Witaminy przed ciążą
BEATKA • dawno temuKobieta, która podejmuje decyzję o dziecku, powinna się do tego odpowiednio przygotować. Specjalna dieta przed ciążą i aktywność fizyczna wzmocnią jej ciało i pozwolą oczyścić organizm z wszystkich toksyn. Przygotowanie do ciąży należy rozpocząć co najmniej trzy miesiące przed planowanym zapłodnieniem. Witaminy, które są szczególnie wskazane, to kwas foliowy, inne witaminy z grupy B, przeciwutleniacze, do których zaliczają się witaminy A, C i E. Oprócz tego, kobieta powinna zapobiegać niedoborom mikroelementów, takich jak żelazo, cynk, mangan, białko, wapń. Witaminy i minerały w ciąży to podstawa zdrowej diety.
Kwas foliowy przed ciążą
Kwas foliowy powinny zażywać wszystkie kobiety, które znajdują się w wieku rozrodczym. Od tej witaminy zależy zdrowie dziecka, które rozwija się jeszcze w brzuszku mamy. Kwas foliowy to witamina z grupy B, a dokładniej witamina B9. Jej zalety to: zmniejszanie ryzyka poronienia, ochrona dziecka przed wystąpieniem wad cewy nerwowej, zapobieganie wadom wrodzonym (rozszczep wargi i podniebienia, wady serca, wady kończyn). Kwas foliowy uczestniczy w syntezie białek, które są podstawowym budulcem komórek i narządów. Kobieta nie powinna dopuścić do niedoborów kwasu foliowego zwłaszcza w pierwszych tygodniach ciąży. Lekarze szczególnie zalecają przyjmowanie kwasu foliowego w drugim trymestrze ciąży w celu zlikwidowania niedokrwistości u przyszłej mamy. Kwas foliowy powinien być również podstawą diety w ciąży.
Dlaczego kwas foliowy powinny zażywać wszystkie kobiety będące w wieku rozrodczym? Witamina B9 jest szczególnie ważna w pierwszych tygodniach ciąży. Między 16. a 28. dniem po zapłodnieniu dochodzi do powstania wad cewy nerwowej. Większość kobiet jednak nie zdaje sobie wówczas sprawy z tego, że spodziewają się dziecka. Dlatego też dobrze jest, żeby kobieta już wcześniej uzupełniała ilości kwasu foliowego w organizmie.
Dzienna dawka kwasu foliowego to 0,4 mg. Kwas foliowy można uzupełniać w naturalnym pożywieniu. Znajduje się on w warzywach zielonoliściastych, takich jak kapusta, brokuły, szpinak, brukselka, szparagi, kalafior, w roślinach strączkowych, np. w fasoli szparagowej, grochu, soi, w pomarańczach, drożdżach i otrębach pszennych. Kwas foliowy to jedna z nielicznych witamin, która lepiej przyswaja się w tabletkach niż w naturalnym pożywieniu. Zazwyczaj codzienna dieta nie jest w stanie dostarczyć odpowiedniej dawki witaminy B9. Dlatego też polecane jest zażywanie suplementów diety z kwasem foliowym.
Witaminy dla przyszłej mamy
Witaminy A, C, E zaliczane są do grupy antyoksydantów. Ich zadaniem jest ochrona organizmu przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych oraz ochrona przed zmianami w DNA. Witaminy pełnią ważną rolę w metabolizmie białek, tłuszczów, węglowodanów. Witaminy A, C, E znajdziemy w owocach cytrusowych, truskawkach, natce pietruszki, papryce, dyni, szpinaku i pomidorach. W aptekach dostępne są suplementy diety. Witaminy te są jednak lepiej przyswajalne w pożywieniu naturalnym.
Składnikiem, którego nie powinno zabraknąć w diecie jest też żelazo, które chroni przed anemią. Żelazo pochodzenia zwierzęcego jest łatwo przyswajalne. Znajdziemy je w czerwonym mięsie, żółtkach jaj, drobiu. Żelazo pochodzenia roślinnego jest trudniej przyswajalne. Tego typu żelazo znajduje się w grubych kaszach, otrębach pszennych, pieczywie pełnoziarnistym, owocach.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze