Sól w diecie dziecka
BEATKA • dawno temuKarmienie dzieci to niełatwa sprawa. Ważna jest zatem wiedza na temat zdrowej i zbilansowanej diety, która dostarczy dziecku wszystkich potrzebnych do rozwoju składników. Nieprawidłowo skomponowana dieta prowadzi do nadwagi u dzieci. Odżywianie dla zdrowia powinno wejść maluchowi w nawyk. Sól w diecie to kontrowersyjne zagadnienie. Tymczasem specjaliści nie polecają dosalania potraw dla maluchów. Tak naprawdę nawyk i potrzebę solenia wypracowujemy sobie sami. Organizm człowieka nie potrzebuje soli.
Solone posiłki dla dzieci
Do diety dziecka nie należy dodawać soli. Jednak większość mam dosypuje soli do posiłków maluchów. Dzieci nie znają smaku soli. Danie, które dorosłym wyda się bezsmakowe i mdłe, może posmakować maluchowi. Doprawianie jedzenia według własnych gustów nie musi pokrywać się z gustami malucha. Nie należy przyzwyczajać kubków smakowych dzieci do soli. Pyszny obiad dla twojego dziecka nie musi być słony.
Dzieci w wieku dwóch lat zazwyczaj siadają już do stołu z dorosłymi i jedzą to samo jedzenie. Jeśli dorośli są przyzwyczajeni do soli, potrawy są raczej mocno doprawione. Żeby nie karmić dziecka takim jedzeniem, można zmienić sposób gotowania. Zamiast dosalać potrawy w garnku podczas gotowania, lepiej postawić na stół solniczkę. Każdy użyje tyle soli, ile będzie chciał.
Normy nie podają wskazanej ilości soli do spożycia. W tabelach można jednak zapoznać się normami spożycia sodu, który wchodzi w skład soli. Dzieci do lat 6 powinny spożywać maksymalnie 325–372 mg sodu. Takie zapotrzebowanie jest wystarczająco pokrywane w sposób naturalny (sód znajduje się w wielu produktach spożywanych na co dzień, np. w wędlinach, pieczywie, serach).
Jakie są konsekwencje wprowadzania soli do diety dziecka i przyzwyczajenia malucha do potraw mocno solonych? Nerki dziecka nie są jeszcze w pełni wykształcone. Nadmierna ilość soli znacznie je obciąża. Zbyt częste używanie soli w przyszłości może doprowadzić do rozwoju wielu dolegliwości, np. nadciśnienia tętniczego, zatrzymania wody w organizmie, raka żołądka, a nawet do udaru mózgu.
Odzwyczajenie od solenia
Solenie nie jest zdrowe. Dorośli odczuwają potrzebę dosalania posiłków, ponieważ sami się do tego przyzwyczaili. Organizm dziecka, które nie jada solonych potraw, nie zna ich smaku. Dlatego maluchowi nieposolona kanapka lub niedoprawione solą mięsko będzie smakować. Rodzice, którzy nie zdają sobie sprawy z szkodliwego wpływu soli na organizm dziecka, chcąc je uszczęśliwić lepszą, według nich, potrawą, dosalają jedzenie. W ten sposób wyrabiają w maluchu potrzebę dosalania posiłków. Dzieci, które nie znają smaku soli, nie sięgną po nią.
Nie wszyscy wiedzą, ale od soli można się odzwyczaić. Ponieważ drastyczna zmiana nawyków gotowania powoduje u niektórych grymas niesmaku, warto zacząć małymi kroczkami. Na pierwszy ogień może pójść solenie gotującego się makaronu i kanapek. Przyrządzając sałatę z oliwą, zamiast soli lepiej dodać więcej ziół. Bardzo szybko odczujesz, że nie musisz już teraz aż tak solić potraw. Dania, które kiedyś wydawały ci się dobrze doprawione, będą teraz przesolone.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze