Jakie składniki odżywcze przyjmować podczas ciąży?
EWA CZORA • dawno temuObecnie ciąża to coraz częściej wynik przemyślanej decyzji, a nie dzieło przypadku. Planowanie dziecka ma wymierne korzyści, pozwala bowiem na przygotowanie organizmu do ciąży i zwiększa szanse na zostanie mamą. Każda kobieta, która może zajść w ciążę, planuje lub jest w ciąży, powinna przyjmować kwas foliowy.
Obecnie ciąża to coraz częściej wynik przemyślanej decyzji, a nie dzieło przypadku. Planowanie dziecka ma wymierne korzyści, pozwala bowiem na przygotowanie organizmu do ciąży i zwiększa szanse na zostanie mamą. Każda kobieta, która może zajść w ciążę, planuje lub jest w ciąży, powinna przyjmować kwas foliowy.
— Rekomendacja ta wynika z faktu, że kiedy przyszła mama dowiaduje się o ciąży, najczęściej zauważając brak miesiączki, jest już w 4 lub 5 tygodniu ciąży. Wtedy może być już za późno, by zapobiec wadom cewy nerwowej, powstającym już w pierwszych 4 tygodniach po zapłodnieniu - mówi Agnieszka Pawłowska — Wypych, biotechnolog.
W tym okresie zapotrzebowanie na kwas foliowy wzrasta co najmniej trzykrotnie, nie można więc tylko skupić się na diecie bogatej w kwas foliowy, ale sięgać też po witaminy w postaci farmakologicznej. Źródłem kwasu foliowego są zielone warzywa: szpinak, brokuły, sałata oraz pomarańcze, banany, rośliny strączkowe. Niedobory tej witaminy mogą mieć bardzo poważne skutki dla dziecka. To kwas foliowy odpowiada za prawidłowy rozwój kręgosłupa oraz układu nerwowego rozwijającego się organizmu.
Kluczowa dla zdrowego rozwoju dziecka jest grupa pięciu składników tzw. BIG FIVE – jod, kwas DHA, witamina D3, kwas foliowy, żelazo.
Niedobór jodu jest najczęstszą przyczyna opóźnienia umysłowego i nieprawidłowego rozwoju psychoruchowego u dzieci.
Kwas DHA to wielonienasycony kwas tłuszczowy z grupy Omega-3, zmniejsza ryzyko przedwczesnego porodu, zmniejsza ryzyko astmy alergicznej, infekcji górnych dróg oddechowych, wpływa na prawidłowy rozwój ostrości widzenia.
Witamina D wpływa na prawidłowy przyrost gęstości kości, zmniejsza ryzyko złamań u dzieci w późniejszym wieku.
Niedobór żelaza zwiększa ryzyko wystąpienia niedokrwistości u kobiet w ciąży, przedwczesnego porodu i poronienia.
Kiedy dziecko przyjdzie na świat i zaczyna być karmione piersią, nadal ważne jest zdrowe odżywianie i dostarczanie niemowlęciu wszystkich niezbędnych składników odżywczych, Kluczowe etapy rozwoju układu nerwowego malucha przypadają nie tylko na okres płodowy, ale obejmują jeszcze okres dwóch lat życia, w sumie 1000 dni od poczęcia. Nie wszystkie składniki odżywcze, które przenikają do organizmu trafiają do pokarmu matki. Tak jest z witaminą D, którą należy podawać maluchowi przez pierwszy rok. Małe dzieci nie mogą być poddawane intensywnej ekspozycji na słońce, a to dzięki niemu witamina D jest wytwarzana w skórze.
Pokarm matki zawiera także zbyt mało witaminy K, która odgrywa ważną rolę w procesie tworzenia białek, m.in. krzepnięcia krwi. Niemowlętom karmionym piersią zaleca się codzienne, doustne uzupełnianie tej witaminy, od 8 doby życia, do ukończenia trzeciego miesiąca życia.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze