Zabawy ruchowe cz. 1
PAULINA WÓJTOWICZ • dawno temuRuch to ulubiona forma spędzania czasu dzieci. Szczególnie, gdy mają do dyspozycji całe podwórko i grupę kompanów. Zabawy ruchowe nie tylko uczą dzieci odpowiedniej koordynacji ruchowej, wyzwalają ich energię i wspomagają rozwój, ale są też świetną integracją z rówieśnikami. Zobacz, jak organizować dzieciom zabawy ruchowe.
W lesie
Połowa dzieci otrzymuje zielone karteczki w formie listków. Ich zadaniem jest bycie drzewem – dzieci ruszają się, machając rękami tak, jak wiatry kołysze korony drzew. Pozostałe dzieci biegają wokół, na twój pierwszy sygnał mają przystanąć, na drugi zaś stanąć za najbliższym drzewem. Po kilku razach zamiana miejsc.
Ptaszki w gniazdkach
Ta popularna zabawa ruchowo-integracyjna polega na szukaniu przez dzieci swojego gniazda. Ustaw na ziemi obręcze lub okręgi, w które dzieci będą mogły wskoczyć. Przygotuj zawsze o jedną mniej niż jest dzieci. Maluchy biegają po podwórku lub sali, a na twój sygnał szukają sobie gniazdka. Dziecko, które zostanie „bezdomne” przejmuje na jedną kolejkę twoją rolę.
Baloniku nasz malutki…
To zabawa, którą niemal każda mama pamięta z własnego dzieciństwa. Dzieci łapią się za ręce stojąc w okręgu. W miarę powtarzania kolejnych słów rymowanki („Baloniku nasz malutki, rośnij duży okrąglutki. Balon rośnie, że aż strach…”) rozszerzają krąg cofając się i cały czas trzymając się za ręce. Przy słowach „…przebrał miarę, no i trach” dzieci puszczają się i padają na ziemię.
Gąski, gąski, do domu!
W zabawie biorą udział Wilk, Mama Gąska i Gąski. Mama staje na jednym końcu, dzieci na drugim, a wilk pośrodku, z boku. Mama rozmawia z dziećmi, dając im polecenia i zadając pytania:
— Gąski, gąski, do domu!
— Boimy się!
— Czego?
— Wilka złego!
— A gdzie on jest?
— Za górami, za lasami, czeka na nas z pazurami!
— Co wilk pije?
— Pomyje!
— A co je?
— Kosteczki.
— Gąski, gąski, do domu!
Na to polecenie gąski muszą przedostać się do mamy przez niebezpieczną drogę, na której czyha wilk. Zabawa kończy się, gdy wilk wyłapie wszystkie gąski.
Baba Jaga patrzy!
Jedno dziecko jest tytułową Babą Jagą, pozostałe maluchy ustawiają się w szeregu naprzeciwko niej. Baba-jaga stoi przez chwilę odwrócona tyłem, a dzieci w tym czasie przesuwają się w jej stronę. W tym czasie mówi: „Raz, dwa, trzy, Baba Jaga patrzy” i odwraca się, a dzieci mają zastygnąć w pozycji, w której w tym momencie się znalazły. Kto się poruszy, wraca na linię startu. Baba Jaga może obejrzeć każde dziecko z bliska. Jeśli nie patrzy, można spróbować przesunąć się do mety. Wygrywa ten, kto pierwszy dobiegnie do domu Baby Jagi, a w nagrodę zostaje nią na następną kolejkę zabawy.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze