Szczepienia w ciąży
PAULINA WÓJTOWICZ • dawno temuSzczepienia są jednym z badań, które w ciąży są wysoce niewskazane. Dlaczego coś, co ma zapobiegać chorobom i ich groźnym powikłaniom, jest odradzane ciężarnym? Jakie szczepienia są szczególnie niebezpieczne, a które można lub trzeba wykonać?
Dlaczego niebezpieczne?
Szczepienia są niewskazane przede wszystkim w I trymestrze ciąży, gdy rozwój płodu jest najbardziej intensywny. To w tym czasie pobiera najwięcej cennych substancji odżywczych od matki i nabywa czynności życiowe. Dlatego bardzo ważne jest, by nie zakłócić tego procesu. Substancje wchodzące w skład wielu szczepionek mogą spowodować nieodwracalne zmiany w organizmie dziecka i być źródłem wad wrodzonych. Zagrożona jest też sama ciężarna. Nawet jeśli dotychczas dobrze znosiła szczepienia, jej reakcje w ciąży mogą być inne i może dojść do uczulenia lub skutków ubocznych.
Szczepienia niewskazane w ciąży
W ciąży należy bezwzględnie unikać szczepionek na bazie żywych bakterii i wirusów, a więc nie szczepić się:
- przeciw gruźlicy,
- przeciw błonicy,
- przeciw odrze,
- przeciw śwince,
- przeciw ospie
- przeciw WZW-A,
- przeciw różyczce,
- przeciw grypie.
Szczepienia dozwolone, gdy istnieją życiowe wskazania
Czasem także podczas ciąży zdarzają się nagłe wypadki. Należy więc skonsultować się z lekarzem i podjąć odpowiednie kroki, by wyeliminować ryzyko wystąpienia choroby, zagrażającej życiu matki i dziecka. Warto wtedy zaszczepić się np.
- przeciw szybko rozprzestrzeniającemu się wirusowi grypy sezonowej,
- przeciw chorobom tropikalnym, np. żółtej febrze czy cholerze, gdy ciężarna musi wyjechać w miejsce, w którym te choroby panują,
- przeciw wściekliźnie w przypadku zakażenia,
- przeciw tężcowi, gdy skaleczysz się, a do rany dostanie się brud.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze