Tarczyca a ciąża
URSZULA ROGALSKA • dawno temuGospodarka hormonalna w ciąży wymaga odpowiedniego uregulowania. Jest ona potrzebna w celu prawidłowego stymulowania rozwoju mózgu dziecka. Wszelkie zaburzenia w tej materii mogą wpłynąć na wystąpienie problemów rozwojowych u maleństwa. Choroby tarczycowe wymagają jak najszybszego zdiagnozowania, by ciąża mogła przebiegać prawidłowo.
Diagnozowanie chorób tarczycy
Kobiety podczas starań o dziecko powinny pamiętać, by świadomie poddać się różnorodnym badaniom przed ciążą. Dzięki dokładnej analizie pracy swojego organizmu zwiększa się szansa na wyeliminowanie wszelkich innych dolegliwości czy chorób mogących pojawić się podczas ciąży. Jednym z takich badań jest także analiza poziomu TSH we krwi oraz USG tarczycy. Dzięki tym wynikom badań można określić poziom hormonów tarczycowych i ewentualnie potwierdzić lub wykluczyć nadczynność lub niedoczynność tarczycy. W wielu przypadkach dodatkową przyczyną składającą się na trudności z zajściem w ciążę jest także nieuregulowany poziom gospodarki tarczycowej. Badanie jest ogólnie bezbolesne, oparte na nieprzyjemnym odczuciu występującym przy pobieraniu krwi. USG jest dopełnieniem wyników krwi. Szybka diagnoza pozwala na dobranie odpowiednich sposobów leczenia, które mają na celu wyregulowanie poziomu hormonów tarczycy. Czy w przypadku choroby niedoczynnościczy nadczynności tarczycy można zajść w ciążę?
Choroba tarczycy a ciąża
Odpowiadając na wcześniej postawione pytanie, można stwierdzić ostatecznie, że można być w ciąży, będąc chorym na tarczycę. Istotne jest jednak odpowiednie stosowanie się do zaleceń lekarza. Trzeba wiedzieć, że wszelkie zaniedbania w systematycznym spożywaniu leków na uregulowanie poziomu hormonów tarczycowych mogą przyczynić się do wystąpienia u maluszka wad wrodzonych, a u kobiety ciężarnej poważnych powikłań nieleczonej choroby. Hormony tarczycowe w pierwszych miesiącach rozwoju płodu są pobierane bezpośrednio od matki i wpływają na budowę układu kostnego, ale przede wszystkim też na rozwój układu nerwowego. Dlatego też wadliwe funkcjonowanie tarczycy u matki ma przełożenie na nieprawidłowy poziom przekazywania właściwości hormonów do dziecka.
Choroby tarczycy w ciąży
Kontrola stężenia TSH w ciąży jest niezbędna. Istnieją bowiem sytuacje, w których problem z funkcjonowaniem tarczycy ujawni się dopiero w ciąży. W przypadku nadczynności pierwszymi niepokojącymi objawami mogą być: obrzęk palców rąk, stóp, przedgoleniowy, wole, ciągłe wymioty, zapalenie tarczycy. Choroba ta może doprowadzić np. do przedwczesnego porodu lub poronienia albo wcześniactwa. Istnieje również ryzyko przedwczesnego oddzielenia się łożyska, ujawnienia się niewydolności serca lub nadczynności tarczycy u dziecka/płodu albo śmierci płodu. Do sytuacji niedoczynności dochodzi najczęściej w przypadku wcześniejszego podawania matce hormonów lub gdy wystąpiły nieprawidłowości w funkcjonowaniu przysadki czy podwzgórza. Choroba ta może w ciąży prowadzić do poronienia, wystąpienia wad wrodzonych. Istnieje jednak duża ilość kobiet, które w łagodnym nasileniu choroby podczas ciąży muszą zadbać o dostarczenie organizmowi jodu. W wielu sytuacjach choroby tarczycy odpowiednio szybko leczone zwiększają szansą na urodzenie zdrowego dziecka.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze