Szczepienia dla kobiet planujących ciążę. Które są zalecane?
DANUTA CAPIGA • dawno temuDecyzja o ciąży powinna być przemyślana i podjęta świadomie. To jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu dwojga ludzi, do którego należy się właściwie przygotować. Chcąc cieszyć się macierzyństwem bez obaw o poważne zmiany w stanie zdrowia dziecka, należy pamiętać o odpowiednich badaniach i szczepieniach. Przed planowaną ciążą trzeba upewnić się, że nic nam nie dolega.
Decyzja o ciąży powinna być przemyślana i podjęta świadomie. To jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu dwojga ludzi, do którego należy się właściwie przygotować. Chcąc cieszyć się macierzyństwem bez obaw o poważne zmiany w stanie zdrowia dziecka, należy pamiętać o odpowiednich badaniach i szczepieniach. Przed planowaną ciążą trzeba upewnić się, że nic nam nie dolega.
Dzięki badaniom podstawowym możliwe jest stwierdzenie m.in.: zakażeń układu moczowego, niedokrwistość, chorobę wątroby i nerek, cukrzycę, nietolerancję glukozy. Jeśli badania przed planowaną ciążą wykażą nieprawidłowości, leczenie należy rozpocząć jeszcze przed zajściem w ciążę.
[url=http://O szczepieniach wypowiada się nasza specjalistka ginekolog-połoznik]Tu o szczepieniach wypowiada się nasza specjalistka ginekolog-położnik[/url]
Na około 3 miesiące przed planowaną ciążą należy poddać się badaniu na odporność przeciwciał przeciwróżyczkowych. Jeśli wynik będzie ujemny, trzeba koniecznie zaszczepić się przeciw różyczce. Choroba ta jest bardzo niebezpieczna dla rozwijającego się płodu. Może doprowadzić do wad wzroku, słuchu, serca, upośledzenia umysłowego, deformacji kości.
Szczepienie przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby typu B trzeba wykonać przynajmniej sześć miesięcy przed podjęciem starań o dziecko. WZW B może być przyczyną poronienia. Zakażenie może przenieść się na dziecko i prowadzić do marskości wątroby i raka wątroby.
O ruchu antyszczepionkowym piszemy tu
Warto zaszczepić się przeciwko grypie. Szczepionka ta nie zawsze chroni przed zachorowaniem, ale łagodzi stany chorobowe i zmniejsza ryzyko ciężkich powikłań pogrypowych u matki i dziecka.
Wskazane jest też szczepienie przeciw ospie wietrznej. Jest to choroba bardzo groźna dla kobiet w ciąży oraz nienarodzonego dziecka. Może objawiać się bliznami na skórze, deformacjami kończyn, zaburzeniami wzroku, defektami ośrodkowego układu nerwowego.
O kontrowersyjnych szczepieniach dzieci piszemy tu
— Pacjentkom planującym ciążę rekomendujemy zaszczepienie się przeciwko tym chorobom, które nabyte podczas ciąży, mogą spowodować jej utratę lub powstanie wad rozwojowych dziecka. Będąc w ciąży, wciąż można wykonać szczepienie przeciwko grypie i WZW B. Pozostałe szczepienia warto uzupełnić po porodzie, aby stworzyć obronny kokon wokół dziecka. Właściwe postępowanie należy ustalić z lekarzem. – mówi dr n. med. Lidia Walczak, ginekolog ze szpitala Medicower.
O kontrowersyjnych szczepieniach przeciw Pneumokokom piszemy tu
Szczepienia w ciąży budzą wiele kontrowersji. Niektóre szczepionki są bezpieczne, inne można podawać w razie dużego ryzyka zachorowania, a dla jeszcze innych ciąża jest przeciwwskazaniem bez względu na okoliczności. Najlepiej i najbezpieczniej jest zaplanować szczepienia przed poczęciem dziecka.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze