Fibrotomia
ALICJA • dawno temuBól i przykurcze mięśni są niezwykle uciążliwe – ograniczają motorykę, a tym samym obniżają jakość życia chorego. Niestety leczenie przykurczy mięśni bywa długie i mało efektywne. Rosyjski ortopeda Valeri Borisovich Ulzibat opracował nowatorską metodę leczenia przykurczów mięśni. Na czym polega fibrotomia (znana również jako metoda Ulzibata) i kiedy się ją stosuje?
Co to jest fibrotomia?
Fibrotomia to nic innego jak zabieg chirurgiczny, polegający na wykonaniu niewielkich, punktowych nacięć skóry i mięśni. Zabieg ma na celu wyeliminowanie przykurczy mięśni i towarzyszącego im bólu. Fibrotomia uznawana jest za zabieg wysoce skuteczny i mało inwazyjny, gdyż wymaga jedynie założenia niewielkich opatrunków na miejsca nacięć. Zabieg wykonuje się w znieczuleniu ogólnym.
Jeszcze do niedawna fibrotomię można było wykonywać jedynie w zagranicznych placówkach służby zdrowia – najczęściej w Rosji, która jest kolebką tej metody. Od obecnego roku zabieg metodą Ulzibata można przeprowadzić w Polsce, a konkretnie w Krakowie.
Fibrotomia stosowana jest przede wszystkim w leczeniu osób z dziecięcym porażeniem mózgowym. Uszkodzenia mózgu powodują różnego rodzaju zaburzenia ruchowe – niedowłady, ruchy mimowolne, sztywnienie mięśni itp. Zlikwidowanie przykurczy mięśni uwalania od bólu, a w konsekwencji poprawia zdolności motoryczne chorego. U osób z porażeniem dziecięcym po zabiegu fibrotomii obserwuje się zwiększenie możliwości ruchowych i usprawnienie dotychczasowych. W dalszej perspektywie chorzy zyskują na samodzielności, co zdecydowanie wpływa na polepszenie jakości ich życia. Przyspieszenie rozwoju ruchowego wpływa korzystnie na rozwój intelektualny.
Wskazania do fibrotomii
Fibrotomia stosowana jest, m.in.: w stanach ciężkich przykurczy mięśni, silnych bólach pleców i bólach kulszowych, stanach zapalnych powięzi stopy, zwyrodnieniach aparatów ruchowych, zespole cieśni nadgarstka, w leczeniu urazów głowy i rdzenia kręgowego.
Co zyskują pacjenci po zabiegu? Przede wszystkim poprawę sprawności ruchowej. Niekontrolowane napięcia mięśniowe zostają zdecydowanie ograniczone, a ból nie jest już tak dotkliwy. Pacjenci dość szybko wypracowują nowy zakres ruchowy. Tym samym zwiększają swoją samodzielność w wykonywaniu codziennych czynności. Nie trzeba chyba podkreślać, jak ogromne znaczenie ma to dla ich psychiki i samopoczucia. Zabieg poprawia sprawność aparatu mowy, dzięki czemu mówienie nie wymaga od chorego wkładania tak ogromnego wysiłku, jak przez operacją. Ograniczenie przykurczy mięśni twarzy i szczęki wiąże się również ze zmniejszeniem ślinotoku, poprawą przełykania i żucia. Fibrotomia poprawia mimikę twarzy, zmniejsza zeza, a w niektórych przypadkach poprawia także ostrość widzenia. W nielicznych przypadkach obserwuje się poprawę słuchu.
Jak każdy zabieg chirurgiczny, fibrotomia również obarczona jest ryzykiem niepowodzenia. Najlepsze rokowania daje zabieg przeprowadzony u kilkuletnich dzieci. Koniecznie jest przeprowadzenie kilku serii zabiegów, a nie jednego.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze