Skala Brazeltona
PATRYCJA • dawno temuJak się okazuje płacz dziecka nie jest jedynym sposobem komunikacji noworodka z otoczeniem. Malec porozumiewa się z rodzicami za pomocą zachowania. Jednak odczytanie i przypisanie znaczenia poszczególnym zachowaniom nie należą do najłatwiejszych zadań. Dr Berry Brazelton opracował swoistą instrukcję obsługi noworodka, która ułatwia odczytanie i zaspokojenie potrzeb noworodka. Skala Oceny Zachowań Noworodka(w skrócie NBAS), to narzędzie do lepszego poznania nowo narodzonego dziecka.
Zasady oceny wg skali Brazeltona
Choć wachlarz środków wyrazu u noworodka jest ograniczony, to wprawne oko specjalisty od skali Brazeltona potrafi odczytać wysyłane przez malca sygnały oraz odpowiednio na nie reagować. O takiej wiedzy marzą wszyscy świeżo upieczeni rodzice. Jakże cudownie byłoby spojrzeć na dziecko i wiedzieć, dlaczego płacze, skoro ma sucho i przed chwilą zakończyło się długie karmienie piersią…
Badanie według skali Brazeltona trwa ok. 30 minut. W tym czasie osoba badająca obserwuje maluszka według ustalonych 28 sytuacji na 9-punktowej skali. Badanie nie polega na doszukiwaniu się jakichś anomalii w zachowaniu dziecka, ale ma na celu wychwycenie jego indywidualnych cech. NBAS pozwala bowiem określić, jakie są mocne i słabe strony noworodka, tzn. sprawdzić, jakie obszary funkcjonowania sprawiają dziecku trudność, a jakie radość. Za pomocą skali można określić pewne nieprawidłowości neurologiczne dziecka, jednak nie da się za jej pomocą postawić trafnej diagnozy.
W trakcie badania sprawdza się jakość snu dziecka (czy ma twardy, czy lekki sen), co dziecku bardziej przeszkadza (np. dźwięk czy światło), jakie ma zainteresowania (woli obserwować twarze, czy słuchać spokojnej muzyki, jakiego koloru zabawki lubi najbardziej, kiedy dziecko się uspokaja, itp.) Tego typu informacje są na wagę złota, zwłaszcza w pierwszych miesiącach życia maluszka.
Zrozumieć noworodka
Dzięki badaniu wg skali Brazeltona odpowiedź na pytanie: „Dlaczego niemowlę płacze?” nie będzie już takie trudne. Rodzicom znającym wyniki obserwacji łatwiej ocenić, dlaczego dziecko nie chce jeść, dlaczego mało śpi lub bez przerwy płacze. Komunikacja jest kluczem do sukcesu wychowawczego. NBASA pozwala spojrzeć na świat oczami dziecka i lepiej zrozumieć tą niemą istotkę. Lepsze poznanie i zrozumienie dziecka zacieśni więzi rodzinne.
Skala Oceny Zachowania Noworodka pozwala dowiedzieć się, co przeżywało dziecko jeszcze w okresie życia płodowego. Z zachowania noworodka po porodzie można wyczytać czy dziecko w brzuchu mamy przechodziło epizody niedotlenienia i niedożywienia, czy matka była zestresowana, paliła lub nadużywała alkoholu, będąc w ciąży.
W odróżnieniu od skali APGAR, skala Brazeltona nie jest powszechnie stosowana w ocenie stanu noworodka. A niesłusznie, gdyż ocena emocjonalna nowo narodzonego dziecka ma znaczący wpływ na jakość relacji rodzic – dziecko. Być może, za sprawą starań Centrum Zdrowia Dziecka, NBAS stanie się standardem we wszystkich szpitalach położniczych. Jak dotąd w Polsce jest zaledwie kilkunastu certyfikowanych specjalistów od skali Brazeltona.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze