Leczenie uzależnień alkoholowych
BEATKA • dawno temuAlkoholizm jest poważną chorobą, z którą należy podjąć walkę. Podobnie, jak w wypadku innych uzależnień, uzależnienie od alkoholu niesie za sobą poważne skutki zdrowotne. Niestety, większość alkoholików nie zdaje sobie sprawy ze swojego stanu. Łudzą się, że potrafią przestać pić w każdym momencie i nie potrzebują żadnej pomocy. Tymczasem osobom uzależnionym potrzebna jest pomoc specjalistów i profesjonalna terapia. Jak skutecznie leczyć alkoholizm?
Modele terapii uzależnień
Wpływ alkoholu na zdrowie jest szkodliwy. Negatywne skutki picia znają ci, którzy mieszali alkohole lub wypili zbyt dużą jego ilość. Wpływ alkoholu na organizm kobiety jest silniejszy, niż na organizm mężczyzny, dlatego też kobiety szybciej się upijają (alkohol szybciej uderza do głowy). Zastanawiasz się, czy alkohol może pomóc i przynieść pewne korzyści zdrowotne? Badania wykazują, że niewielkie ilości alkoholu podawane osobom po 70. roku życia mogą im pomóc utrzymać sprawność – odnosi się to jednak tylko do kobiet. Picie alkoholu w dużych ilościach nie tylko odbija się na zdrowiu (zmniejsza odporność organizmu) i prowadzi do uzależnienia, ale też zagraża życiu.
Leczenie uzależnień ma na celu zaprzestanie spożywania substancji psychoaktywnych – w tym wypadku alkoholu. Dzięki temu ograniczona zostanie ilość szkód wyrządzanych w organizmie. Osoba uzależniona będzie mogła znowu normalnie funkcjonować w społeczeństwie i przestanie być dysfunkcyjna. W wypadku alkoholików i narkomanów drogi leczenia są podobne. Najpopularniejsze modele terapii to:
- detoksykacja – inaczej odtrucie;
- reprogramming – charakteryzuje się podejściem behawiorystycznym;
- psychoterapia indywidualna;
- psychoterapia grupowa;
- Terapia Skoncentrowana na Rozwiązaniach – zarówno indywidualna, jak i grupowa oraz sesje rodzinne.
Detoksykacja polega na usuwaniu toksyn z organizmu i całkowitym odstawieniu substancji uzależniającej. Detoksykacja organizmu jest prowadzona równocześnie z terapią farmakologiczną i psychologiczną. W wypadku alkoholizmu ważne jest odtruwanie poalkoholowe. Detoks stosowany jest wobec osób, które nałogowo i przewlekle spożywają alkohol, a u których przez odstawienie alkoholu pojawił się zespół abstynencki. Detoks nie odnosi się do oczyszczenia organizmu z alkoholu.
Żeby usunąć promile z krwi, uzupełnia się niedobory elektrolitów, podaje się witaminy z grupy B i stosuje leczenie objawowe. Do objawów zespołu abstynenckiego zaliczamy: lek, drżenie, zaburzenia świadomości. Detoksykacja jest ostatecznym sposobem walki z alkoholizmem i stosuje się ją u osób, które nie potrafią same odstawić używki.
Odwyk osób uzależnionych od alkoholu
Leczenie odwykowe polega na detoksykacji oraz na psychoterapii. Pacjent dowiaduje się, czego musi unikać – bezwzględny zakaz spożywania alkoholu, w tym również piwa bezalkoholowego, cukierków z alkoholem, a nawet tortów nasączonych alkoholem. Zalecana jest zmiana towarzystwa oraz dawnych przyzwyczajeń.
Terapia grupowa potrzebna jest po to, żeby pacjent uzyskał informację zwrotną – to, jak jego zachowanie jest odbierane przez innych, i by uświadomił sobie własne odruchy. Jeśli pacjent musi porozmawiać o sprawach osobistych, których nie chciałby wyjawiać na światło dzienne, może skorzystać z terapii indywidualnej. Najważniejszym etapem terapii jest uświadomienie pacjentowi, że alkoholizm jest chorobą. Aby utrzymać trzeźwość, warto brać udział w spotkaniach AA (Anonimowych Alkoholików).
Alkoholizm jest chorobą, dlatego też podobnie, jak przy innych dolegliwościach, możliwe są jego nawroty. Osoba chora powinna umieć radzić sobie z emocjami. Niekiedy pomocniczo stosuje się farmakoterapię.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze