka. Po rozpoznaniu dolegliwości warto zastosować mniej inwazyjne środki farmakologiczne. Leczenie zachowawcze trwa maksymalnie 3 miesiące i polega na przyjmowaniu leków doustnych oraz aplikowania kropli. Dopiero gdy one zawiodą, podejmowana jest decyzja o leczeniu operacyjnym.
Krok 2: Znieczulenie
Jeszcze do niedawna zabieg adenotomii wykonywany był w znieczuleniu miejscowym. Dziś odchodzi się od tego sposobu. By oszczędzić dziecku strachu, stosowane jest znieczulenie ogólne. Wycinanie migdałka odbywa się pod narkozą przy asyście anestezjologa.
Krok 3: Zabieg
Zabieg polega na ścięciu przerośniętego migdałka specjalnym przyrządem (adenotomem). W tym celu rozwiera się jamę ustną dziecka i uciska nasadę języka, by jama gardłowa była widoczna. Odpowiedniej wielkości adenotom wprowadzany jest do jamy ustnej i oparty o tylne nozdrza. Otwór przyrządu musi znaleźć się dokładnie nad migdałkiem, by można go było sprawnie wyciąć. Po wyjęciu andenotomu do nosogardła przykładany jest gazik, by zatamować krwawienie. Cały zabieg trwa od pól godziny do 45 minut.
Krok 4: Po zabiegu
Po zabiegu wycięcia migdałka maluch przebywa na sali pooperacyjnej przez kilka godzin, aż wybudzi się z narkozy. Przez pierwsze 8 godzin od adenotomii można mu podawać letnią wodę do picia. Zwykle nie ma potrzeby, by dziecko przebywało na oddziale dłużej niż dobę. W pierwsze dni po zabiegu obowiązuje lekkostrawna dieta i spokojne spożywanie posiłków. Rana po wycięciu migdała gardłowego goi się szybko. Dziecko powinno zostać w domu przynajmniej przez tydzień, a przez 3 tygodnie nie być zbyt aktywnym fizycznie.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze