Nadwaga u niemowląt
BEATKA • dawno temuNadwaga u dzieci często jest wynikiem nieodpowiedniego podejścia rodziców do kwestii żywienia. Odżywianie niemowląt powinno być zbilansowane i optymalne. Duży apetyt u malucha powoduje, że organizm dziecka otrzymuje znacznie więcej jedzenia, niż potrzebuje. Leczenie otyłości u dzieci polega przede wszystkim na profilaktyce, czyli na wprowadzeniu nowej, zdrowszej diety dla malucha oraz na zaprzestaniu zachęcania do podjadania.
Przyczyny otyłości u niemowląt
Niemowlęta do 10 miesiąca życia są pulchniutkie. Ich sylwetka wysmukla się, gdy maluchy uczą się raczkować. Żywienie niemowlaka jest prawidłowe, gdy jego waga i wzrost mieszczą się między 10. a 90. centylem (inna zasada głosi, że pomiędzy wagą a wzrostem powinno być nie więcej niż dwa kanały centylowe). Najczęstsze przyczyny nadwagi u dzieci to:
- karmienie butelką – nieprawidłowe przyrządzanie mieszanki (duża ilość proszku zwiększa kaloryczność potraw),
- pocieszanie lub uspokajanie dziecka butelką,
- przekarmianie – według lekarzy większość dzieci z nadwagą już od wczesnego dzieciństwa była przekarmiana przez rodziców,
- zbyt szybkie karmienie malucha, podawanie mu zbyt dużych porcji, zmuszanie dziecka do zjedzenia wszystkiego tego, co znajduje się na talerzu,
- mało ruchu,
- słodycze, słodzone napoje (także woda),
- stres.
Dziecko z nadwagą wolniej uczy się podnosić, siadać, raczkować, a nawet chodzić. Późniejszy rozwój ruchowy dziecka również jest spowolniony. Otyłość u dzieci znacznie spowalnia ich ruchy, a wykonywanie najprostszych czynności życiowych sprawia im więcej trudności, niż szczuplejszym rówieśnikom.
Zapobieganie otyłości u dzieci
To do rodziców należy dbanie o zdrowie i dietę niemowlaka. Prawidłowa dieta dla dzieci przewiduje:
- jedzenie 4–6 razy dziennie małych porcji,
- brak podjadania między posiłkami,
- stosowanie jak najmniejszej liczby produktów zawierających cukier i tłuszcz – zakazane są gęste sosy, śmietany, majonezy i tłuste mięso.
Przekarmianie dziecka powoduje, że w jego organizmie tworzą się dodatkowe komórki tłuszczowe, których bardzo trudno jest się pozbyć. Jednym z najczęstszych błędów rodziców jest wmuszanie w dziecko wszystkiego jedzenia znajdującego się na talerzu. Kiedy maluch nie chce jeść, oznacza to, że nie jest już głodny. Mówienie: "jeszcze łyżeczka za mamusię, następna za tatusia itd." jest robieniem dziecku krzywdy. Organizm dziecka ma zazwyczaj poprawną regulacje uczucia głodu i sytości, a wmuszanie jedzenia zaburza ten system. Aby nie zmuszać dziecka do jedzenia wszystkiego do końca, "bo się zmarnuje", po otwarciu słoiczka przełóż porcję do miseczki i dołóż dopiero wtedy, gdy maluch zje i będzie domagał się więcej.
Pamiętaj, że zasada karmienia na żądanie dotyczy wyłącznie karmienia piersią. Podobnie jest z pocieszaniem: płaczącemu maluchowi możesz podać pierś, ale nie soczek (to dlatego, że dziecko ssące "na pocieszenie" nie pobudza wypływu mleka, natomiast z butelki leci ono niezależnie od sposobu ssania). Jeśli maluch ma duży apetyt, podawaj mu pokarmy niskokaloryczne i zadbaj o odpowiednią dawkę ruchu. Ogranicz puste kalorie. Nie daj sobie wmówić, że niezbędna dawka energii na śniadanie to krem czekoladowy, a słodzone soki owocowe to źródło witamin.
Jeśli przyczyną nadwagi u malucha jest stres, poszukaj pomocy u psychologa. Negatywne skutki stresu mogą mieć poważniejszy wydźwięk. Starsze dzieci próbują "zajadać" problemy. Słodycze kojarzą im się z czymś pozytywnym, np. z rodzinnym i wesołym okresem świąt. Jakie problemy mogą mieć dzieci? Kłopoty w przedszkolu ze znajomymi, w szkole z nauką. Dzieci też bardzo przeżywają kłótnie rodziców.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze