Dowiedz się, jak wybrać bezpieczną zabawkę dla dziecka
10. Zabawa a bezpieczeństwo
10. Zabawa a bezpieczeństwo
Wybieranie zabawek dla dzieci, które je ucieszą i rozbawią to świetna zabawa, jednak ważne jest, aby pamiętać także o bezpieczeństwie. Chroń dziecko przed zadławieniem i innymi niebezpieczeństwami, podążając za naszymi wskazówkami.
9. Ostre krawędzie i luźne części
9. Ostre krawędzie i luźne części
Unikaj zabawek, które mają ostre krawędzie i mogą skutkować rozcięciem skóry lub poważniejszym zranieniem. Dzieci uwielbiają szarpać i rozbierać zabawki na mniejsze części, więc wybieraj wytrzymałe przedmioty, bez luźnych, ruszających się części, które dziecko może łatwo zdjąć i włożyć do buzi.
8. Wiek dziecka przy wyborze zabawki
8. Wiek dziecka przy wyborze zabawki
Kupuj zabawki odpowiednie do wieku dziecka. Przeczytaj informację na etykiecie i jeśli dana zabawka nie jest przeznaczona dla dzieci poniżej pewnego wieku, nie kupuj jej dziecku. Zabawki przeznaczone dla starszych dzieci trzymaj z dala od młodszych.
7. Toksyny w zabawkach
7. Toksyny w zabawkach
Szukaj zabawek, które można prać w pralce, a na etykiecie znajduje się słowo „nietoksyczny”, gdyż wiele zabawek ląduje w buzi dziecka. Zabawki, które z łatwością można wyprać są szczególnie ważne w przypadku dzieci, które mają alergię.
6. Unikaj małych części
6. Unikaj małych części
Zminimalizuj ryzyko zadławienia, omijając zabawki, których średnica jest mniejsza niż 4,5 cm w przypadku małych dzieci i niemowląt. Każdy przedmiot, który mieści się w tekturowej rolce po papierze toaletowym niesie ryzyko zadławienia się dziecka, w związku z czym należy takie rzeczy trzymać z dala od niego. Zabawki wypychane fasolą lub kulkami również są nieodpowiednie, ponieważ dziecko może zadławić się, jeśli któraś z kulek wypadnie z zabawki i wyląduje w buzi.
5. Sznurki mogą stwarzać niebezpieczeństwo
5. Sznurki mogą stwarzać niebezpieczeństwo
Unikaj zabawek z luźnymi sznurkami, wstążkami i kabelkami, gdyż istnieje ryzyko zaplątania się takiego sznurka wokół szyi. Wystrzegaj się także zabawek przeznaczonych do łóżeczka dziecka ze sznurkami i wstążkami, które mogą potencjalnie grozić uduszeniem. Najlepiej usuwaj wszystkie zabawki z kołyski, kiedy dziecko idzie spać.
4. Zrezygnuj z zabawkowych pistoletów
4. Zrezygnuj z zabawkowych pistoletów
Unikaj zabawkowych pistoletów i innych zabawek, które strzelają. Nawet najprostsze wersje, które mają plastikowe naboje mogą skutkować urazami oczu i spowodować zadławienie plastikowym nabojem.
3. Uważaj na kable
3. Uważaj na kable
W przypadku zabawek elektronicznych, nie pozwalaj dziecku na ich używanie, jeśli mają wytarty czy pęknięty kabel, ponieważ może to skutkować porażeniem prądem.
2. Zdrowy rozsądek na pierwszym miejscu
2. Zdrowy rozsądek na pierwszym miejscu
Rodzice pragną, by dziecko poszło w ślady Einsteina, jednak unikaj zestawów małego chemika i innych tego typu, które nie są odpowiednie do wieku dziecka, są łatwopalne lub zawierają niebezpieczne substancje chemiczne. Takie zabawki są groźne dla dziecka, które jest zbyt młode, by zrozumieć potencjalne ryzyko.
1. Informacje zamieszczane na zabawkach
1. Informacje zamieszczane na zabawkach
Zabawki wyprodukowane w UE muszą spełniać pewne standardy i nie są to produkty niewiadomego pochodzenia. Na zabawce muszą być umieszczone dane dotyczące producenta, ostrzeżenia i instrukcja użytkowania. Ważne jest, aby czytać etykiety, na których zawarte są informacje na temat możliwych zagrożeń, nadzoru osoby dorosłej, umiejętności oraz wieku dziecka. Znajdują się tam także ostrzeżenia na temat niedozwolonych zachowań w trakcie zabawy. Nie ulegaj dziecku lub promocji w sklepie – przeczytaj dokładnie informacje i wybierz zabawkę całkowicie dla niego bezpieczną.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze