Dowiedz się, jak wybrać bezpieczną zabawkę dla dziecka

10. Zabawa a bezpieczeństwoWybieranie zabawek dla dzieci, które je ucieszą i rozbawią to świetna zabawa, jednak ważne jest, aby pamiętać także o bezpieczeństwie. Chroń dziecko przed zadławieniem i innymi niebezpieczeństwami, podążając za naszymi wskazówkami.
Zdjęcie autorstwa Joe WU / CC BY

10. Zabawa a bezpieczeństwo
Wybieranie zabawek dla dzieci, które je ucieszą i rozbawią to świetna zabawa, jednak ważne jest, aby pamiętać także o bezpieczeństwie. Chroń dziecko przed zadławieniem i innymi niebezpieczeństwami, podążając za naszymi wskazówkami.

9. Ostre krawędzie i luźne częściUnikaj zabawek, które mają ostre krawędzie i mogą skutkować rozcięciem skóry lub poważniejszym zranieniem. Dzieci uwielbiają szarpać i rozbierać zabawki na mniejsze części, więc wybieraj wytrzymałe przedmioty, bez luźnych, ruszających się części, które dziecko może łatwo zdjąć i włożyć do buzi.
Zdjęcie autorstwa Hans / CC BY

9. Ostre krawędzie i luźne części
Unikaj zabawek, które mają ostre krawędzie i mogą skutkować rozcięciem skóry lub poważniejszym zranieniem. Dzieci uwielbiają szarpać i rozbierać zabawki na mniejsze części, więc wybieraj wytrzymałe przedmioty, bez luźnych, ruszających się części, które dziecko może łatwo zdjąć i włożyć do buzi.

8. Wiek dziecka przy wyborze zabawkiKupuj zabawki odpowiednie do wieku dziecka. Przeczytaj informację na etykiecie i jeśli dana zabawka nie jest przeznaczona dla dzieci poniżej pewnego wieku, nie kupuj jej dziecku. Zabawki przeznaczone dla starszych dzieci trzymaj z dala od młodszych.
Zdjęcie autorstwa Rusty Clark / CC BY

8. Wiek dziecka przy wyborze zabawki
Kupuj zabawki odpowiednie do wieku dziecka. Przeczytaj informację na etykiecie i jeśli dana zabawka nie jest przeznaczona dla dzieci poniżej pewnego wieku, nie kupuj jej dziecku. Zabawki przeznaczone dla starszych dzieci trzymaj z dala od młodszych.

7. Toksyny w zabawkachSzukaj zabawek, które można prać w pralce, a na etykiecie znajduje się słowo „nietoksyczny”, gdyż wiele zabawek ląduje w buzi dziecka. Zabawki, które z łatwością można wyprać są szczególnie ważne w przypadku dzieci, które mają alergię.
Zdjęcie autorstwa Tom Page / CC BY

7. Toksyny w zabawkach
Szukaj zabawek, które można prać w pralce, a na etykiecie znajduje się słowo „nietoksyczny”, gdyż wiele zabawek ląduje w buzi dziecka. Zabawki, które z łatwością można wyprać są szczególnie ważne w przypadku dzieci, które mają alergię.

6. Unikaj małych częściZminimalizuj ryzyko zadławienia, omijając zabawki, których średnica jest mniejsza niż 4,5 cm w przypadku małych dzieci i niemowląt. Każdy przedmiot, który mieści się w tekturowej rolce po papierze toaletowym niesie ryzyko zadławienia się dziecka, w związku z czym należy takie rzeczy trzymać z dala od niego. Zabawki wypychane fasolą lub kulkami również są nieodpowiednie, ponieważ dziecko może zadławić się, jeśli któraś z kulek wypadnie z zabawki i wyląduje w buzi.
Zdjęcie autorstwa regan76 / CC BY

6. Unikaj małych części
Zminimalizuj ryzyko zadławienia, omijając zabawki, których średnica jest mniejsza niż 4,5 cm w przypadku małych dzieci i niemowląt. Każdy przedmiot, który mieści się w tekturowej rolce po papierze toaletowym niesie ryzyko zadławienia się dziecka, w związku z czym należy takie rzeczy trzymać z dala od niego. Zabawki wypychane fasolą lub kulkami również są nieodpowiednie, ponieważ dziecko może zadławić się, jeśli któraś z kulek wypadnie z zabawki i wyląduje w buzi.

5. Sznurki mogą stwarzać niebezpieczeństwoUnikaj zabawek z luźnymi sznurkami, wstążkami i kabelkami, gdyż istnieje ryzyko zaplątania się takiego sznurka wokół szyi. Wystrzegaj się także zabawek przeznaczonych do łóżeczka dziecka ze sznurkami i wstążkami, które mogą potencjalnie grozić uduszeniem. Najlepiej usuwaj wszystkie zabawki z kołyski, kiedy dziecko idzie spać.
Zdjęcie autorstwa Jim Champion / CC BY

5. Sznurki mogą stwarzać niebezpieczeństwo
Unikaj zabawek z luźnymi sznurkami, wstążkami i kabelkami, gdyż istnieje ryzyko zaplątania się takiego sznurka wokół szyi. Wystrzegaj się także zabawek przeznaczonych do łóżeczka dziecka ze sznurkami i wstążkami, które mogą potencjalnie grozić uduszeniem. Najlepiej usuwaj wszystkie zabawki z kołyski, kiedy dziecko idzie spać.

4. Zrezygnuj z zabawkowych pistoletówUnikaj zabawkowych pistoletów i innych zabawek, które strzelają. Nawet najprostsze wersje, które mają plastikowe naboje mogą skutkować urazami oczu i spowodować zadławienie plastikowym nabojem.
Zdjęcie autorstwa Joe Loong / CC BY

4. Zrezygnuj z zabawkowych pistoletów
Unikaj zabawkowych pistoletów i innych zabawek, które strzelają. Nawet najprostsze wersje, które mają plastikowe naboje mogą skutkować urazami oczu i spowodować zadławienie plastikowym nabojem.

3. Uważaj na kableW przypadku zabawek elektronicznych, nie pozwalaj dziecku na ich używanie, jeśli mają wytarty czy pęknięty kabel, ponieważ może to skutkować porażeniem prądem.
Zdjęcie autorstwa Stephen Chin / CC BY

3. Uważaj na kable
W przypadku zabawek elektronicznych, nie pozwalaj dziecku na ich używanie, jeśli mają wytarty czy pęknięty kabel, ponieważ może to skutkować porażeniem prądem.

2. Zdrowy rozsądek na pierwszym miejscuRodzice pragną, by dziecko poszło w ślady Einsteina, jednak unikaj zestawów małego chemika i innych tego typu, które nie są odpowiednie do wieku dziecka, są łatwopalne lub zawierają niebezpieczne substancje chemiczne. Takie zabawki są groźne dla dziecka, które jest zbyt młode, by zrozumieć potencjalne ryzyko.
Zdjęcie autorstwa Windell Oskay / CC BY

2. Zdrowy rozsądek na pierwszym miejscu
Rodzice pragną, by dziecko poszło w ślady Einsteina, jednak unikaj zestawów małego chemika i innych tego typu, które nie są odpowiednie do wieku dziecka, są łatwopalne lub zawierają niebezpieczne substancje chemiczne. Takie zabawki są groźne dla dziecka, które jest zbyt młode, by zrozumieć potencjalne ryzyko.

1. Informacje zamieszczane na zabawkachZabawki wyprodukowane w UE muszą spełniać pewne standardy i nie są to produkty niewiadomego pochodzenia. Na zabawce muszą być umieszczone dane dotyczące producenta, ostrzeżenia i instrukcja użytkowania. Ważne jest, aby czytać etykiety, na których zawarte są informacje na temat możliwych zagrożeń, nadzoru osoby dorosłej, umiejętności oraz wieku dziecka. Znajdują się tam także ostrzeżenia na temat niedozwolonych zachowań w trakcie zabawy. Nie ulegaj dziecku lub promocji w sklepie – przeczytaj dokładnie informacje i wybierz zabawkę całkowicie dla niego bezpieczną.
Zdjęcie autorstwa Carl Fletcher / CC BY

1. Informacje zamieszczane na zabawkach
Zabawki wyprodukowane w UE muszą spełniać pewne standardy i nie są to produkty niewiadomego pochodzenia. Na zabawce muszą być umieszczone dane dotyczące producenta, ostrzeżenia i instrukcja użytkowania. Ważne jest, aby czytać etykiety, na których zawarte są informacje na temat możliwych zagrożeń, nadzoru osoby dorosłej, umiejętności oraz wieku dziecka. Znajdują się tam także ostrzeżenia na temat niedozwolonych zachowań w trakcie zabawy. Nie ulegaj dziecku lub promocji w sklepie – przeczytaj dokładnie informacje i wybierz zabawkę całkowicie dla niego bezpieczną.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Rodzina:

Poznaj najlepszego przyjaciela niemowlaka – pingwinka pinGo. W jaki sposób pomoże twojemu dziecku? Rozszerzanie diety niemowląt – poznaj fakty i mity Gdy śliczna Panna Syna kołysała... Dziecko nie chce jeść mięsa Naturalne Planowanie Rodziny - jeśli staracie się o dziecko Terapia autyzmu Co robić, gdy dziecko ma skazę białkową? Ekorodzicielstwo Wózki Maclarena niebezpieczne dla dzieci! Wiązanie chusty: plecaczek z krzyżem Rozwijanie preferencji smakowych dziecka krok po kroku Szpilki, japonki i balerinki nie dla kobiet w ciąży

Popularne w tym tygodniu:

Na Dzień Ojca podaruj tacie eko kosmetyki! Jakie wybrać? Filmy Disneya dla całej rodziny – jakie produkcje wybrać na wspólny wieczór?